Forum bazat pe chimie Wikipedia+Reddit

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Aș dori să văd un forum asemănător Wikimedia, în care să existe articole (de exemplu, o substanță, o sinteză) și, similar cu Wikipedia, să existe o secțiune de discuții, dar aș dori să fie asemănător reddit (mai multe subiecte despre un "subiect principal"). Ar fi frumos dacă fiecare subiect ar putea avea propriile sale "subiecte minore" (similar cu discordul, dacă 2 sau mai multe persoane încep o nouă discuție pe un canal - un fel de subcanale).
Bineînțeles, subiectele ar putea avea referințe încrucișate între ele (de la articole la comentarii și viceversa)
Imaginați-vă că aveți toate informațiile relevante despre o substanță disponibile într-un singur articol (de la lucruri simple, cum ar fi punctele de fierbere, la diferite sinteze, istorie, furnizori etc.)

Pare greu de realizat, dar majoritatea articolelor ar putea fi deja copiate și lipite. Sunt sigur că există coduri de chimie open source disponibile pentru a obține toate constantele necesare, cum ar fi punctele de fierbere etc., astfel încât să putem genera un mod standard de a descrie substanțele (dacă nu există deja unul).

Doar imaginați-vă! În momentul de față, retardații ca mine fac spam pe acest forum cu chestii irelevante, dar în acest fel numai chestiile relevante ar ajunge în articole (noi am dispărea în vidul paginii 2 și mai departe).
 

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,709
Points
113
Deals
666
Știu la ce vă referiți. Dar este vorba despre forma de furnizare a conținutului. Noi folosim XenForo are o funcționalitate excelentă. Dacă este necesar, nu va fi dificil să găsiți informațiile de care aveți nevoie, chiar și atunci când forumul va fi debordant de informații.
 

QuentinTarantolino

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 29, 2021
Messages
1
Reaction score
1
Points
3
Mai întâi de toate: Mi-au plăcut foarte mult primele ore pe acest forum și m-am înregistrat în cele din urmă. Aștept cu nerăbdare să văd acest proiect crescând.

Nu cunosc XenForo, deoarece nu am folosit niciodată acest software de forum. Dar ce-ar fi să creați subforumuri, de exemplu, pentru fiecare forum din categoria "Tehnologii de sinteză și analiză" și să-l numiți "Writeups". Apoi puteți muta cele mai valoroase mesaje de calitate superioară în subforumul corespunzător.

Cred că pe termen lung am beneficia de această schimbare, deoarece chiar dacă funcția de căutare XenForo este considerată a fi foarte bună, țineți cont: Uneori, membrii nu doresc să facă o căutare specifică, ci mai degrabă să navigheze - căutând ceva interesant, cum ar fi o nouă sinteză de încercat.
 
Top