Xanax: unul dintre cele mai prescrise medicamente

Madre

PR manager
Joined
Sep 6, 2022
Messages
58
Reaction score
130
Points
33
EL8GdoAMfU


Xanax: unul dintre cele mai prescrise medicamente
Xanax, cunoscut și sub numele de alprazolam, este un medicament eliberat pe bază de rețetă utilizat în mod obișnuit pentru a gestiona tulburările de anxietate și atacurile de panică. De asemenea, este adesea abuzat datorită efectelor sale calmante. În 2020, acesta a fost al 37-lea cel mai frecvent prescris medicament în Statele Unite, cu peste 16 milioane de rețete. Cu toate acestea, alprazolamul rămâne un medicament oarecum controversat care este în prezent analizat pentru potențialul său de a crea dependență. În ciuda preocupărilor, xanax rămâne un medicament popular a cărui rată de succes este o dovadă a farmacologiei sale. În acest articol, explorăm farmacologia din spatele celebrului xanax și impactul său asupra corpului și minții.

Mecanismul de acțiune
Xanax aparține unei clase de medicamente cunoscute sub denumirea de benzodiazepine. Ca și alte benzodiazepine, acesta acționează în principal prin modificarea producției de neurotransmițători din creier. Acești neurotransmițători sunt substanțe chimice din creier care transmit mesaje între neuroni, ajutând la controlul funcțiilor critice ale creierului, cum ar fi starea de spirit, anxietatea și stresul.
Medicamentul stimulează producția de acid gamma-aminobutiric (GABA), care calmează activitatea cerebrală responsabilă de anxietate și promovează relaxarea. Xanax se leagă de receptorii benzodiazepinici din creier, ceea ce crește șansa ca GABA să se lege de același receptor. Atunci când GABA este prezent în sistemul nervos central, acesta reduce activitatea celulelor responsabile pentru anxietate și alte sentimente legate de stres la om.
Prin intensificarea activității GABA în sistemul nervos central, alprazolamul asigură încetinirea activității nervoase în acele zone, rezultând un efect calmant care este observabil atât fizic, cât și emoțional în decurs de 30 de minute până la o oră de la ingestie.
Vr6J8oyTGa


Utilizări ale alprazolamului
Xanax este utilizat în principal pentru a gestiona simptomele tulburărilor de anxietate, inclusiv tulburarea de anxietate generalizată (GAD), tulburarea de panică și tulburarea de anxietate socială. De asemenea, poate fi prescris pentru a gestiona simptomele de anxietate care sunt legate de alte afecțiuni, cum ar fi tulburarea de stres posttraumatic (PTSD), tulburarea obsesiv-compulsivă (TOC) și depresia. Xanax este de obicei prescris în doze mici și pentru o perioadă scurtă de timp, deoarece utilizarea prelungită poate duce la dependență și alte complicații.

Efectul pe termen scurt al xanaxului
Ca și alte benzodiazepine, xanaxul induce o serie de efecte care sunt observabile într-o perioadă scurtă. Efectele încep de obicei în câteva minute până la o oră de la administrarea medicamentului și durează câteva ore. Acestea sunt efectele fizice ale medicamentului:
Sedare: xanaxul deprimă activitatea din sistemul nervos central și provoacă somnolență și vedere încețoșată.
Relaxare musculară: medicamentul reduce rigiditatea și tensiunea musculară, rezultând o senzație de relaxare în tot corpul.
Coordonare afectată: xanaxul determină uneori dificultăți de vorbire sau dificultăți de mers și poate afecta funcțiile cognitive precum atenția, memoria și concentrarea.

Pe plan psihologic, medicamentul este foarte eficient în calmarea anxietății și tensiunii. Alte efecte psihologice comune includ:
Calmarea anxietății: unul dintre motivele pentru care oamenii iau xanax este pentru a-și gestiona anxietatea, iar acesta este un excelent medicament anxiolitic.
Euforie: unii utilizatori raportează sentimente de exaltare și fericire extreme după administrarea medicamentului.
Memorie afectată: xanaxul împiedică formarea memoriei pe termen scurt și ar putea duce la uitare sau dificultăți în a-și aminti lucruri care s-au întâmplat. (blackout)


Efectele pe termen lung ale xanaxului
Utilizarea pe termen lung a xanaxului vine cu mai multe implicații potențiale, în special acestea se referă la sănătatea fizică și mentală a utilizatorului. Există câteva probleme fizice pe care alprazolamul le poate crește:
Depresie respiratorie: în doze mari, xanaxul deprimă sistemul respirator și poate duce la stop respirator și sufocare dacă este luat în exces.
_Sevraj: utilizatorii pot deveni excesiv de dependenți de medicament, prezentând simptome de sevraj, cum ar fi atacuri de panică, atunci când nu îl mai iau. _
Toleranță: în timp, organismul poate dezvolta o toleranță la xanax, ceea ce înseamnă că medicamentul are un efect mai redus, necesitând doze mai mari pentru ca efectele să dureze.
Utilizarea regulată a xanaxului, în special atunci când este consumat în doze mari, poate provoca tulburări mintale și perturbarea funcției cognitive pe termen lung. Utilizarea prelungită poate duce la dependență și la simptome de sevraj care sunt și mai severe.

Interacțiunile Xanax
Xanax interacționează cu alte medicamente și substanțe din organism, ducând la efecte secundare neașteptate. Unele substanțe cu care alprazolam interacționează negativ includ:
Alcoolul: Consumul de alcool cu xanax poate duce la creșterea sedării și somnolenței. Această combinație poate fi letală, ducând la complicații cum ar fi depresia respiratorie.
Alte deprimante ale sistemului nervos central: cum ar fi barbituricele, opioidele și hipnoticele, pot interacționa puternic negativ cu xanaxul, ducând la suprimare respiratorie severă și posibilă supradoză.
Opioide: combinarea alprazolamului cu opioidele poate produce niveluri periculoase de depresie respiratorie, ducând la comă sau deces.


Abuz și dependență
Xanax este frecvent abuzat datorită efectelor sale calmante și sedative. Dozele de alprazolam recomandate depind de vârsta, greutatea și starea de sănătate a unei persoane, printre alte variabile. Unele persoane pot lua doze mai mari decât cele prescrise sau o pot lua mai frecvent decât se recomandă, pentru a obține o senzație mai puternică. Acest lucru poate duce la dependență și la alte complicații.
Deși xanaxul este legal pe bază de rețetă, piața neagră este plină de pastile contrafăcute care conțin adesea ingrediente nesigure și care pun viața în pericol. De asemenea, este important să evitați consumul de alcool sau alte medicamente în timp ce utilizați alprazolam, deoarece acest lucru poate crește riscul de efecte adverse și supradozaj.

Concluzie
Xanax este un medicament puternic care rămâne un favorit al medicilor și pacienților din întreaga lume datorită eficacității sale. Cu toate acestea, este ușor să devii excesiv de dependent de acest medicament, iar utilizarea necorespunzătoare și abuzul continuu pot duce la efecte secundare grave, cum ar fi dependența, slăbiciunea musculară și chiar moartea. Utilizarea responsabilă a medicamentului, dozele standardizate, utilizarea corectă a rețetelor și evitarea interacțiunilor cu alte medicamente și substanțe este în prezent cea mai bună modalitate de a evita astfel de rezultate adverse.
Utilizarea alprazolamului, chiar dacă este prescris de un medic, are riscuri serioase de a obține un sindrom de sevraj teribil. Efectul pozitiv al medicamentului nu merită riscul său potențial.
2VXstC94HS
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
679
Points
93
Deals
65
Xanax poate fi un medicament util pentru mulți, dar și înspăimântător pentru a vedea efectul său atunci când este folosit în mâini greșite :)
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Păstrez în permanență un stoc de benzodiazepam.
Am Diazepam și Alprazolam și sunt aici NUMAI pentru a mă ajuta să mă opresc.
Cunosc oameni care au fost dependenți de Xanax și care au văzut pe propria piele cât de periculos poate fi să renunți la această dependență, așa că sunt tratate cu un respect masiv aici.

Dar ele au un scop funcțional superb.

Aveți pe cineva care a consumat prea multe ciuperci sau care este foarte speriat de LSD? 0,25 mg alprazolam și 20 de minute mai târziu nu mai reprezintă un pericol pentru sine.

Prefer alprazolamul pentru că are o durată de doar 6 ore, astfel încât nu se produce o încetinire în ziua următoare, așa cum se întâmplă cu diazepamul, care poate dura până la 24 de ore pentru a-ți curăța organismul
 
View previous replies…

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
679
Points
93
Deals
65
Interesantă abordare și așa cred și eu, că dacă nu sunt manipulate corect aceste substanțe pot face mult rău ființei.

Eu nu consum benzos sau psihedelice, așa că nu este necesar să le am la îndemână în acest scop.
Întotdeauna am crezut că Nalaxonul este utilizat pentru astfel de cazuri, dar mă gândesc că o supradoză de psihedelice prezintă alte riscuri decât cele pe care le poate aborda Nalaxonul, nu-i așa?
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Psihedelicele nu prezintă adesea un pericol fizic, ci mai ales anxietate, buclă de gândire, călătorii proaste care creează panică, teamă și nefericire, care pot duce la autovătămare sau vătămare accidentală.
Benzo-urile contracarează în mod direct cea mai mare parte a acțiunii psihedelice și elimină anxietatea, astfel încât elementele de "bad trip" dispar.

Nalaxone este destinat tratării supradozelor de opioide, nu este deloc același lucru. Nu acționează pentru a reduce anxietatea sau pentru a opri receptorii utilizați de majoritatea psihicelor. Acesta vizează foarte direct receptorii opioizi și funcțiile respiratorii.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
679
Points
93
Deals
65
Acum înțeleg mai bine :) Mulțumesc mult pentru explicație!
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
141
Points
43
Așa cum se spune, nimeni nu a murit vreodată de la prea multă iarbă - același lucru este valabil și pentru psilocibină lsd și altele. Starea mentală a consumatorului devine periculoasă, astfel încât ideea devine încercarea de a-l calma.
Nu pot vorbi despre toxicitatea "substanțelor chimice de cercetare", dar sunt sigur că nu ar fi bine să ingerăm 10 g de... 2C-B.

Nalaxone aka Narcan sau cred că Nyxoid în UE se leagă în esență de receptorii de opiacee pe termen nelimitat pentru o perioadă de timp, blocând astfel orice utilizare de opiacee sau neutralizând orice utilizare existentă prin eliminarea oricărui medicament care ocupă receptorul. Practic, acestea se anulează reciproc. Din experiența mea, dacă ați ingerat naloxonă înainte de a încerca să utilizați un opiaceu/opioid pentru a vă droga, pentru o perioadă de timp drogurile vor trece, în esență, doar prin dumneavoastră, deoarece nu se pot lupta cu naloxona pentru controlul acelor receptori. Deși drogul poate fi în sângele dumneavoastră, naloxona are un control mai strâns. Cu toate acestea, dacă naloxona este utilizată pentru a trata o supradoză de opiacee, deoarece acestea se anulează reciproc, utilizatorul readus la starea de conștiență în urma supradozei poate utiliza din nou opiacee și, eventual, poate supradoza. Acum, utilizatorul care a luat supradoză de opiacee și este readus la cunoștință de naloxonă - în funcție de cantitatea de naloxonă utilizată, va începe să treacă prin sevraj (dacă este un utilizator obișnuit/cotidian), deoarece naloxona, deși are o priză mai puternică asupra receptorului, nu oferă euforie sau sedare, este ca o muniție oarbă - explodează! dar nu are niciun impact.

Nu cunosc știința EXACTĂ, de exemplu, să spunem că utilizatorul care a luat o supradoză este adus înapoi cu naloxonă, mărimea dozei de naloxonă este cât de mult va contracara opiatul folosit pentru a induce inconștiența.
De la contracararea respirației deprimate și a inconștienței până la eliminarea eventuală a unui număr suficient de opiacee pentru a precipita sevrajul. Nu știu dacă o cantitate suficientă de naloxonă poate fi apoi utilizată pentru a bloca orice utilizare viitoare de opiacee prin ocuparea TUTUROR receptorilor. În teorie, cred că așa ar trebui să funcționeze. Ei au Vivitrol, care sunt injecții (și pastile) cu naloxonă eliberată în timp, activă timp de 30 de zile, care este utilizată pentru a atenua consumul de opiacee și alcool. Îmi amintesc că am învățat că alcoolul se poate lega la TOȚI receptorii, așa că ar avea sens. Îmi pare rău că am divagat.

Oricum, consider că diazepamul / alprazolamul și alte benzos sunt foarte utile în contracararea efectelor negative ale stimulentelor (cocaină, metamfetamină etc.) ajută la psihoză / halucinații, dar nu o va opri. Opiadele ajută într-un mod similar la calmarea, dar nu opresc comportamentul psihotic. Anumite medicamente, cum ar fi quetiapina, olanzipina, ajută cel mai bine la acest lucru. Benzinele sunt, de asemenea, foarte utile pentru utilizatorii care trec prin sevrajul de opiacee.

Benzinele și alcoolul sunt probabil una dintre cele mai periculoase, dar subtile interacțiuni chimice la care mă pot gândi. Cunoaște cineva o substanță care să contracareze receptorii de benzos în acest caz? În același mod în care naloxona ar funcționa pentru contracararea unui opiat?
 
Top