Întrebări Wilgerodt, și fenilacetat de calciu?

Mikrobiome

Don't buy from me
New Member
Joined
May 10, 2022
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Wilgerodt, la suprafață, pare a fi o cale ușor de realizat către acidul fenilacetic. În timp ce morfololina este, în general, greu de obținut, ciclohexilamina este probabil următorul cel mai bun candidat pentru această sarcină, deoarece nu este prea scumpă, disponibilă și nesupravegheată.

Întrebarea mea este următoarea: atunci când se utilizează o amină precum ciclohexilamina, există riscul de formare a hidrogenului sulfurat?

Și amina este recuperabilă/reutilizabilă?

De asemenea, a avut cineva mult succes cu ruta fenilacetat de calciu/acetat de calciu de transformare a acidului fenilacetic în p2p?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Bună ziua. Vă referiți la sinteza din acetofenonă?
Puteți explica la ce reacție anume vă referiți?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
În opinia mea, reacția Willgerodt este o cale foarte lungă de a obține p2p, care crește costul produsului.
 
Last edited by a moderator:

Mikrobiome

Don't buy from me
New Member
Joined
May 10, 2022
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Stirenul este, după părerea mea, cea mai bună cale de urmat pentru o persoană care nu este chimist. Se pot cumpăra galoane foarte ieftine și nu este deloc suspect.

Nu știu exact cum se numește, dar se poate folosi amoniac în soluție și sulf elementar, într-un autoclav, în loc de o amină precum ciclohexilamina cu sulf. Cu toate acestea, cred că utilizarea amoniacului produce hidrogen sulfurat, care este super periculos. Vreau să știu dacă utilizarea unei amine prezintă același risc.

Cum adică Wilgerodt este un drum lung până la p2p? Pare simplu, pentru un non-chimist. Presupunând că totul funcționează perfect, se obține fenilacetamida, care este hidrolizată în acid fenilacetic irrc, apoi se continuă prin nenumărate rute către p2p. 3 pași, într-o lume perfectă
 
Top