Sinteza amfetaminei din P2NP prin Al/Hg

malayboy

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 15, 2022
Messages
58
Reaction score
35
Points
18
Am urmat videoclipul și am citit întreaga instrucțiune, când am ajuns la punctul de introducere a soluției de nitrat de mercur, 5ml (din 2g Hg + 15ml acid nitric 68%), apoi 1 litru de apă rece, am obținut apoi rezultatul ca în videoclip, apă gri tulbure și unele folii de aluminiu clătite, așa cum se menționează în videoclip și instrucțiune este recomandat să adăugați mai multă apă după prima scurgere și să repetați procesul de scurgere, așa că am adăugat încă 1 litru de apă rece

Problemă neașteptată:
1. devine din nou gri tulbure și pare un amestec mai gros decât la început
2. apoi au început să apară bule mai mari
3. are mai multă căldură acum când am încercat să îl ating, așa că îl torn din nou și adaug al treilea 1 litru de apă rece
4. la 3 minute după ce am turnat toată apa gri tulbure, folia de aluminiu reacționează singură și produce fum care acoperă întregul laborator, balonul este atât de rece și are picături de apă pe suprafața balonului

ar trebui să torn soluția P2NP direct după scurgerea primei ape cenușii tulburi? deoarece reacția ulterioară seamănă cu reacțiile de adăugare a P2NP din video
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
662
Points
93
Nicio problemă, amalgamul este gata și puteți turna o soluție de fenilnitropropenă.
Sau, pentru a câștiga experiență cu prima sinteză, nu vă puteți spăla din săruri de mercur pentru a vedea în mod clar procesul de reacție chimică
 
Last edited by a moderator:

malayboy

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 15, 2022
Messages
58
Reaction score
35
Points
18
ajunsesem cu succes la stadiul în care pe toate foliile se ridică și se acoperă cu bule mici, în apă gri tulbure

NfVegTmQtK



apoi am scurs apa din ea printr-o sită fină

Mh5Cv4dMTS


apoi instrucțiunile spun că este recomandabil să adăugați din nou apă pentru a clăti amalgamul de reziduurile de nitrat de mercur

9cWV5fRUMS


așa că am adăugat apă rece de la robinet, reacția a început să aibă bule din ce în ce mai mari, și uite așa masa merge prost

așa că am gânduri cu privire la această etapă:

1. dacă amalgamul este gata, nu ar trebui să se scurgă și să se mai adauge apă distilată rece pentru a clăti reziduurile de nitrat de mercur?

2. dacă trebuie să clătim nitratul de mercur, ar trebui să adaug apă distilată rece, da?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Trebuie să scurgeți și să turnați rapid o nouă porție de apă curată. Dar dacă există puțină experiență, faceți primele reacții fără spălare suplimentară.
Nu neapărat apă cu gheață, principalul lucru este apa pură (potabilă)
 

malayboy

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 15, 2022
Messages
58
Reaction score
35
Points
18
multe mulțumiri pentru răspunsul dvs. domnule, va primi câteva experimente din nou
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
De asemenea, tocmai ați rămas fără baterie la calculator sau nu știți cum să calculați?
Vă pot da un sfat, un mol de P2NP devine teoretic un mol de freebase și cu o jumătate de mol de acid sulfuric obținem o jumătate de mol de sulfat. Randamentul procentual real se calculează folosind această teorie. Restul ar trebui să fie o plimbare în parc.
.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Întrebare despre proces:

Când amestecul P2nP i adăugat cu amalgamul și începe procesul exotermic.

1 - Amestecul trebuie să rămână la o anumită temperatură în timpul acestei sinteze sau poate fi răcit și agitat în timpul acestui proces?

2 - Amestecul trebuie să fie conținut astfel încât vaporii să se condenseze înapoi în amestec sau procedura poate fi făcută și într-un butoi deschis, întrebarea este legată de loturile mai mari P2nP 500g-1000g+.

3 - Dacă se fac mai multe loturi, dar în perioade diferite, este posibil să se stocheze freebase-ul din fiecare lot într-un recipient de sticlă pentru utilizare ulterioară sau se va "strica" ?

Vă mulțumim.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Amestecul trebuie răcit la început din cauza reacției exotermice puternice, încercați să obțineți și să mențineți amestecul la 60°C. La 95°C aveți un vulcan.
Ar trebui să folosiți un condensator deoarece IPA se evaporă foarte repede din cauza reacției exotermice. btw. Nu aș folosi niciodată o cantitate atât de mare de P2NP, deoarece cred că deja 50g P2NP este greu de manipulat. Fiți avertizat și aveți grijă de dvs.
Nu pot spune cu siguranță, dar am auzit că freebase-ul nu este foarte stabil și se degradează în timp. Evitați căldura, aerul, lumina și oxigenul în orice caz.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Păstrați-l la 55-60 grade C în timpul reacției.
veți pierde o cantitate mare de solvent fără condensator de reflux
Nu ar trebui să pierdeți. Acesta va fi oxidat de oxigenul din aer. De asemenea, lumina are și ea o influență. Puteți încerca să păstrați o anumită cantitate pentru o perioadă de timp în sticlă întunecată și în congelator, dar trebuie să o distilați înainte de a continua sinteza.
 

MrSung

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 23, 2022
Messages
61
Reaction score
18
Points
8

Nu cred că vă veți descurca cu 500 g de P2NP, reacția este foarte exotermică. Vă sfătuiesc să începeți cu ceva mic, de genul 10-40g, și până când stăpâniți procedura, apoi puteți crește încet, dacă sunteți cu adevărat în afaceri serioase. Trebuie să te târăști înainte de a merge, cu 500g înseamnă că vrei să fugi
 

Taimo

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 13, 2022
Messages
7
Reaction score
9
Points
3
Bine, atunci îl fac mai mic pentru prima dată. În weekend pot începe
 

BHBlueberry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 17, 2022
Messages
20
Reaction score
11
Points
3
O întrebare:

De ce naiba folosești folie subțire de aluminiu pentru gătit în loc de bucăți solide tăiate din tablă de aluminiu neelastică?

Nu are niciun sens să lași totul să se distrugă și să se soluteze în amestec în loc de când poți scoate totul după reacție...
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Arătați-ne cum decurge această reacție și, cel mai important, cât de repede.
 
Top