Sinteza APAAN (a-phenylacetoacetonitril) cu amidă de sodiu (scara de 1 kg)

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Schema reacției:
L4YPxRaWnO


Sinteză:
1. 1000 g de cianură de benzil, 1300 ml de acetat de etil adăugate în reactor și amestecul se agită.
2. Se adaugă 500 g amidă de sodiu, în porții mici, pentru a controla fierberea amestecului.
3. Amestecul de reacție a fost refluxat două ore și lăsat timp de 12 ore la temperatura camerei.
4. După 12 ore, amestecul a fost diluat cu 8 litri de apă și agitat până când nămolul solid a fost complet dizolvat.
5. S-au adăugat 4 litri de gheață zdrobită și s-a agitat.
6. S-a extras cu 3 litri de benzen (toluen, DCM, eter etc.) și extractele au fost aruncate.
7. Faza apoasă separată a fost acidificată cu o soluție de acid acetic glacial (600 ml) în apă (2000 ml).
8. Precipitatul a fost filtrat și utilizat fără purificare suplimentară pentru prepararea benzil metil cetonei.
 
Last edited by a moderator:

pdwshopnl

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 4, 2022
Messages
16
Reaction score
6
Points
3
Am auzit despre acest sintetizator. Aveți brevetul original din literatură?
Am doar acesta, dar nu-l pot găsi pe internet:

Bodroux, Compt, rend. 151, 234 (1910)
Bull. soc. chim. (4) 7, 848 (1910)

Puteți să ne spuneți mai multe despre condițiile de sinteză, adică trebuie să fie strict anhidre, ca în cazul reacției cu etoxid de sodiu?
Sau sunt suficienți reactivii de calitate analitică (cei mai puri)?
 

pdwshopnl

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 4, 2022
Messages
16
Reaction score
6
Points
3
Link-urile tale merg la făcut apaan cu etoxid de sodiu.
Acest Road cunoscut toate, de asemenea, în opinia mea, este foarte dificil becouse trebuie să keept stare anhidră tot timpul.

This topic tell about very very Old Road make apaan (in literature write about IT in 1910 year). Acesta a fost preparat prin condensarea acetatului de etil cu derivatul de sodiu al cianurii de benzil preparat din cianură de benzil și amidă de sodiu.
Am căutat mai multe informații despre această sinteză de foarte multe ori... credeți-mă.
Și singurul lucru pe care l-am găsit în literatură este în aceste două articole din anul 1910:

Bodroux, Compt, rend. 151, 234 (1910)
Bull. soc. chim. (4) 7, 848 (1910)

Dar IT este prea vechi și eu nu-l înțeleg.

În opinia mea, acest drum pentru a obține apaan este singurul sens cale spre succes.
 

Sabatier

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2022
Messages
6
Reaction score
9
Points
3
Înțeleg. Îmi cer scuze.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
De fapt, aceasta este cea mai bună variantă a acestei sinteze, folosind metilat de sodiu (sau potasiu), ehtilat, etc
 

pdwshopnl

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 4, 2022
Messages
16
Reaction score
6
Points
3
Mă refer la link-urile care adaugă alt utilizator (de pe site-urile de sinteză organică despre prepararea apaanului cu etoxid de sodiu) - se șterge acum. Brevetul dumneavoastră, desigur, nu este cu etoxid de sodiu.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Care este randamentul în g (APAAN) pentru această metodă?
 

melk

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 13, 2022
Messages
44
Reaction score
13
Points
8
Cu apaan
nu ai avut nicio pierdere sau poate un pic de nimic

 

melk

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 13, 2022
Messages
44
Reaction score
13
Points
8
În 2010 ați avut apaan legal pentru 20 € / kg pur acest lucru a fost progres lol
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Vreo idee despre cum să obțineți KCN pentru cianura de benzil, m-am gândit să adaug h2so4 la hexacianoferat de potasiu (III) și să conduc gazul HCN rezultat într-o soluție de KOH?
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Dacă aceasta nu este o opțiune, ce ziceți de transformarea hexacianoferatului de potasiu (III) în ferocianură de potasiu prin KOH și apoi piroliză?
4KOH + 4K3[Fe(CN)6] → 2H2O + O2 + 4K4[Fe(CN)6] | K4[Fe(CN)6] → 4 KCN + FeC2 + N2
 

ossi

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 15, 2022
Messages
69
Reaction score
29
Points
18
am sodiu pur, nu amid de sodiu.
cum ar trebui să lucrez?
vă rog @G.Patton
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
66
Points
28
Ne puteți spune dacă metoxidul de sodiu va înlocui amidura de sodiu fără modificări ale procedurii? Metoxidul de sodiu ar trebui să funcționeze și, după părerea mea, este mai ieftin.
 
Top