Sinteză cu H2S04 și CaCO3/CaO?

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Bună ziua,
am văzut multe metode de sinteză aici și toate mi se par un pic complicate.
Situația mea este următoarea: am primit 1 l de ulei galben (cred că este BMK?) și persoana care mi l-a dat nu a avut instrucțiuni adecvate pentru mine.
Am primit doar informația că trebuie să pun uleiul într-un vas mare din sticlă groasă și să picur încet H2S04 în ulei.
Cealaltă informație pe care am primit-o este că am nevoie de un ingredient suplimentar, cum ar fi creta - dar nici măcar nu știu dacă este CaCO3 sau CaO.

1. Îmi poate spune cineva, vă rog, dacă această metodă poate funcționa?
2. Cât de mult acid sulfuric ar fi necesar?
3. Am nevoie de CaCO3 sau CaO în plus?
4. Când trebuie să adaug creta?

Vă mulțumesc băieți!
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Dacă acidul este tot ce trebuie să adăugați, cel mai probabil ați obținut ulei A (amfetamină freebase), în acest caz trebuie să formați sarea sulfat. CaCO3 este o pulbere albă inertă insolubilă care poate fi utilizată pentru a tăia produsul, dar vă sfătuiesc să o utilizați moderat în acest scop, deoarece insolubil înseamnă că oamenii vor avea CaCO3 în nas care nu se va dizolva. Acum, sfatul meu este să diluați o parte din ulei cu cel puțin același volum de acetonă și apoi să faceți o soluție de H2SO4 în acetonă 5mL acetonă per mL acid (cantitatea de acid necesară este dictată de cantitatea de ulei A) acidul trebuie adăugat picătură cu picătură, amestecând bine, veți observa că devine lăptos la început și apoi se îngroașă pe măsură ce adăugați acidul. Ideea este să nu adăugați prea mult acid (soluția va începe să dizolve precipitatul) caz în care adăugați un pic mai mult ulei A. Apoi filtrați totul și spălați cu acetonă pe filtru.
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Vă mulțumim!!!
Cum pot face procesul de filtrare? Sunt potrivite filtrele obișnuite de cafea?
 

bybys_siurblys

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 22, 2023
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Da, filtrele de cafea sunt suficiente, dar filtrarea în vid este mai bună pentru filtrarea cristalelor, deoarece aspiră o cantitate mai mare de solvent și este mai rapidă.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Filtrele de cafea obișnuite sunt la fel de bune ca și filtrarea în vid, așa cum s-a menționat mai sus, care este încurajată, dar dacă pur și simplu nu aveți un sistem de vid, atunci un suport pentru filtru de cafea (sită fină din plastic reutilizabil cu forma filtrului de cafea deschis pe care îl puteți plasa într-o pâlnie palstică suficient de mare pentru a acoperi cel puțin 2\3 din lucru și face filtrarea gravitațională cu filtrul de cafea mult mai rapidă.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Vă rugăm să vă faceți o favoare și să încercați acest lucru cu maximum 25mL ulei și 50mL acetonă uscată la care trebuie doar să pregătiți ca 1mL H2SO4 conc. în 10mL acetonă uscată (întreaga soluție acidă poate să nu fie necesară decât dacă continuați să adăugați ulei pentru a ajunge la un pH nu mai mic de 6) și nu uitați să aruncați soluția acidă în acetonă deoarece nu poate fi păstrată. Vă sfătuiesc să procedați astfel în cazul în care aveți ulei BMK, ceea ce veți ști din primele picături de acid, în cazul în care nu apare turbiditate într-un minut sau două de la adăugarea acidului, caz în care nu se face prea mult rău, aruncați o bază ușoară, cum ar fi carbonatul de sodiu NaCO3, cunoscut sub numele de sodă de spălare sau pH+ (ridicător) din stocurile pentru piscină de care aveți nevoie, cum ar fi o jumătate sau o linguriță sau mai puțin, apoi decantați-o. Amintiți-vă că BMK este la un pas de amfetamină sau metamfetamină, dar ar trebui să scrieți înapoi pentru că procesul pe care trebuie să îl faceți este diferit și, chiar dacă este un pic mai complicat, este încă realizabil și merită.
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Vă mulțumim mult! O ultimă întrebare:
H2SO4 are o concentrație de 15%. Am găsit și HCl 33% acasă. Este de asemenea posibil sau este chiar mai bine să o fac cu HCl - din cauza concentrației mai mari?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Presupun că vă referiți la 15% în apă, dacă da, atunci nu este potrivit, mai ales pentru această cantitate. fiecare gram de apă va consuma un gram de produs. în mod ideal, doriți o concentrație cât mai mare posibil și cât mai pură posibil. acid mai murdar și mai puțin concentrat poate fi utilizat până la un punct, dacă acesta este cazul, este foarte recomandat să înghețați soluția timp de 24 de ore și, în mod ideal, să o diluați cu mai multă acetonă decât cea obișnuită.
Acidul sulfuric produce sulfat, HCl produce clorhidrat. Clorhidratul de amfetamină este higroscopic și nu este adecvat.
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Am nevoie de acetonă uscată? Nu lichidul?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Uscat =/= solid
Prin acetonă uscată se înțelege că aceasta trebuie să conțină cât mai puțină apă posibil, deoarece acestea sunt miscibile una cu cealaltă.
Dacă nu este disponibilă anhidră, poate fi uscată cu un agent de uscare precum MgSO4, CaO, NaSO4 dacă conținutul de apă este scăzut, dacă este ridicat sau există alți solvenți în amestec, va trebui distilată, eventual de două ori.
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
"it is highly recommended to freeze your solution for 24h" vă referiți la soluția de 15% de H2SO4, nu? Și apoi? Apa îngheață și o pot scoate de sus? și chiar are nevoie de 24h?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Nu, ți-am spus că 15% nu este potrivit.Dacă vrei randament maxim, atunci da.
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
am doar lichidul, dar este acetonă pură nu un produs care conține acetonă cum ar fi nail p. rem.
doar pentru a fi sigur că îl prepar în mod corect:

1. pregătesc H2SO4 mai concentrat (îl îngheț într-o farfurie, de unde apa poate fi îndepărtată ușor)
--- a doua zi
2. uscați baza liberă cu MgSO4 și așteptați 30mins
3. Pregătiți soluția de picături:
-uscați acetona cu MgSO4 (CE CANTITATE?)
-amestecați H2SO4 preparat (scos din congelator, fără apă) cu soluția de acetonă/MgSO4 cam 1:5 sau mai mult 1:10
4. picurați încet soluția acidă în bază și amestecați tot timpul
???
Sper că sunt pe drumul cel bun acum:)
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
NU CONTEAZĂ

De asemenea, puneți produsul cristalizat după acidificare în congelator, deci este clar. nu strică să puneți și acetona și să o utilizați la rece
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Îmi pare rău, nu înțeleg. Pot să îngheț H2SO4 15% și să elimin apa (de deasupra) pentru a-l face mai concentrat și adecvat?
"If you want maximum yield then yes" adică timp de 24 de ore sau ce?
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Din păcate, acest lucru nu este posibil în țara în care locuiesc.
15% este tot ce pot obține, așa că trebuie să lucrez cu asta cumva
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
OK, deci acum am această ultimă problemă. H2SO4 meu are doar 15%...
Deci, ce pot face?
Pot fierbe apa dacă nu o pot îngheța?
Pot face altceva pentru a obține o concentrație mai mare?
Sau pot înlocui acidul sulfuric cu alți acizi? Acidul citric, de exemplu, este disponibil în concentrații mari, fluid sau anhidru...
Comanda de H2SO4 mai concentrat este ultima opțiune!
Vă rog să mă ajutați, sunt blocat
 

broken_sharded

Don't buy from me
New Member
Joined
May 9, 2023
Messages
9
Reaction score
6
Points
3
Mergeți la magazinul de bricolaj și cumpărați un detergent pentru canalizare, cum ar fi detergentul lichid pentru canalizare rooto, care este acid sulfuric în proporție de 93%.
 
Top