4mmc, postup čistenia

PeterKeta

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
Dobrý deň! Narazil som na tento druh 4mmc (súvisí s obrázkom), ktorý mi nepripomína iné formy, v ktorých som ho videl skôr.
Neodporúča sa, aby ho predajca podával nosom. Pravdepodobne ani IV, nedovolil by som to nikomu riskovať.
Pozrel som si návod na kryštalizáciu, ale bohužiaľ budem mať problémy s varením v IPA kvôli výparom v byte.
Aký je správny postup pri čistení tohto? Primárne hľadám tipy od niekoho, kto má (možno) skúsenosti s 4mmc z obrázku.

Buď studená IPA, alebo to len vyriešiť a nechať odpariť?
Alebo acetón? stačí to prepláchnuť a prefiltrovať?

Dúfam, že to bude vhodné na nosové podanie.
 

Attachments

  • OVfZ6vJyrN.png
    OVfZ6vJyrN.png
    809.4 KB · Views: 329

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
Umývanie a povrchová úprava len acetónom
 

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,709
Points
113
Deals
666
Nebolo by lepšie túto látku jednoducho nepoužívať a vyhodiť ju?
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
IPA sa môže zahrievať vo vodnom kúpeli v uzavretej nádobe a tento 4mmc sa tam môže umiestniť vopred. Obsah nádoby miešajte, kým sa 4mmc úplne nerozpustí, potom obsah ochlaďte a vložte do mrazničky na viac ako 8 hodín. Po vyzrážaní prefiltrujte cez papierový filter.
 

PeterKeta

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
To znie veľmi dobre. Môžem sa len opýtať, ako horúca by mohla byť IPA? A vodný kúpeľ má byť z nedávno prevarenej vody? Stačí kávový filter alebo máte iný návrh :)? Tiež ako sa odporúča rozpúšťadlo? Len toľko, koľko stačí na riešený obsah?
Vďaka!
 

hotelier

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 19, 2023
Messages
5
Reaction score
5
Points
3
Dobrý deň,

za posledný rok som mal dávky, ktoré vyzerali dosť podobne (možno rovnako...AT? ;))
Ak je to tak, váš predajca má pravdu - tento materiál je nezmývateľný ;) Potom nebude stačiť obyčajné umytie studeným acetónom. Síce vyjde biely a suchý (vlhký/lepivý materiál bude v roztoku s acetónovým odtokom), ale z veľkej časti si zachová svoju štipľavosť a teda slzotvorné vlastnosti.
Pri správnej rekryštalizácii však vyjde ako priehľadné až biele kryštáliky s takmer žiadnym výrazným zápachom a príjemným pocitom jemnosti v nose.

Použil by som zmes destilovanej H2O a IPA. Čím viac IPA bude v zmesi, tým jemnejšie a podlhovastejšie (ihličkovité) budú kryštály.
Ak plánujete neskôr použiť jednoduché kávové filtre, budete chcieť vypestovať niekoľko descendentných kryštálikov takej veľkosti, aby nepreklzli cez póry. Preto by som odporúčal pomer 70:30 až 50:50 voda:IPA
Zmes zahrejte (voľne prikrytú pokrievkou) na teplotu mierneho varu (~70-80 C) a potom ju po kvapkách/malých dávkach za stáleho miešania pridajte do druhej nádoby, ktorá už obsahuje pripravený 4-MMC. Prestaňte pridávať kvapalinu, keď sa všetky pevné látky úplne rozpustia (roztok netreba intenzívne variť! Druhú nádobu však umiestnite do horúceho vodného kúpeľa, aby ste sa vyhli príliš rýchlemu ochladeniu a tým aj použitiu väčšieho množstva rozpúšťadla, ako je skutočne potrebné, pozri ďalej).

Na jeden gram stačí 2-3 ml zmesi vody a rozpúšťadla IPA. Pri tomto postupe budú výpary/zápach minimálne.
Dávajte pozor, aby ste nepridali príliš veľa kvapaliny, pretože to bude mať za následok zbytočne predĺžený čas procesu a možno aj znížený výťažok (ak sa reXing vykonáva hlavne pri chladení).
A potom, vyvarenie prebytočného rozpúšťadla, keď už je dron v roztoku, určite vyvolá agresívne zapáchajúce výpary :)

. Nakoniec nechajte pomaly vychladnúť na izbovú teplotu a nechajte ho pri tom nerušene stáť. Buďte trpezliví, pretože tvorba prvých kryštálov môže trvať niekoľko hodín. Keď sa rast kryštálov pri izbovej teplote zastaví, opatrne ho na niekoľko hodín preneste do chladničky, aby sa z roztoku vytlačilo viac.
Nakoniec odfiltrujte zvyšný roztok (nechajte si ho a nechajte ho odpariť, pretože v roztoku bude ešte mef, ktorý sa bude zrážať v jemnejších kryštálikoch (ktoré však budú obsahovať viac nečistôt... tie môžete neskôr vyčistiť v druhom kroku).
Získané kryštály umyte niekoľkými kvapkami ľadového acetónu z mrazničky. Nechajte uschnúť a vychutnajte si 😉
. Veľa šťastia
Hotelier


P.S.: Zmes voda+etanol vytvára ešte krajšie kryštály, etanol je však trochu zložitejší, pretože sa odparuje pomalšie ako IPA ->musí byť dodržaný presnejší pomer rozpúšťadla a rozpúšťadla, inak sa vám stane, že budete čakať týždeň+ na výnos alebo vyvaríte, a to nechcete. Okrem toho, k "odolejovaniu" bude pri EtOH dochádzať častejšie ako pri IPA ime. A to budete chcieť ešte menej;)
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Je to trochu zvláštne, ale aj ja mám problémy so získavaním veľkých kryštálov, ale v mojom prípade som si vedomý, že je to spôsobené najmä netrpezlivosťou.
 
Top