Question Ar funcționa această sinteză dmt

6tom

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 26, 2023
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
această sinteză provine inițial din "Sinteza DMT (și analogi) din triptamină prin rodiu" Am extins-o cu mai multe detalii Întreb doar dacă am înțeles totul corect, deoarece nu sunt cel mai inteligent la chimie, dar am efectuat mai multe sinteze, dar nu în psihedelice.


1. "Se dizolvă 15 g de formaldehidă și 60 g de triptamină în 900 ml de metanol într-un balon de 1 litru. Refluxați amestecul timp de 30 de minute la 50-55 grade Celsius, în timp ce refluxați adăugați încet 25 de grame de cianoborohidridă de sodiu dizolvată în 100 ml de soluție de metanol la soluția de formaldehidă și triptamină cu o pâlnie de adiție. Cu amestecare !
2. Răciți amestecul la temperatura camerei, apoi adăugați 7 g de acid acetic glacial picătură cu picătură la amestec, cu agitare. Refluxați amestecul timp de 50-60 ore la 50-60°C.
3. După ce reacția este terminată și se lasă să se răcească, se distilează metanolul rămas până când se obține un produs brut sub formă de pulbere sau suspensie care trebuie să aibă o culoare galbenă sau maronie.
4.Se adaugă 500 ml de amoniac apos 5% în balon și se amestecă bine.
5.Se extrage amestecul cu 3 x 100 ml de diclormetan. Se separă straturile folosind o pâlnie de separare. Stratul de DCM va fi la fund. Aruncați stratul apos.
6.Se combină toate straturile de DCM
7.Spălați DCM-ul cu puțină apă și separați stratul de jos care este soluția dvs. de DCM
8.Uscați diclormetanul cu 10 g de sulfat de magneziu anhidru. Așteptați până când totul se depune la fund, apoi filtrați soluția DCM printr-o hârtie de filtru pentru a elimina tot sulfatul de magneziu.
9. 9. Se distilează diclormetanul la presiune atmosferică.
1.Continuați distilarea sub vid până la colectarea dimetiltriptaminei. -
11. 11.Recristalizați dimetiltriptamina din hexan în fierbere cu adăugarea câtorva ml de acetat de etil. Sau puteți să o dizolvați cu DCM și să o recristalizați pentru un produs "mai pur". "
12.pot fi necesare purificări suplimentare !!!
 
Top