Utilizarea cu succes a Methylamine HCL în sinteza 4MMC

HizenBurger

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 13, 2023
Messages
1
Reaction score
2
Points
1
M-am confruntat recent cu o problemă de aprovizionare cu soluție de metilamină 40%, așa că am luat calea HCL pentru a continua producția.
Am căutat peste tot aici și pe internet pentru a găsi instrucțiuni despre cum să folosesc M HCL în loc de M40% pentru reacție.
După multe încercări eșuate sau cu rezultate foarte slabe cu informații găsite mai ales aici și pe reddit, am găsit o metodă care funcționează perfect pentru mine.
Nu sunt expert în chimie, dar așa cum Einstein însuși a spus "Nebunia este să faci același lucru din nou și din nou și să te aștepți la rezultate diferite"
Iată formula mea pentru utilizarea Methylamine HCL pentru a înlocui soluția de 40%
>40 g M-HCL în 100 ml apă (deionizată)
>17 g NaOH în 50 ml apă (deionizată)
>Adaugați încet M-HCL pentru a amesteca, la scurt timp după aceea adăugați încet amestecul de NaOH până când se atinge PH12
>Continuați în mod normal, ca și cum s-ar fi adăugat M40%
Am constatat că instrucțiunile și sfaturile din alte postări depășesc cu mult soluția alcalină NaOH care eliberează gazul metilamină din HCL.
De îndată ce am renunțat să adaug cantități mari de soluție de NaOH, am început să obțin randamente mult mai bune.
După atâtea încercări eșuate în urma sfaturilor pe care le-am citit, am decis să monitorizez PH-ul pe parcursul întregului proces și am constatat că, atunci când adăugam atât de mult NaOH, PH-ul devenea alcalin, departe de scala PH-ului.
Am adăugat încet cantități mici de solutuin NaOH până când amestecul de reacție a ajuns în jurul PH12
La PH12 era clar că amestecul producea gaze prin modul în care reacționa cu hârtia de turnesol
Părerea mea este că amestecul a fost alcalin și a ars produsul, vă rog să vă amintiți că nu sunt în niciun caz un expert în aceste lucruri de chimie și am găsit o modalitate care funcționează pentru mine.

De asemenea, am folosit toluen sau xilen pentru dizolvare și extracție
DMSO a fost utilizat în reacția mea în loc de NMP

Sper că această metodă poate funcționa pentru altcineva care are probleme cu utilizarea Methylamine HCL pentru reacție
 

Pauling

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 14, 2023
Messages
4
Reaction score
1
Points
3
Bună, din ce aveți metilamină?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Bună ziua, am postat deja despre producerea metilaminei din metilamină*HCl aici.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Ați uitat să menționați scara în care lucrați.
 

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
187
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
Lucrez cu MA HCl + soluție alcalină, am obținut rezultate bune.
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
298
Reaction score
85
Points
28
Bine, atunci cât de mult utilizați 2b4m??
 

Mehdi

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2023
Messages
9
Reaction score
1
Points
3
Bună ziua ați putea să-mi trimiteți procesul 4mmc pe care l-ați rezolvat?
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
298
Reaction score
85
Points
28
făcut ca un singur videoclip xD
 
Top