Ce obțineți din acetona dvs. murdară?

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
În principal, folosesc acetonă cu puritate de 99,9% de la un magazin de produse chimice.

Toate produsele normale au dispărut, iar materia primă pentru noul lot nu a sosit, așa că am avut ceva timp liber și nimic de făcut.

Așadar, am adunat acetona murdară pe care o aveam în congelator, în cantitate de 2L și am evaporat-o. În cea mai mare parte a fost acetonă care a fost utilizată pentru spălarea cristalelor MDMA, dar un anumit volum (o cantitate relativ mică poate fi de 15-20%) a fost după acidularea cu 37% HCl în acetonă, care îmi place foarte mult.

Evaporarea s-a făcut pe placa de încălzire în paharul de 1 L, apoi s-a adăugat o cantitate suplimentară în câteva etape. Evaporarea finală s-a făcut în paharul de 100 ml. Nu am controlat temperatura din pahar, doar am setat temperatura suprafeței plăcii la 150C. Întregul proces nu a durat mult timp, poate 1 oră sau ceva de fierbere intensivă.

În momentul în care mirosul de acetonă a dispărut, am obținut un volum mic de lichid dens negru de rahat, care a fost amestecat cu un volum mic de apă și pus la congelator timp de o oră sau ceva.

Apoi a fost adăugat NaOH pentru extracția bazei. Stratul superior, destul de murdar și negru, a fost separat pe pâlnie greutatea sa a fost de exact 25 gr, ceea ce nu este rău pentru 2L de acetonă.

Apoi, NaCl și apă distilată au fost adăugate în pâlnia cu stratul superior și ținute în congelator pentru mai mult timp. Produsul s-a spălat cu p.eter. După evaporare, am obținut 15 gr de FB destul de pură.

FB a fost acidificată în acetonă congelată și filtrată după 12 ore. Rezultatul a fost de 16,8 gr față de 17,8 gr calculate.

Sarea a fost recristalizată în IPA fierbinte în paharul PP sigilat pe baie de apă - este foarte ușor să se controleze temperatura băii de apă. Temperatura inițială a fost de 65C, proporțiile în greutate 1 gr : 2,86 gr (sau 3,6 ml la RT). Deoarece nu am o plită programabilă, a trebuit să o fac manual, reducând temperatura cu 2C la fiecare 30 de minute.

După atingerea RT, paharul sigilat împreună cu vasul cu apă (pentru a reduce viteza de răcire) au fost plasate în frigiderul normal timp de 6 ore, apoi mutate în congelator pentru încă câteva ore.

Ca rezultat, s-au obținut 15,2 gr de cristale destul de pure. Dar dimensiunea medie a cristei nu mă impresionează. Este încă mică 1x1 până la 2x3 mm. Probabil recristalizarea cu pași de 2C pe 30 de minute este încă prea rapidă, cred că trebuie să cumpăr o placă programabilă și să fac același lucru cu 1 sau 2C pe 1 oră.

EyZGW286CU
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
De data aceasta am reciclat un alt lot de acetonă murdară. Toate lichidele după acidulare, spălare, resturile după cristalizare în apă și așa mai departe cu PH=2 comun au fost colectate și încălzite până la 130C.

În acest moment substanța din pahar arăta total neagră și de rahat. Greutatea comună - 40 gr.
Substanța a fost aruncată în acetona înghețată cu volumul x10 din volumul substanței și ținută în congelator pentru o perioadă.

Acetona după cristalizare arăta ca culoarea coniacului.

Astăzi a fost filtrată, iar ca rezultat am obținut 35 gr de zahăr brun. Desigur, un astfel de produs nu este presupus pentru consum: trebuie purificat într-un fel sau altul.

Probabil voi încerca să îl recristalizez IPA de câteva ori sau să fac ABE, nu m-am decis încă..

RJ97SUvwfG
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
51
Points
28
Nu știu, dar voi vedea în viitorul apropiat. Primele mele loturi 2 Au fost cu randament scăzut, așa că am planificat să extrag solventul flushes și frzen altă dată.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Modul în care chimistul lipsit de rotavap ar face-o este prin efectuarea unei distilări simple, dacă volumul total este de 2L. Nu este doar că recuperezi acetona, dar și că trebuie să menții căldura îmblânzită și cel mai important este că eviți să vaporizezi 2L de acetonă în aerul pe care îl respiri, știind că problema este cu căldura plăcii idk temperatura de aprindere a acetonei, dar nu ar trebui să expui niciodată vaporii la orice suprafață atât de fierbinte.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Știu toate chestiile astea. Pur și simplu nu am spațiu pentru mai multe echipamente. Poate în toamnă, dacă mă mut la țară...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
M-am concentrat în principal pe evitarea pericolului, în caz contrar puteți lăsa paharul neacoperit afară, la soare, chiar dacă durează, cel puțin aveți o explozie mai puțin de care să vă faceți griji.
 
Top