De ce în laborator desicator de vid sau "Omule, unde sunt medicamentele mele?"

Novator

Resident
Joined
Oct 30, 2021
Messages
39
Reaction score
800
Points
83

Vjs92JgTXi

K9Dwhi5102

De ce în laborator desicator de vid sau "Omule, unde sunt drogurile mele?"

Mulți dealeri s-au confruntat cu următoarele provocări:

  • furtul unei greutăți mici de marfă de către curieri;
  • lipsuri regulate de greutate în ambalajele de vânzare cu amănuntul.

Luați 100 g α-PVP pur direct din laborator și dați-vă seama unde se pierde o parte din produs în procesul de vânzare a acestuia.

Am pus separat pietrele și pulberea α-PVP în condiții stabile, identice timp de 9 zile. Temperatura medie a aerului în cameră 68℉, aer uscat, fără contact cu lumina. 6 măsurători de greutate au fost efectuate în zile diferite.

ZlT9D1ofjh

Inițial, produsul este frumos în aparență - pietre strălucitoare, pulbere uscată. Dar, de fapt, pietrele sunt fragile și sunt cristale polimorfe care conțin resturi de licoare mamă la punctele de lipire între ele. În a patra zi, pietrele au devenit mate și au pierdut semnificativ din greutate. Merită indicată imediat atitudinea neglijentă a laboratorului față de furnizarea de bunuri. Faptul este că, dacă α-PVP este uscat la o greutate constantă, acesta își va pierde strălucirea și frumusețea. Această problemă nu poate fi rezolvată prin ambalarea întregului lot în ambalaje de vânzare cu amănuntul. Chiar și în ambalaj, produsul continuă să se usuce la o greutate constantă. Prin urmare, cumpărătorul primește în loc de 1 g așteptat, aproximativ 0,8 g (în funcție de lot, de data de fabricație).

Conform statisticilor, un curier cu amănuntul livrează aproximativ 50 g de produse în 10 zile. Prin urmare, a doua jumătate a bunurilor în aceste 10 zile se usucă cu aproximativ 3-4 g. În funcție de rezultatele vânzărilor, curierul poate fi amendat pentru pierderea în greutate, crezând că fură bunuri.
Xd2bD36cSN

VleFbV3hX4


C75ZkHoeav

Graficele arată că pulberea se usucă mai repede decât pietrele. Fractura arată că pietrele din interior sunt încă strălucitoare și conțin umiditate. Pentru 100 g de produs, uscarea medie este de aproximativ 6,5 g. În ceea ce privește amfetamina, pierderea finală în greutate poate ajunge la 30% dacă laboratorul furnizează produse brute. Atunci când un produs are o greutate constantă, dozele sale corespund celor specificate în cataloage. La sfârșitul experimentului, consumatorul sistemului a confirmat că α-PVP a devenit mai puternic în acțiune, utilizând doza obișnuită.
Total: laboratorul trebuie să furnizeze produse uscate cu greutate constantă. Uscarea completă se realizează într-un desicator în vid cu ajutorul unui agent de uscare.
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Aceasta răspunde la o întrebare pe care am avut-o. Atunci când am cercetat desicatoarele în vid, mai multe pagini diferite spuneau că puteți utiliza un desicant sau puteți utiliza vidul și un gaz uscat.
Confirm doar faptul că desicantul chimic funcționează în vid.
Un tampon termic sau un desicant Ce funcționează mai bine: un tampon termic sau un desicant? Atmosfera de gaz uscat? Toate trei? Încerc să mă gândesc la vaporii de apă în vid... 🤔
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Bună ziua, scuze pentru răspunsul lung. Puteți descrie ce doriți să uscați? Nu trebuie să vă încălziți deloc desicatorul.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Acest lucru este doar teoretic. Presupun că voi dori să usuc cam tot ce pot în ea dacă voi scoate banii pentru a cumpăra una. Nu sunt sigur că va face parte din lista must have, dar am deja surse de vid ( și sita moleculer), deci este practic o jucărie < 100 $
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Cu siguranță, această jucărie este foarte utilă. Ajută la economisirea unei cantități mari de timp.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Cel mai simplu desicator este o pungă ziplock mare și rezistentă (puteți folosi două pungi, una în interiorul celeilalte) cu un recipient umplut cu desicant (săruri de uscare anhidre precum CaCl2, Na2SO4, MgSO4; NaOH sau KOH; conc. H2SO4; PO5) și un alt recipient care conține conținutul :)
 
Top