problema vaporilor

AquaRegis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 24, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Bună băieți,

Caut o soluție pentru a ventila fumurile nocive prin fereastră. Mă gândeam la un ventilator de conductă de la câteva crește.
Dar încă nu am idee cum să îl atașez. Poate există alternative mai bune...

Poți să-mi dai câteva sfaturi despre cum ai rezolvat asta?
Am o mască facială completă, dar vreau să fie cât mai sigur posibil.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Dacă aș fi în locul dumneavoastră, în loc să pompăm vaporii pe fereastră, ceea ce este foarte riscant, aș introduce vaporii într-un recipient de plastic umplut cu cărbune activ. Ar trebui să existe o modalitate de a sigila cutia după utilizare, astfel încât vaporii să aibă timp să se condenseze acolo și să nu vă otrăvească peste timp. Mulți vapori aderă la suprafața cărbunelui activ, făcându-l un fel de filtru ca în cazul filtrelor pentru aparatele de respirat pe care le vedeți în mod obișnuit. În acest fel, puteți apoi pur și simplu să înlocuiți frecvent cărbunele activ. Evitând majoritatea vaporilor produși.
 

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Interesat de această construcție.
Se va gândi la ea cum să obțină o astfel de construcție.
Dacă alte persoane au un plan în minte;sharing is caring.
 

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Ce vreți să spuneți cu "cum să îl fixați" ? ( nu cunosc problema, dar un cadru poate fi ușor realizat din lemn, metal, țevi de pvc,...)
 

AquaRegis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 24, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
@Never to sleep
Mulțumesc pentru sfat. Majoritatea vaporilor mei sunt destul de puțin vizibili, cum ar fi acidul acetic, de exemplu.
Ideea ta mi se pare foarte interesantă pentru alții, poți să-mi spui mai multe despre cum anume ai pus-o în aplicare și unde elimini cărbunele activ?

@alterego
Aș dori să construiesc un tip simplu de hotă de fum și am vrut să mă interesez cum rezolvă alții întreaga problemă. Construirea cutiei nu este o problemă, dar am încă întrebarea cum să rezolv cel mai bine partea frontală, care nu este complet deschisă, ci are un geam de plastic în față, de exemplu, care trebuie, de asemenea, să fie detașabil pentru a proteja dispozitivele de sticlă pentru a construi în mod corespunzător și unde pot interveni dacă este necesar. Dar poate că gândesc prea complicat
 
Top