Umanitarism neprofitabil: de ce substituția cu metadonă costă statele mai puțin decât războiul împotriva drogurilor

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
În prezent, programele de tratament de substituție cu metadonă funcționează în întreaga Europă de Vest, în multe țări din Europa de Est și în majoritatea țărilor CSI. Cu toate acestea, există unele state care se opun tratamentului dependenței de opiacee cu metadonă. Argumentele morale privind tratamentul uman al dependenților de droguri sunt adesea invocate în apărarea unei astfel de terapii, dar nu este dificil să se demonstreze eficacitatea acesteia din punct de vedere economic. Cum ajută terapia de substituție la economisirea fondurilor bugetare și ce este necesar pentru a opri epidemia de HIV? Citiți despre asta în articolul nostru de pe BBgate.

Conform definiției UNAIDS, transmiterea virusului în rândul persoanelor care consumă substanțe psihoactive este favorizată de: incriminarea și legile punitive, lipsa sau inadecvarea prevenției, stigmatizarea socială generalizată și lipsa finanțării.
Înconformitate cu obiectivele globale ale UNAIDS stabilite încă din 2020 ("strategia 90-90-90").
  • 90% din persoanele care trăiesc cu HIV ar trebui să își cunoască diagnosticul
  • 90% dintre persoanele care își cunosc diagnosticul ar trebui să urmeze un tratament antiretroviral
  • 90% dintre persoanele care urmează un tratament antiretroviral ar trebui să obțină supresie virală
XgMSfOKq95


Reducerea riscurilor este o serie de intervenții, programe și politici menite să reducă consecințele negative ale consumului de droguri pentru anumite persoane, grupuri sociale și societate în ansamblu.

Cele mai importante sunt.
  • Tratamentul cu agonist opioid
  • programe de schimb de ace și seringi
  • terapia antiretrovirală
Tratamentul agonist opioid este un tratament bazat pe dovezi care poate reduce decesele cauzate de supradoze de droguri, poate reduce transmiterea virușilor prin sânge și poate îmbunătăți rezultatele tratamentului HIV. Asistența medicală HIV poate fi, de asemenea, îmbunătățită cu o astfel de terapie: dacă pacienții mențin contactul cu un furnizor de asistență medicală, este mai probabil să primească consiliere și testare HIV și să primească tratament.

Economii pentru fiecare dolar investit
În 2002, Kârgâzstanul a devenit prima țară din Asia Centrală care a legalizat tratamentul cu metadonă pe teritoriul său. Metadona este inclusă pe lista medicamentelor vitale ale Republicii Kârgâzstan. La sfârșitul anului 2008, oamenii de știință au studiat eficacitatea acestui program și au intervievat 701 pacienți. S-a doveditcă "toți indicatorii de sănătate, responsabilitate socială, consum de droguri, comportament riscant și criminalitate s-au îmbunătățit în timpul tratamentului".
OF36IQpWhs

Costul tratamentului cu metadonă pe pacient pe an a fost de numai 1 dolar.

Dacă același pacient ar fi infectat cu HIV, statul ar trebui să cheltuiască 600 de dolari pe an numai pentru terapia antiretrovirală, excluzând alte costuri directe și indirecte.

În plus, există riscul unor infecții oportuniste sau co-infecții. Astfel, în cazul infecțiilor, costurile pot crește în medie de 2,5 până la 3 ori dacă nu se utilizează terapia de substituție cu opioide.

În același timp, cercetătorii de la The Economist au scris că, potrivit Registrului național al drogurilor din Kârgâzstan, 13,7% dintre deținuți (1 353 de persoane) erau dependenți de opioide în 2015. În același an, doar 400 de deținuți din Kârgâzstan au fost tratați cu agoniști opioizi.
Sepoate presupune că aproximativ 953 de deținuți dependenți de opioide au rămas netratați cu agoniști opioizi.

În același timp, cercetătorii din The Economist scriu că, potrivit Registrului mondial al drogurilor, în 2022, aproximativ 17,5% dintre deținuți aveau o dependență de opioide și doar 2% dintre aceștia au fost tratați cu agoniști opioizi.

AgNXYtU1qK


Der Spiegel, de exemplu, afirmă că, în 2021, în Germania, fiecare dolar investit de stat într-un program de tratament de substituție cu metadonă economisește statului 8 dolari care, altfel, ar trebui cheltuiți pentru a face față consecințelor dependenței de droguri. Aceste calcule includ economiile în domeniul asistenței medicale datorită ratei reduse de infectare cu HIV și absența costurilor de închisoare.

După introducerea tratamentului cu metadonă, în țară a scăzut și numărul furturilor mărunte: biciclete și cărucioare de copii, navigatoare și genți din mașini.

Mai mult, persoanele care erau implicate în aceste furturi și-au găsit un loc de muncă și au început să umple vistieria cu taxe.
"Nu le-am spus părinților mei că am participat la program, însă, pentru că locuiesc într-un oraș mic, după aproximativ o lună, au existat "binevoitori" care le-au spus. Mama mea, surprinzător, a reacționat calm. A văzut cum m-am schimbat, cum mi s-a schimbat atitudinea față de viață: nu i-am mai cerut bani, mi-am găsit repede un loc de muncă, am început să-mi cumpăr câteva lucruri... Și înainte de asta, toți banii pe care îi obțineam prin mijloace cinstite și necinstite îi cheltuiam doar pe droguri. Voiam să fiu în continuă mișcare. Mă plimbam pe străzi, mergeam la cumpărături, doar ca să am ceva de făcut. Și după doar o săptămână, am fost pus pe probă la o companie"
- a povestit pacientul pentru Der Spiegel.

V8tQzbO3pa


"Din păcate, există țări în care drogurile și alcoolul sunt mai accesibile decât reducerea riscurilor"

Potrivit unui raport din The Economist, încarcerarea pentru infracțiuni legate de droguri este unul dintre principalii factori care determină creșterea populației carcerale. Atunci când se iau în considerare costurile de funcționare a închisorilor și a poliției, incriminarea consumatorilor de droguri este o strategie foarte costisitoare.

Atunci când persoanele care își injectează droguri sunt eliberate din închisoare, există puțin sau deloc sprijin disponibil pentru a le ajuta să evite recidiva.

Alcoolismul și șomajul sunt răspândite în rândul acestei populații. Rezultatul este revenirea la dependența de opioide și moartea prin supradoză.


Un studiu estimează că, dacă factorii de decizie politică ar redirecționa către reducerea riscurilor cel puțin 2,5% din cele 100 de miliarde de dolari cheltuite anual pentru controlul drogurilor la nivel mondial, s-ar reduce cu 78% până în 2030 noile infecții cu HIV în rândul persoanelor care își injectează droguri.

MwgXBFSIPp


Cum putem evita ratele ridicate ale infecțiilor cu HIV?
Constatările privind rentabilitatea tratamentului cu metadonă sunt susținute de cercetători din diferite țări. De exemplu, în 2019, un grup de cercetători de la universități din China și Australia a analizat eficacitatea tratamentului cu metadonă, care până atunci era în vigoare în China de 15 ani.

Între 2004 și 2015, guvernul chinez a investit 1,037 milioane de dolari în tratamentul cu agonist opioid. Numărul persoanelor care beneficiază de tratament cu metadonă a atins un vârf de 208 000 în 2008 și a scăzut apoi la 187 000 în 2015, reprezentând 6 % din numărul total de consumatori de droguri înregistrați în China.

Seestimează că au fost diagnosticate cu 13 327 mai puține cazuri de HIV atunci când a fost disponibil tratamentul de substituție cu metadonă.
Înconsecință, au fost evitate 8 306 decese legate de HIV.

AW8kzNTjr1


Prevenirea infectării cu HIV a costat guvernul în medie 35 206 dolari pe caz, iar prevenirea consumului de droguri de către o persoană a costat 1 134 de dolari. Cercetătorii spun că programul chinez de tratament cu agonist opioid a economisit în medie 35 206 dolariper dolar investit.
  • 0,03 dolari pe costurile tratamentului HIV
  • 0,3 dolari pentru costurile tratamentului hepatitei C
  • 6,4 dolari în reducerea riscurilor legate de droguri
The Economist a construit un model matematic care arată că o abordare bazată pe reducerea riscurilor, comparativ cu incriminarea consumului de droguri, are un efect mai puternic asupra reducerii răspândirii infecției cu HIV și, în general, asupra creșterii speranței de viață. Modelul utilizează date detaliate privind epidemiologia, ratele de încarcerare a persoanelor care consumă droguri injectabile, costurile de arestare preventivă și de detenție, precum și o serie de alți factori.

Concluzia principală a acestei mici publicații este că ajutorarea dependenților de droguri nu este doar un gest uman, ci și un gest rațional și rentabil. Tratamentul cu metadonă economisește o mulțime de bani țărilor, iar tratamentul în sine nu trebuie să aibă un buget suplimentar: trebuie doar să se reducă represiunea asupra consumatorilor de droguri. Terapia de substituție reduce răspândirea epidemiei de HIV și salvează zeci de mii de vieți.
 
Top