Sugestii privind stocarea pe web/ partajarea fișierelor

cederroth

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 1, 2022
Messages
13
Solutions
1
Reaction score
12
Points
3
Folosesc Sia pentru stocare/partajare. Este un sistem complet descentralizat, de stocare a fișierelor criptate End-To-End pe blockchain-ul Sia. Puteți încărca gratuit fișiere de 1 GB pe portalurile Skynet ale Sia și primi un link de descărcare pe care îl puteți partaja cu oricine. Deci, dacă vă împărțiți datele în fișiere de 1 GB, le puteți încărca pe toate gratuit, fără a avea un cont.

Site-ul proiectului Sia:

Eu folosesc aplicația Vup ca client GUI. Vă puteți gândi la ea ca la aplicația MEGA. O puteți obține pentru desktop/mobile/etc. Sia, skynet, vup, totul este open source.

Poate dura ceva timp să înțelegeți cum funcționează întreaga chestie web5, dar este o nebunie odată ce o înțelegeți.

Stocare 100% descentralizată, criptată de la un capăt la altul, unde numai tu ai cheia.

Cu skynet, creați legături pe care le puteți partaja, care sunt, în esență, ca niște pointeri către fișiere de pe blockchain. În acest fel, puteți partaja linkuri skynet cu alte persoane, iar acestea pot fie să descarce direct fișiere/direcții, fie să le "importe" în clientul lor Vup.
Evident, datele nu sunt replicate, ci doar primiți un alt pointer de referință. :)

Există încă DMCA, din păcate, DAR... și aici e chestia nebunească, DMCA poate face doar Sia face link-ul skynet inutilizabil pentru a descărca fișiere de pe portalurile lor web.
Ei nu pot lua fișierele de pe blockchain fără ca, cum ar fi, confiscarea unui computer sau de a afla exact unde pe disc piesele de date criptate sunt pe mașini distribuite în întreaga lume.
Trebuie să citiți despre asta pentru că nu sunt 100% cu privire la modul în care eliminarea datelor ar funcționa de fapt. Declarația mea de mai sus poate fi greșită, din punct de vedere tehnic.

Dar chestia nebunească este următoarea... DMCA ar face ca link-urile skynet/mega să nu funcționeze, deoarece skynet/mega acționează ca intermediar, convertind link-ul de descărcare partajabil public în locul exact de pe blockchain unde sunt stocate datele. Acum, acest lucru este necesar numai dacă vă decideți să utilizați skynet pentru link-uri și alte funcționalități. Este ca un lucru de conveniență. Nu trebuie să folosiți asta. Dacă încărcați manual lucruri în blockchain, atunci nu există legături. Trebuie să aveți instalat clientul Sia, să sincronizați (descărcați) întregul blockchain etc. Apoi puteți descărca fișierele, indiferent dacă portalurilor le place sau nu (puteți crea, de asemenea, linkuri skynet din clientul blockchain, dar puteți citi singur despre asta). DMCA adaugă doar adresa pointerului la un fișier blacklist.txt care este partajat portalurilor web conforme cu DMCA. Ați putea să vă creați propriul portal (portalurile) skynet care nu respectă DMCA. Imaginați-vă asta. Este complet open source, așa că ar fi la fel de ușor ca și cum ați forța MEGA, ați crea propriul portal pe un server la alegere și pur și simplu nu puneți nimic pe lista neagră. Apoi, aceleași link-uri skynet pe care Sia (programatorii/proiectul) le pune pe lista neagră, sunt utilizabile de oricine folosește link-urile de descărcare de pe portalul pirat.

De exemplu, eu folosesc portalul pro.skynet.net pentru contul meu plătit și nu împărtășesc cu alții linkurile către fișierele mele. Nu vreau ca backup-ul meu să fie pus în pericol. Dar tu, eu sau oricine altcineva poate doar git fork software-ul și rula un portal.

De asemenea, puteți decide UNDE în lume doriți să vă georestricționați stocarea datelor și să alegeți câte copii de siguranță complete doriți. Deci, dacă doriți să fie ca, da voi avea datele mele duplicate în Iran, Coreea de Nord, Rusia, Venezuela și Cuba - puteți. DMCA lor găsi bitul pe disc bs poate sărută-l (dar de cercetare această cauză eu încă nu știu de fapt, dacă au nevoie de acces la disc pentru a elimina datele din blockchain dacă au o legătură Skynet sau nu).

Puteți personaliza portalurile oricum doriți. Puteți permite / nu permite încărcări anonime, puteți crea o comunitate privată, cum ar fi un tracker privat, etc. orice doriți.

Distracție plăcută!
 
Top