Sinteza N,N dimetiltriptaminei freebase prin indul Fischer (cu fotografii ale procesului și un videoclip)

Agilent1100DAD

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 27, 2022
Messages
30
Reaction score
74
Points
18
Sper să vă placă!

1. O bară de agitare magnetică de mărime medie a fost introdusă într-un balon RBG de 500 ml. 18 g de fenilhidrazină HCl au fost dizolvate în 250 ml de apă deionizată într-un RBF de 500 ml cu 3 gâturi și 24/40 de îmbinări, care este pus pe un cămin de încălzire care acționează ca un agitator magnetic. Gâtul 1 avea un sept de cauciuc, gâtul 2 avea un termometru, într-un adaptor de sticlă 24/20, și era conectat la mantaua de încălzire. Iar gâtul 3 avea un condensator de reflux conectat la un circulator de apă.

2. 4 baloane au fost încărcate cu azot, atașate la capătul unei seringi de 20 ml (fără dop). Un ac de calibru 18 a fost atașat la seringă, iar seringa montată a fost introdusă într-o bucată solidă de cauciuc pentru utilizare ulterioară.

3. RBF a fost încărcat cu azot prin introducerea seringii (cu un balon de azot la capăt) în gâtul 1. 4. Căminul de încălzire a fost setat la 32 "C., iar bara de agitare magnetică a fost setată la un nivel de agitare mediu-mare.

Ue8NfUcVPX

4. O seringă de 10 ml a fost umplută cu 7,2 ml acid sulfuric concentrat și un ac de calibru 18 a fost atașat la seringă. Seringa cu acid sulfuric a fost introdusă în septul de cauciuc de pe gâtul 1. Acidul sulfuric a fost adăugat lent la suspensie, în mediu azotat, timp de 10 minute, menținând temperatura sub 40'C. .

5. Soluția (de culoare portocaliu deschis) se încălzește la 37'C și se agită timp de încă 10 minute.

6. Într-un pahar de 250 mL se prepară o soluție de 25 g de 4-(N,N-dimetilamino)butanal dietil acetal în 90 mL de acetonitril.

7. Septul de cauciuc de pe gâtul 1 a fost detașat și s-a adăugat o pâlnie de adiție de 100 mL.Soluțiade 4-(N,N-dimetilamino) butanal dietil acetal în acetonitril a fost adăugată în pâlnia de adiție. Septul de cauciuc, cu balonul de azot încă atașat, a fost introdus deasupra pâlniei de adiție.

4XM5PFkcx9


8. După ce etapa 5 a fost finalizată, După 10 minute,soluția dedietil acetal de 4-(N,N-dimetilamino) butanal în soluție de acetonitril se adaugă picătură cu picătură pe parcursul a 60 de minute, în timp ce temperatura este menținută la 37'C. După adăugare, pâlnia de adăugare este clătită cu acetonitril(aproximativ 30 ml) și adăugată picătură cu picătură în reactor.

9. Conținutul a fost agitat timp de 4 ore, în timp ce temperatura este menținută la 40'C.

10. La soluția acidă din RBF, 100 ml de soluție de NaOH (4M) au fost adăugate picătură cu picătură, menținând temperatura la 20~25'C. Balonul RBF a fost pus periodic într-o baie rece dacă temperatura ajungea la 25'C. pH-ul soluției a fost de 11 după adăugarea NaOH, iar suspensia era lăptoasă.
.
11. Suspensia din suspensia RBF se extrage cu 3* 200 DCM




12. Straturile organice se combină și se introduc într-o etuvă de vid la 30 "C cu o presiune negativă de -30 mm hg. Produsul final a fost lăsat în cuptorul de vid timp de 48 de ore, pentru a se asigura evaporarea întregului solvent.

13. După 48 de ore, produsul final a format cristale portocalii deschise și unele reziduuri portocalii deschise.

14. Baza liberă brută a fost dizolvată în acetonă (200 ml) și turnată printr-un tampon de silice (230-400 mesh, 100 g). Tamponul a fost eluat cu acetonă/MeOH (9:1, 2 L). Filtratele combinate au fost puse din nou în cuptorul cu vid la 30 'C timp de 24 de ore. 30 'C. Produsul final a avut o masă de 15,45 g de N,N DMT freebase purificat sub formă de concentrat pentru a furniza 15,45 g de N,N DMT freebase purificat (randament de 56,8%) sub formă de ulei galben-roșcat cu cristale galbene care s-au format în jurul uleiului.


O3P46wuzm9
P8jw7QtDxV
0ALQmUR7Tv



15. Punctul de topire a fost de 45-47 'C, care corespunde unei combinații de polimorf I și II DMT.

0OQN6hmkJ9

Cristale izolate de N,N DMT!
 
Last edited by a moderator:

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
acest lucru este foarte clar, corect și bine descris în fiecare detaliu rellevant, felicitări și vă mulțumim pentru partajarea acest lucru cu noi! Mă întreb dacă cumva N-Me,N-iPr-aminobutyl-diethylacetal este disponibil în comerț, dar nu am mari speranțe, deoarece doar N-Me-isopropylamine este ofensivly scump conform furnizorilor standard.
 

K.1

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 15, 2023
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Pot folosi altceva în loc de acetonitril? Ce ar trebui să folosesc?
Agilent1100DAD
 

Agilent1100DAD

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 27, 2022
Messages
30
Reaction score
74
Points
18
Ei bine, doriți să utilizați un solvent care:

A. dizolvă 4-(N,N-dimetilamino) butanal dietil acetal

B. Coeficienți de partiție similari (Log P)

C. Miscibil cu apă, se va adăuga o soluție aq de NaOH și apoi se va extrage cu DCM

D. Proprietăți higroscopice reduse (conținut scăzut de umiditate)

E. Nu are reacții nedorite cu acidul sulfuric


Aveți de ales între acetat de etil, cloroform, etanol, metanol, acetonitril sau dmso

Acetatul de etil și cloroformul nu sunt o soluție, deoarece sunt nemiscibile cu apa. Etanolul și metanolul tind să fie mai higroscopice decât acetonitrilul și pot reacționa cu precursorul.
DMSO poate crea o complexitate suplimentară prin eventuala sa eliminare în timpul prelucrării, datorită punctului său ridicat de fierbere.

Rețineți că adăugați soluția de dietil acetal de 4-(N,N-dimetilamino) butanal la sulfuric concentrat. Etanolul în prezența acidului sulfuric concentrat produce etan, iar metanolul produce metan. Atâta timp cât utilizați acid sulfuric concentrat, hidroliza ACN nu va avea loc.

Prin urmare, eu nu m-aș abate de la ACN

Este un solvent ușor de găsit, fie pe Amazon, fie pe eBay. Dacă vânzătorul nu furnizează un certificat de analiză, distilați pentru a elimina apa și apoi adăugați puțin sulfat de sodiu anhidru și filtrați sulfatul de sodiu.

Sper că acest lucru vă ajută.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Aceasta este o chimie atât de frumoasă, dar este mult mai complicată decât dubla metilare a triptaminei, pentru un chimist obișnuit - de acord, încă aștept să vină mâine camera mea de vid - nu toți avem cuptoare de vid de lux! Haha jk - este totul în glumă coz im gelos!
Ca să fiu cinstit, uleiul cu care am ajuns are o culoare asemănătoare și extractul final pe care l-ai făcut cu DCM are cam aceeași culoare ca și al meu.
Tamponul de siliciu este de asemenea cool, dar da, nu v accesibil.
Din nefericire, n,n-DMT este ceea ce m-a făcut să mă interesez de chimia organică în loc de extracție, iar acum știu 6 luni de cunoștințe și învățare zilnică... Pot spune cu siguranță că mi-aș fi dorit să fi început cu reacția Henry asupra aldehidelor substituite la PEA sau chiar amfetamine psihedelice...
Poate chiar un gram sau două de amfetamină racemic mai întâi ... doar pentru a obține mingea de rulare și adhd sub control! Haha
 
Top