Sinteza hidroxidului de sodiu

KornerStore

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 24, 2022
Messages
10
Reaction score
1
Points
1
Deci, știu că acesta este doar un produs chimic ușor de comandat, dar m-am gândit că ar fi distractiv să avem ceva simplu și de bază pe care unii l-ar putea face și ar putea fi util pentru a face hidroxid de sodiu acasă.

Nu am de gând să dau un ghid, deoarece nu sunt chimist, dar în general se pot găsi cu ușurință și videoclipuri online pentru același lucru.

Dar tot ce aveți nevoie este hidroxid de calciu și carbonat de sodiu. Hidroxidul de calciu se găsește în magazinele unde se găsesc consumabile pentru decapare, iar carbonatul de sodiu se poate obține din bicarbonat de sodiu încălzit o vreme.

Reacționați pur și simplu acestea în apă (atenție, căldură!) Și hidroxidul va aluneca de la calciu la sodiu, iar carbonatul se va transfera la calciu.

Carbonatul de calciu este foarte insolubil în apă (ceva de genul 15mg pe litru la 25c), așa că poate fi filtrat și veți avea o soluție de hidroxid de sodiu, care ar putea fi evaporată în jos sau complet deshidratată în funcție de necesități.

Oricum, îmi pare rău dacă este o prostie, dar m-am gândit că ar putea ajuta pe cineva.
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Puteți genera NaOH prin electroliza apei cu NaCl ca produs secundar, produceți clor gazos
 
Top