Sinteza testosteronului din DHEA

MikeBlast

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
11
Reaction score
10
Points
3
Mai jos este prezentată sinteza testosteronului din DHEA furnizată de Patrick Arnold. Grupul de protecție a fost dedus, iar metoda de reducere este necunoscută.

1. Protecția 3β-O cu TMSCl
2. 17β Reducere enantioselectivă
3. 17β Esterificare
4. Deprotecție 3β-O cu TBAF
5. Oxidarea 3-O Oppenauer cu rearanjarea simultană a alchenelor în poziția conjugată
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Bună ziua. Care este valoarea mesajului dvs. fără explicații detaliate?
 

MikeBlast

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
11
Reaction score
10
Points
3
Intenția mea a fost să încep discuția despre sinteza testosteronului, deoarece nu am putut găsi prea multe online. Dacă acesta este locul greșit pentru a face postarea mea, îmi cer scuze.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Nicio problemă. În locul dvs. aș preciza clar o intenție într-o postare :)
 

MikeBlast

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
11
Reaction score
10
Points
3
Se pare că acest lucru poate fi simplificat într-un proces în 3 etape.
1. Oxidarea 3-O Oppenauer cu rearanjarea simultană a alchenelor în poziția conjugată
2. Reducerea enantioselectivă 17β de către Saccharomyces cerevisiae (drojdie de panificație/bere)
3. 17β Esterificare

Nu am găsit randamentele pentru androstenedionă -> testosteron, dar pe baza unor substraturi similare în Microbial Transformations of Steroids ar fi probabil în jur de 70%

Transformări microbiene ale steroizilor. Un manual. Willium Charney și Hershel L. Herzog. Academic Press, New York, 1967

 

MikeBlast

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
11
Reaction score
10
Points
3
Se pare că 17β este produsul cinetic și poate fi obținut cu o bună selectivitate (17α: 3 %, 17β: 97 %) folosind doar NaBH4.
https://chemistry-europe.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/chem.202100967

Studiul de mai sus arată, de asemenea, că reducerea MPV are o selectivitate moderată (17α: 34%, 17β: 66%). Aș fi interesat să aflu dacă oxidarea și reducerea simultană a pozițiilor 3 și 17 pot fi realizate utilizând un catalizator de Al. Mi-aș imagina că forma 3 ceto conjugată ar fi favorizată, ceea ce ar conduce la avansarea reacției.

Mai multe detalii despre oxidarea oppenauer pentru propria mea referință https://doi.org/10.1002/recl.19370560206
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Biochimistul me sfătuiește să nu consumați niciun steroid racemic deoarece poate duce la daune ireversibile care vor fi observate prea târziu.
 

MikeBlast

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
11
Reaction score
10
Points
3
Aveți motive să credeți că 17α-testosteronul (epitestosteronul) este toxic? Este un steroid endogen care există în concentrații aproximativ egale cu testosteronul.
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Sunt mai preocupat de funcția sa (există modulatori de testosteron mai moderni cu mult mai puține efecte secundare)
 

MikeBlast

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
11
Reaction score
10
Points
3
Epitestosteronul este un modulator alosteric pozitiv al receptorului GABAA. Acesta pare a fi neuroprotector și un raport testosteron / epitestosteron ridicat pare a fi corelat cu autismul.

SARM-urile sunt cu siguranță ceva ce mă uit în. Ele par să aibă propriile dezavantaje, cum ar fi reducerea nivelului de estrogen. Odată ce mi-am dat seama de sinteza testosteronului, mă voi uita la steroizi mai selectivi pentru țesuturi, cum ar fi boldenona și DHT. Sintetizarea SARM-urilor fluorurate este dincolo de mine în acest moment.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Sper că am fost implicat în motivarea ta pentru a te documenta în continuare, așa cum obișnuiam să mă scufund în știință abisal de adânc... apoi să-mi găsesc ieșirea. Îmi place gândirea dumneavoastră!
 

MikeBlast

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
11
Reaction score
10
Points
3
Ați fost. Apreciez foarte mult feedback-ul. Nu am un fundal formal în chimie sau farmacologie, așa că am fost în speranța de munca mea verificat de acest forum :)
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
pasiunea este esențială... Voi încerca să fiu atentă și să vă ajut oricând
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
sunteți bineveniți!
 
Top