Ce s-a întâmplat cu canabisul?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
IYGQ6TsB1n


Aerul proaspăt de toamnă al orașului New York are un parfum distinct, iar în acest an parfumul este de oală. Multe străzi din oraș au căpătat, de asemenea, un nou aspect, marijuana și produsele din canabis fiind vândute în aer liber peste tot. New York a legalizat marijuana în scopuri recreative în primăvara anului 2021, dar statul este încă în proces de eliberare a licențelor pentru vânzarea legală a acesteia, ceea ce face ca situația să fie... confuză. Unele magazine încă nu primesc licențe până în 2024 din motive neclare, chiar dacă MJ de comerț liber este deja disponibilă. Așadar, eu și echipa BB am făcut recent un mic tur al magazinelor de canabis din New York pentru a încerca să ne dăm seama ce se întâmplă.

Un cititor de cărți de tarot mi-a vândut un joint pre-întors de la o masă din Washington Square Park, avertizându-mă să mă feresc de alți vânzători care s-ar putea să nu știe despre ce vorbesc. O întrebare la care merită să reflectez într-o altă zi, pe ambele fronturi antreprenoriale ale comerciantului meu. Mai târziu, am cumpărat ceva comestibil de la un magazin de tutun, deși nu mi-a fost clar nici mie, nici tipului care îl vindea ce era. CBD? Doar marijuana obișnuită? O chestie sintetică care mi-ar putea face rău? Poate că tarotologul avea dreptate.

Am fost impresionați de o vizită la un magazin din Lower East Side decorat cu ștampile în formă de frunze de marijuana pe fațadă. Afară, o pancartă spunea: "Acest dispensar nu este un bar .... sau asta... îmi pare rău". Dar deja în literele mici scria: "Vindem iarbă". Acolo am cumpărat mâncare și am vorbit cu tipul din spatele tejghelei despre planurile sale pentru magazin. Când un grup de adolescenți a venit să facă o achiziție, el i-a refuzat - probabil din cauza prezenței mele (vârsta oficială pentru cumpărare este de 21 de ani). Părea optimist cu privire la viitorul afacerii sale.
Nu i-am spus despre concurentul al cărui magazin era vizibil de al său, nici despre faptul că camioanele cu marijuana apăreau la colțurile orașului.

REIvypFhqP


Nu am discutat despre cea mai mare amenințare cu care se confruntă astfel de magazine - faptul că operațiunile lor nu sunt pe deplin legale. Orașul New York emite în prezent licențe pentru vânzările cu amănuntul de canabis pentru adulți.

David Holland
, avocat specializat în legislația privind canabisul, a adăugat contextul:
"Acesta este New York-ul, există întotdeauna oameni cărora dacă le dai un centimetru, ei îți iau o milă".

Situația marijuanei în New York este complexă și confuză. Există multe probleme juridice care trebuie rezolvate între legalizarea marijuanei în stat și punerea efectivă a produselor pe rafturi, ceea ce necesită timp.
Statul a acordat o mare importanță justiției sociale în acest proces, încercând să sprijine persoanele care au lucrat în industria juridică și care au fost cele mai afectate de războiul împotriva drogurilor. Acest lucru a fost bine intenționat, dar nu a avut întotdeauna succes, având ca rezultat pierderea accesului multor persoane la o piață învechită, inclusiv a celor care vindeau canabis și marijuana de ani de zile.

Acum, o așa-numită "piață gri" a apărut în tot statul și orașul sub forma magazinelor de fum, dispensarelor, camioanelor și magazinelor alimentare care vând canabis. Unele dintre acestea au pus la punct o schemă de cadouri prin care plătești 60 de dolari pentru un autocolant sau alt obiect simbolic și primești iarba în dar, deoarece oferirea de marijuana cadou este acum legală în stat. OCM susține că nu este cu adevărat un truc legal deoarece, în opinia sa, autocolantul nu valorează 60 de dolari, dar unii susținători, inclusiv Holland, nu sunt de acord. Cu toate acestea, mulți oameni continuă să cumpere produsul.

BI5ra0nwym


Eforturile autorităților de aplicare a legii de a reprima această activitate s-au dovedit puțin dificile, deoarece nici oficialii de stat, nici autoritățile locale nu doresc ca NYPD să facă raiduri în magazine și să facă arestări.

"Ideea de a aresta proprietarii de bodegi de culoare neagră și maro este un coșmar politic " - a declarat Jesse Campoamor, arhitect șef și negociator al Marijuana Regulation and Taxation Act (MRTA), legea de referință din New York privind canabisul. Dar dacă nu sunt reglementate, acestea ar putea crea un alt coșmar politic. Odată ce licențele de vânzare cu amănuntul sunt retrase, dacă nu se iau măsuri de aplicare a legii împotriva acestor participanți la piața gri (despre care unele surse cred că sunt implicați, în esență, într-un "cash grab"), cei care aleg calea legală pot fi condamnați la eșec.

Aceasta este o situație incredibil de complexă, fără eroi sau răufăcători clari.O victorie timpurie - cum ar fi obținerea uneia dintre licențele legale de stocare - nu exclude o posibilă pierdere.

"Primul șoarece primește capcana, al doilea șoarece primește brânza" - a spus Campoamor.
Ceea cenu este evident acum este cine este primul șoarece - cei de pe piața gri sau primii deținători de licențe - sau cum arată capcana.

7bkvA3BVcR


New York făcea tot ce putea pentru a legaliza canabisul

La31 martie 2021, guvernatorul de atunci, Andrew Cuomo, a semnat legea MRTA în New York, deschizând calea pentru reglementarea canabisului medical și a canabisului pentru uzul adulților în tot statul. Cu toate acestea, el a fost lent în a începe punerea în aplicare a legii, ceea ce a condus la o întârziere semnificativă în crearea Oficiului de gestionare a canabisului (Office of Cannabis Management - OCM ) și în recrutarea personalului pentru punerea în aplicare a reglementărilor.

"Cuomo a ales politica" - aremarcat Melissa Moore, director pentru reforma sistemului civil la Drug Policy Alliance. Abia după ce Cuomo a demisionat în vara anului 2021 și guvernatorul Kathy Hawkul a preluat funcția, lucrurile au început să avanseze. "Ea a făcut mai mult decât a făcut Cuomo în aproximativ o săptămână de la preluarea mandatului " - a adăugat Moore.

La o lună după ce Houckul a depus jurământul, ea l-a numit pe Chris Alexander în funcția de director executiv al OCM, iar agenția a început să angajeze și să își extindă personalul. Statul a eliberat mai întâi licențe cultivatorilor, apoi procesatorilor, iar la sfârșitul lunii septembrie a început să încheie procesul de depunere a cererilor pentru comercianții cu amănuntul. Au fost depuse peste 900 de cereri pentru licențe de dispensar cu amănuntul condiționat pentru adulți (CAURD), care planificaseră să emită un total de 150 de licențe.

New York a încercat să emită licențele inițiale de vânzare cu amănuntul a marijuanei având în vedere justiția socială, deși acest lucru a fost puțin nesustenabil. Candidații trebuiau să aibă
"antecedente penale", ceea ce înseamnă că ei sau familiile lor trebuiau să fi fost condamnați în trecut pentru o infracțiune legată de marijuana (în cazul în care cazul a fost respins sau au fost prezentate anumite argumente, acesta a fost ignorat). De asemenea, candidații trebuiau să fi deținut cel puțin 10 % dintr-o afacere profitabilă timp de doi ani.

ObzqBsj8tP


Problema cu diagrama Venn este că, din cauza numeroaselor bariere structurale, a stigmatizării și a disparităților rasiale, puține persoane cu cazier judiciar din cauza marijuanei ajung să desfășoare operațiuni profitabile, cel puțin în sens juridic. Mulți operatori de pe piața neagră pot fi profitabili, dar acest lucru nu este luat în considerare.

L-am întâlnit pe Brian, care lucrează pe piața neagră de mult timp și care conduce un serviciu de livrare în Brooklyn și Queens și este unul dintre operatorii cu scop lucrativ care au închis. A fost arestat frecvent pentru consum de marijuana și a făcut închisoare, dar nu poate respecta standardele comerciale. El consideră că, dacă nu ar exista această cerință, ar fi fericit să depună o cerere. El nu este mulțumit de sistemul actual și crede că ar trebui să li se ofere tuturor o șansă. "Eu doar stau și îmi aștept șansa " - a spus el.

Dintr-o perspectivă birocratică, se poate vedea logica din spatele parametrilor care determină o cerere. Comitetul de gestionare a substanțelor periculoase (OCM) a încercat să evite analizarea a sute de mii de cereri, preferând să acorde prioritate solicitanților cu un istoric de antreprenoriat de succes, ceea ce, în opinia lor, crește șansele unei afaceri de succes cu canabis.

Christina Buccola, jurist din New York și co-fondatoare a Bronx Cannabis Hub, a asistat oamenii în procesul de depunere a cererilor și de acordare a licențelor. Ea a întâlnit multe persoane care doreau să participe la programul CAURD, dar nu toate au putut face acest lucru. Aproximativ 30 de cereri au fost depuse în numele ei, iar ea a descris întregul proces ca fiind "nebunesc" din cauza tuturor problemelor care au apărut.

GEnG2Q6mBS


"Din diverse motive, grupul de solicitanți a fost foarte limitat. Colectarea documentelor necesare a fost doar o parte a procesului, dar a necesitat un efort enorm. Chiar și mie, ca avocat cu experiență, mi s-a părut plictisitor" - a scris ea într-un interviu.

Speranță pentru comercianții cu amănuntul
Inițial, CAURD avea doar 150 de licențe pentru 900 de cereri, iar la fiecare extragere erau întotdeauna mai mulți perdanți decât câștigători. Cu toate acestea, câștigătorii au primit câștiguri semnificative, inclusiv acces la un loc de desfășurare a activității, nu doar licențe. Aceste licențe au oferit acces la magazine la cheie, datorită unui fond de 200 de milioane de dolari pentru bunăstarea canabisului, care a fost susținut atât de entități publice, cât și private. Acest fond a fost utilizat pentru construirea și renovarea magazinelor, achiziționarea de echipamente, iar costurile au fost acoperite de titularii de licențe prin conversia în credite.

Primarul orașului New York,
Eric Adams, a investit 4,8 milioane de dolari pentru anul fiscal 2023 pentru a sprijini industria canabisului din oraș. El a creat Cannabis NYC, care va fi gestionat de Departamentul de Servicii pentru Întreprinderi Mici din New York, pentru a ajuta antreprenorii din această industrie.
https://www.nyc.gov/office-of-the-m...ess-services-new-initiative-equitably-grow#/0
Eric Adams a declarat că Cannabis NYC
va stimula economia orașului ajutându-i pe new-yorkezi să obțină licența și să stăpânească începerea și conducerea cu succes a unei afaceri cu canabis. De asemenea, el a subliniat importanța aducerii de capital în economie prin oferirea de oportunități de succes pentru cei care s-au confruntat cu provocări juridice din cauza canabisului. Noul proiect este menit să creeze locuri de muncă, să dezvolte mici întreprinderi și să ofere dreptate comunităților afectate de politicile "războiului împotriva drogurilor".

KSJvdapLjb


În general, avocații cred că această finanțare este un lucru bun, dar este doar începutul. Banii se vor epuiza rapid. "Unde este mecanismul real pentru a-i ajuta pe acești oameni?"
- a declarat Joseph A. Bondi, avocat specializat în apărarea penală și în afaceri cu canabis din New York, care face parte și din consiliul național de administrație al Organizației Naționale pentru Reforma Legilor privind Marijuana (NORML). "Una este să spui că ai 200 de milioane de dolari pentru a finanța aceste programe și alta este când cineva ridică telefonul".

"Afaceri murdare" nu înseamnă afaceri proaste
Majoritatea persoanelor intervievate au criticat încercările New York-ului de a legaliza canabisul. Ei au susținut că eforturile de decriminalizare și legalizare ar fi defectuoase în ambele cazuri.

Vickiana Reyes, coordonatoarea programului de educație privind canabisul de la
Colegiul Medgar Evers și șefa Fundației Legacy CORE, și-a exprimat îngrijorarea cu privire la faptul că mulți oameni nu au putut solicita CAURD pentru 2022. De asemenea, ea a fost îngrijorată de faptul că întreprinderile licențiate vor avea dificultăți în a obține finanțare pentru a cumpăra bunuri și a-și umple rafturile, chiar dacă vor primi împrumuturi prin fondul de capital social. "Unde vor găsi banii?" - s-a întrebat ea. Acest lucru i-ar putea determina să încheie acorduri cu creditori dubioși sau în condiții discriminatorii, sau să piardă controlul asupra magazinelor lor.

Brian, un antreprenor cu experiență, împărtășește îngrijorarea că deținătorii de licențe de vânzare cu amănuntul s-ar putea confrunta cu eșecuri. "Ei vor trebui să concureze cu toate celelalte întreprinderi care în prezent nu plătesc impozite. Este realist faptul că acești candidați CAURD vor fi pregătiți pentru o moștenire de bogăție generațională? Sau pentru o datorie generațională?"
- a spus el.

YMuB2ax8sf


Holland, un expert juridic în domeniul canabisului, a susținut că există metode mai bune de legalizare care ar capta mai rapid o mai mare parte din piața moștenită. "O opțiune este legalizarea pieței actuale și eliberarea de licențe pentru absolut toți cei care au solicitat una" - a spus el. Alternativ, ar putea fi introdus un program de amnistie pentru operatorii tradiționali. "Dacă ați anunța o amnistie, aceasta ar avea un impact destul de semnificativ asupra multor persoane".

Bautista, care a fost un susținător puternic al legalizării marijuanei în New York, recunoaște că sistemul actual are defectele sale, dar crede că acestea sunt minore.
"Niciun alt stat nu a încercat cu adevărat să realizeze justiția socială și să dezvolte o piață moștenită " - a spus el. În schimb, alte state au încercat să "înstrăineze și să excludă" piața moștenită.

Acum, poliția nu mai poate folosi mirosul de canabis ca bază pentru a opri și percheziționa. Stigmatul pe care mulți l-au simțit în legătură cu marijuana în New York și în întreaga țară este în scădere. Comunitățile care au fost lovite mai puternic de războiul împotriva drogurilor au o șansă de îmbunătățire. În urmă cu câteva luni, am văzut o femeie în vârstă fumând un joint într-un vagon de metrou noaptea și oferindu-l unui grup de patru tineri. Fumatul în metrou este interzis, desigur, și probabil că mulți oameni nu se simțeau confortabil cu acest lucru. Dar a fost interesant să vezi ce se întâmplă.

XFO3s5VJyh


"Este plăcut să văd astăzi oameni care vin la mine nu pentru a discuta despre eliberarea pe cauțiune a celor dragi din închisoare sau evitarea închisorii, ci pentru a întreba cum își pot poziționa cel mai bine afacerea, obține o licență, marca un produs sau strânge capital " - a spus Bondi (un avocat). El a remarcat, de asemenea, interesul continuu pe care mulți oameni îl au pentru piața moștenirii, unde, pentru unii, "să fii pirat este mai distractiv decât să fii în Marină".

Având în vedere acest context, este greu de spus încotro se îndreaptă dezbaterea și legislația privind marijuana, în special în New York. Multe state au legalizat sau decriminalizat marijuana, dar aceasta rămâne ilegală la nivel federal.
Președintele Joe Biden a anunțat recent grațierea a mii de persoane condamnate la nivel federal pentru posesie de marijuana și a anunțat o posibilă revizuire a statutului său juridic, care este acum egal cu cel al heroinei. Cu toate acestea, acest lucru nu schimbă nimic pentru comercianții cu amănuntul în acest moment.

Chiar și comercianții cu amănuntul legali trebuie să opereze în numerar sau prin debit și nu beneficiază de aceleași avantaje fiscale la nivel federal ca alte întreprinderi. De asemenea, marijuana legală este impozitată, în timp ce marijuana ilegală nu este impozitată, ceea ce o face pe cea din urmă mai accesibilă și mai ieftină pentru consumatori și pentru vânzătorii recreaționali.

Nimeni nu știe care va fi rezultatul final. Sunt o mulțime de bani în joc și o mulțime de întrebări fără răspuns. Ceea ce seîntâmplă pe străzile din New York pare a fi un progres, chiar dacă este inegal și imperfect.

Perspectiva generală asupra vieții funcționarilor care lucrează cu canabis poate fi rezumată într-o singură propoziție: "Ești prea fericit pentru a fi stresat, lucrurile se vor îmbunătăți mai târziu și alege întotdeauna fericirea". Industria canabisului, la fel ca orice altă industrie, se află în turbulențe. Ceea ce rămâne de făcut este un pic de structurare și control moderat. Gândiți-vă la el ca la alcoolul obișnuit, dar de câteva ori mai bun și de o mie de ori mai sigur pentru organism.
 
Top