Reactoare din oțel, Epoxy?

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Îmi amintesc că am citit aici pe cineva care recomanda acoperirea vaselor de oțel cu un fel de acoperire cu epoxid sau rășină, pentru a evita degradarea oțelului de către acizi, baze, un strat general de acoperire normativă care va face viața mai ușoară unui chimist.

Există ceva de genul acesta pe care oamenii îl pot recomanda în mod special? Cum ar fi o marcă sau o compoziție chimică?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Nu pot recomanda nimic din ceea ce am încercat vreodată. Care sunt rășini epoxidice și rășini uv. Nu rezistă deloc. Luna trecută nu am putut găsi o bară de agitare, așa că am luat o bucată de bară de oțel, chestie mică, 1/16", și am acoperit-o cu rășină UV pentru a face una. Am distilat niște cloroform. Nu a rezistat. Am stricat cloroformul. Am încercat același lucru când am distilat niște metanol, același rezultat. Trebuie să existe ceva special formulat doar pentru această aplicație
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ptfe, Teflon, asta vă trebuie
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Am văzut mai multe acoperiri Teflon oferite online, dar toate necesitau întărire la o temperatură la care nu aș putea ajunge, iirc.

Voi continua totuși să caut. Nu este foarte important, dar întotdeauna mi-a plăcut ideea de a-mi construi propriul vas de distilare/ reacție simplă (nu un reactor discontinuu, mai degrabă un vas cu trei gâturi și fund rotund, dar din oțel și nu cu fund rotund). Aici este vorba mai mult despre a vedea dacă este posibil.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
3M produce o minunată acoperire roșie, vopsea polimer fluorurată pentru reactoare industriale la temperaturi de până la 140 de grade, dar se teme de acidul sulfuric concentrat fierbinte. Chinezii au un analog - vopsea de acoperire PVA (de asemenea, plastic fluorurat), dar temperatura este de până la 110 grade. Dezavantajul acestor vopsele este că trebuie să pregătiți oțelul pentru aplicare, să aplicați un grund, iar după aplicarea vopselei fluorurate, reactorul trebuie să fie copt într-un termostat în anumite condiții. Printre vopselele simple, există diverse amestecuri de bastoane fluorurate în solvenți, dar rezistența și durabilitatea acestor acoperiri este cea mai proastă.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
nu 3M, ci DuPont. Greșeala mea)
 

PseudoMicroGravity

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 28, 2023
Messages
39
Reaction score
35
Points
18
Știu că se pot imprima 3D recipiente de reacție din PP (polipropilenă)
 
Top