Experimentele din închisoarea Stanford și psihologia polițiștilor

sickofit

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 28, 2023
Messages
9
Reaction score
21
Points
3
Orice curs de psihologie care este acreditat va include, fără îndoială, Experimentul închisorii Stanford undeva în planul de lecții.


Ceea ce experimentul ar trebui să îi învețe pe elevii din clasele de astăzi este deschis interpretării.
Am luat cam 4 cursuri diferite de introducere în psihologie și toate au vorbit despre detaliile evenimentelor și alte lucruri. Dar nu și despre concluzii.

Așa că voi scrie câteva dintre gândurile mele despre asta.

Ofițerii de poliție sunt într-o poziție în care li se dă putere. Am observat că nu le place deloc să le fie luată această putere.
Ei sunt aplaudați de comunitatea în care trăiesc pentru că se așteaptă ca ei să fie cei care apar și își riscă viața.
Așa că, atunci când toată lumea începe să spună că drogurile sunt rele, iar oamenii care se droghează sunt răi. Trebuie făcut ceva!
Și apoi au acele lumini strălucitoare pe mașina lor pe care le lasă aprinse prea mult timp pentru a fi cât mai puternice posibil, astfel încât toată lumea pe o rază de 8 km se întreabă ce se întâmplă acolo.

Așa că tu ai luminile astea roșii și albastre, toată lumea din cartier te aclamă în timp ce șoferul tău are cătușe.
Nu s-a întâmplat nimic rău, atenție! A fost o lumină din spate stinsă, următorul lucru pe care îl știi, bam în cătușe în timp ce te holbezi la fundul ofițerului aplecat să îți cerceteze lucrurile.
L-ai mințit spunându-i că nu este nimic în mașină. Eu, personal, urăsc când oamenii mă mint.
Acum a găsit un fermoar cu niște firimituri de pui pe fund. Ah, ha! Cum îndrăznești să mă minți!
Back up se rostogolește, îi bate palma ofițerului de arest Cocks pentru că a găsit firimiturile.
Toată lumea aplaudă, Cocks! Cocks! Cocks!

Să analizăm această situație.
Ofițerul Cocks a fost spălat pe creier de ceea ce se numește "prejudecăți cognitive".

- Biasul autorității: atunci când cineva în uniformă spune ceva, creierului îi este mai ușor să accepte și să creadă ceea ce spune acea persoană. Adică, dacă președintele Statelor Unite ale Americii și târfa de soție a acestuia apar la televizor și îmi spun un anunț important, ar fi bine să cred că este adevărat.

- Iluzia frecvenței: Atunci când auzi ceva de mai multe ori de la persoane diferite, creierului îi este mai ușor să accepte și să creadă. Nu se poate ca toți acești oameni să se fi înșelat. Sunt pur și simplu prea mulți oameni.

- Dovada socială: Ofițerului Cocks i s-a oferit o ceremonie în cadrul căreia a fost pe scenă în fața întregului oraș! I-au dat... o medalie specială! Ohhh!!! Tipul care i-a dat-o a fost salutat de șeful și colegii lui Cock! Asta trebuie să însemne că un om special i-a dat o medalie specială pentru că a făcut o treabă atât de bună,

Nu-i poți spune lui Cocoș că toată treaba aia bună pe care a făcut-o...a fost de fapt doar o pierdere de timp, bani, muncă.
Singurul rezultat a fost că un tip care avea doi copii a ajuns la închisoare, și-a pierdut slujba, a avut un proces lung, și-a pierdut casa și tot ce avea în ea. Soția l-a părăsit pentru ofițerul Cocks. Mama lui l-a renegat. Nu poate obține o slujbă când iese. A fost bătut de echipa de fotbal Oakland Raiders în închisoare.

Dar, i-au spus lui Cocks că a făcut o treabă bună. Este mult mai greu să înțelegi că slujba ta bună a fost de fapt de rahat cu toate aceste prejudecăți care cântăresc în jurul ei, decât să înțelegi că slujba ta de rahat a fost de fapt destul de bună. De 1000 de ori mai greu.

Să spunem că Cocks a ajuns SOMEHOW să fie convins că este un monstru.
Asta nu poate fi adevărat! Pentru că de fiecare dată când i-a arestat pe golanii ăia care furau cupru, aveau o țeavă la ei!
Și când i-a arestat pe acei bărbați înarmați cu arme, aveau o țeavă!
De fiecare dată când a tras pe dreapta un rahat de card folosit care era murdar, aveau și ei o pipă!

Acei oameni pe care i-a arestat pentru infracțiuni aveau țevi pe ei, întărind cu beton ideea că țeavă = infracțiune.
Ei bine, Cocoș nu este ca tine și ca mine.
El nu are ocazia să vadă lumea așa cum este ea cu adevărat.
Judecătorul și procurorul care i-au condamnat pe toți acei oameni....au făcut hot rails în parcare în timpul prânzului.

Ofițerul Cocks se află adânc în interiorul matricei tradiționale.
Deoarece miza este mare, oamenii îl vor minți întotdeauna.
Prin urmare, va fi mai mult decât fericit să își ofere voluntar zilele libere pentru a-și ajuta echipa.
El va face întotdeauna un efort suplimentar. Câinele nu a mirosit nimic când a făcut o plimbare?
Oricum, cocoșii vor verifica întotdeauna sub podea.



Sper că v-a plăcut scrisul meu.
Trimiteți-mi un DM dacă doriți să donați cristale și să sprijiniți lucrările mele.

-
 

justanotherrr

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 14, 2024
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Majoritatea polițiștilor sunt retardați cu arme, nimic nou.
 
Top