TUTORIAL - Cum să găsiți cu ușurință (aproape) toate substanțele chimice otc de care veți avea vreodată nevoie

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18
Ei bine, magia pentru acest lucru se numește operatori de căutare Google și fișe cu date privind siguranța materialelor.
Operatorii de căutare vă ajută să definiți mai bine căutarea. Un exemplu bun de care vom avea nevoie sunt:

Cod
- filetype:pdf, care va afișa doar documentele pdf în rezultatele căutării noastre - De asemenea, este util "". Acest lucru va ajuta la găsirea termenilor EXACT așa cum sunt scriși în interiorul acestor "". - De asemenea, utile: OR, AND și "-"

Sună confuz poate, dar voi face un exemplu pentru a arăta ce face exact.

Având în vedere că majoritatea amestecurilor chimice au nevoie de așa-numita "fișă cu date de securitate a materialului", care precizează ce conține amestecul, am putea exploata acest lucru pentru a găsi amestecuri disponibile gratuit care conțin substanțe controlate.

Acum, să pregătim un exemplu. Să presupunem că avem nevoie de MEK, ceea ce tastăm în Google pentru a găsi multe produse în câteva secunde, este:

Cod
"Fișă tehnică de securitate" filetype:pdf Metiletilcetonă

Acest lucru va duce la găsirea fișelor cu date de securitate sub formă de fișiere pdf care conțin cuvântul Metiletilcetonă. Pentru a filtra în continuare rezultatele care nu vor fi de ajutor, ne gândim la cazurile de utilizare ale compusului pe care îl căutăm. În exemplul nostru, știm că acesta este utilizat ca agent de curățare a suprafețelor sau ca agent de îndepărtare a lipiciului sau în vopsele sau agenți de îndepărtare a vopselei. Acum adăugăm acest lucru la șirul nostru de căutare, inclusiv operatorii de căutare AND, OR

Cod
"Fișă tehnică de securitate" filetype:pdf Metiletilcetonă AND "detergent" OR "vopsea" OR "dizolvant"

Aceasta va găsi fișe cu date de securitate care conțin metiletilcetonă și cel puțin unul dintre următoarele termeni "cleaner" sau "paint" sau "remover"

Tocmai am căutat asta în Google și mi-am dat seama că rezultatul nostru conține multe pagini din Noua Zeelandă, ei bine, eu sunt în Europa, așa că ceea ce aș putea face este să exclud toate paginile care au ".co.nz" în numele lor de domeniu. Prin simpla adăugare a -inurl:.co.nz
"-" înseamnă excludere, inurl: înseamnă tot ceea ce se află în adresa URL a site-urilor afișate în Google, iar .co.nz este terminația oficială a domeniului specific țării Noua Zeelandă. Pe scurt, acest lucru va exclude toate paginile care au co.nz în adresa lor

Cod
"Fișă tehnică de securitate" filetype:pdf Methylethylketone AND "cleaner" OR "paint" OR "remover" -inurl:.co.nz

Sau imaginați-vă că există un magazin local de vopsele și doriți să verificați doar documentele msds de pe site-ul lor, acest lucru poate fi făcut cu ușurință de site-ul operatorului :

Cod
site:mypaintstore.com "Fișa tehnică de securitate" filetype:pdf Metiletilcetonă AND "cleaner" OR "paint" OR "remover"


Utilizarea corectă a acestor operatori de căutare este cea mai bună metodă de a parcurge eficient o tonă de pagini pentru a găsi ceea ce căutați în cel mai scurt timp.

Exemplul de mai sus a fost inventat din mers. Fiți creativi, folosiți-vă limbajul și jucați-vă un pic și găsiți o tonă de surse... Pentru o listă completă de operatori pentru a defini mai bine ceea ce căutați, consultați acest link:

https://ahrefs.com/blog/google-advanced-search-operators/
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Sfat excelent! Dacă oamenii ar ști cum să folosească motoarele de căutare ...
Singura problemă cu fișele tehnice de securitate este că acestea oferă întotdeauna o estimare largă a ingredientelor (de exemplu 30-70%) și de multe ori omit o mulțime de materiale care sunt irelevante din punct de vedere al siguranței. Astfel, un amestec de solvenți buni ar putea foarte bine să fie amestecat și cu polimeri pentru a crește vâscozitatea și veți sfârși cu ore de curățare a distilării și cu sticlărie distrusă pentru a izola compusul dorit.
 

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18

acesta este un conținut bun, nu mi-am dat seama până acum
 

1thejew1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 29, 2022
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Awesome sfat mulțumesc , im destul de bine cu Google și, dar niciodată nu sa gândit de a face acest lucru
 
Top