Sinteza acidului fenilacetic din acid mandelic (la scară mică)

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Schema reacției:
QrjteHwBoC


Sinteză:
1. Acidul mandelic (15,0 g) a fost dizolvat în acid hipofosforic 85% aq (15 ml).
1hkByCow3X
ZCqxVdcWTX
Bp5X7NmlgV
87NRIpv2Fe



2. Iodul (15 g) a fost adăugat în porții mici, în timp ce se încălzește la reflux timp de 1 oră.
Vsc8mfixzQ
XQKpn4odGU
MiCgKaA027



3. Soluția a fost turnată peste apă rece și produsul brut a fost recristalizat din apă caldă pentru a obține un produs cristalin incolor de 10 g.
Yi9qxTskp8
JfEbd61RYH
 
Last edited by a moderator:

rabbitass

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 17, 2024
Messages
23
Reaction score
7
Points
3
Bună ziua, sunt foarte interesat de această sinteză, cel puțin de unde sunt eu este foarte ușor să obțin kg de acid L-mandelic, ceea ce îmi este greu este să obțin acidul hipofosforic, îl pot înlocui cu un alt acid care este mai ușor pentru mine să obțin?
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Eu nu cred. Dacă puteți găsi fosfor roșu, puteți utiliza și acid fosforic. Acesta este mult, mult mai ușor de găsit decât acidul hipofosforic. Desigur, găsirea fosforului roșu este încă o problemă.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Acidul hipofosforic este greu de găsit.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Este vorba tocmai de hypo. Este greu de obținut, dar se potrivește cel mai bine. Obținerea metamfetaminei din efedrină este similară.
 
View previous replies…

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Bună ziua, Will Chemist, puteți publica un fir pentru prepararea P2P cu acid fenilacetic? Nu am găsit-o de mult timp. Vă mulțumesc.
 

stevepreston

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 24, 2024
Messages
20
Reaction score
3
Points
3
Am mai mult de 2 kg și nu știu ce să fac cu ele, deoarece metoda tubului de furnal este dificilă și nu știm care este cea mai ușoară metodă
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Se pare că vă scapă ceva aici. Reactivii posibili pe bază de fosfor pentru reducere sunt:
- RP, fosfor roșu cu iod
- H3PO2, acid hipofosforic și iod
- H3PO3, acid fosforos și iod
- H3PO4, acid ortofosforic sau doar fosforic și NaI sau KI, iodură de sodiu sau iodură de potasiu

Prin urmare, H3PO2 și H3PO3 sunt preferate.
Toate acestea formează HI, acidul hidroiodic, care este agentul reducător real.

H3PO2 se obține din hipofosfit de sodiu sau calciu sau potasiu și HCl. Căutați "nichelare chimică" și îl găsiți.
H3PO3 este utilizat în hidroponie și viticultură
H3PO4 se găsește peste tot ca agent de îndepărtare a ruginii, detartrant etc.

Iodul este obținut prin oxidarea NaI sau KI.
NaI sau KI sunt utilizate pentru dezinfectarea apei, căutați "Preppers" și "Survivalists"

btw. PAA. acidul fenilacetic are un miros foarte special și lipicios care nu se spală ușor, fiți atenți. Sau mai bine: Pute ca naiba și la fel veți face și voi când îl preparați. Iar mirosul vă va însoți timp de aproximativ o săptămână, indiferent cât de des faceți duș.
 

stevepreston

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 24, 2024
Messages
20
Reaction score
3
Points
3
vă rog să explicați raporturile PSEUDO și IODINE și raporturile H3PO3 și timpul și căldura, vă rog, nu am acces la H3PO2 și dacă funcționează cu adevărat și H3PO3 este un agent de reducere bun și fiabil, vă rog să redați
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Domnule, acidul mandelic este 2836-32-0? Poate fi utilizat reactivul cu numai 50% acid hipofosforic?
 

stevepreston

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 24, 2024
Messages
20
Reaction score
3
Points
3
da, există un video pas cu pas pe youtube doar căutați acid mandelic / acid fenilacetic... cu plăcere...
 
Top