5-MeO-tryptamín (mexamín) z melatonínu: jednoduchá cesta

Hailstorm

Don't buy from me
New Member
Joined
May 14, 2022
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Postup: V prípade, že je potrebné vykonať analýzu chemických látok, je potrebné ju vykonať:

32 g monohydrátu kyseliny tosylovej sa rozpustilo v 150 ml vody a refluxovalo sa s 8 g melatonínu v banke s okrúhlym dnom počas 9 hodín. Zmes sa dekantovala, pomaly sa bazifikovala 12 g NaOH v ľadovom kúpeli a chladila sa, až kým nebola číra. Zrazenina sa prefiltrovala, dvakrát premyla studeným koncentrovaným amoniakom a vysušila vo vákuu, čím sa získalo 4,444 g bieleho prášku (67 %).

Charakteristika:
  • Pozitívna reakcia (vývoj fialovej farby) s 0,2 % etanolovým ninhydrínom, čo poukazuje na primárny (alebo sekundárny) amín.
  • Bod topenia: 121,4 °C (121,5 °C v literatúre)
  • Slabo rozpustný v neutrálnej a zásaditej vode, rozpustný v kyslej vode. Trochu rozpustný v etanole. Veľmi dobre rozpustný v acetóne, metanole, DCM a THF. Rozpustný v horúcom acetonitrile.
  • Tosylátová soľ dobre rekryštalizuje z etylacetátu. Veľmi dobre rozpustná v horúcej a/alebo kyslej vode. Trochu rozpustná v DCM, slabo rozpustná v THF, takmer nerozpustná v acetóne.
  • Podobne ako melatonín, aj mexamín absorbuje ultrafialové svetlo s vlnovou dĺžkou 264 nm. Na rozdiel od melatonínu NIE JE luminiscenčný pri 365 nm svetle.
  • IR spektrum má dva píky pri 3335 cm-¹ a 3283 cm-¹, ktoré zodpovedajú rozťahovaniu dvoch väzieb N-H primárneho amínu. Celkovo je spektrum takmer identické so spektrom maloobchodného mexamínu (priložené) s malou anomáliou v oblasti 1650 cm-¹. Piky v tejto oblasti zodpovedajú rozťahovaniu karbonylovej skupiny C=O v amidoch, čo znamená, že vo výrobku sú stopové množstvá melatonínu. Zdá sa, že je zbytočné ho čistiť, pretože melatonín sa stratí pri ďalších reakciách.

Poznámky:
  • Použitie kyseliny fosforečnej a sírovej namiesto kyseliny tosylovej viedlo k značnému znečisteniu produktu hnedým odpadom.
  • Reakcia nebola optimalizovaná - je možné, že množstvo kyseliny tosylovej a NaOH sa môže znížiť.
  • Kyslá hydrolýza je vratná reakcia, takže neprebieha do konca. Varenie dlhšie ako 8 - 10 hodín pravdepodobne neprinesie oveľa vyššie výťažky. Zdá sa, že jediným spôsobom zvýšenia výťažku je kontinuálna destilácia kyseliny octovej z reakčnej zmesi alebo kontinuálne pridávanie metanolu a destilácia nízkovrúceho metylacetátu.
  • Hoci je melatonín zle rozpustný v neutrálnej vode, rozpúšťa sa v kyslej alebo zásaditej vode, pričom sa sfarbí na žlto.
 

Attachments

  • Rs7zLwpHZB.png
    Rs7zLwpHZB.png
    54.3 KB · Views: 236

SonOfJessieBerg

Don't buy from me
Member
Joined
Oct 10, 2023
Messages
14
Reaction score
7
Points
3
Ospravedlňujem sa, ak je to hlúpa otázka. Je PTSA (PARA TOLUENE SULFONIC ACID) to isté ako monohydrát kyseliny tosylovej. Keď si dám do Googlu monohydrát kyseliny tosylovej, zobrazí sa mi PTSA
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Áno, kyselina tosylová je PTSA a kyselina triflová je kyselina trifluórmetánsulfónová, nechám vás hľadať, čo znamená skratka AIBN... len ako malé cvičenie (prečítate si aj krátky opis, ktorý je ako tehla do múru chemických znalostí, ktoré máte). STAB je tiež materiál, ktorý je dobré poznať, rovnako ako Red-Al, ktorý pomaly nahrádza LAH. To sú pojmy, ktoré musíte zbierať. PyBOP a DCC, EDC a ďalšie sú špecializovanejšie (tehličky z hornej steny). Samozrejme, musíte vedieť, čo znamená DCM, THF a Et2O... DIBAL je opäť pre znalcov.
 

SonOfJessieBerg

Don't buy from me
Member
Joined
Oct 10, 2023
Messages
14
Reaction score
7
Points
3
pochopil a máš pravdu, keď si vygooglim nejakú tému, povieš, že tomu nerozumiem, a potom si vygooglim, čomu nerozumiem vo vysvetlení, je to ako ruská bábika, ide to hlbšie a hlbšie. je to celkom zaujímavé a láme mi to hlavu, ale nevzdám sa. budem sa učiť ďalej
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Bez ohľadu na výťažnosť ste odviedli dobrú prácu. Stále by som sa prikláňal k základnej hydrolýze, ale toto je pekný opis prípravného prístupu pre kyslú hydrolýzu. Ako ste spomenuli, výťažky sa môžu zvýšiť pomocou destilácie MeOH, o ktorom je známe, že pomáha pri odstraňovaní kyseliny octovej, destilát môžete spracovať s nejakou nerozpustnou zásadou, s ktorou sa vytvorí octan.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Úplne s tým súhlasím. Aj ja mám neliečenú ADHD, takže sa super zúrivo dierkujem až do takej miery, že sa nemôžem dostať von!
To je dôvod, prečo mám rozbehnuté asi 4 projekty - a to sú len chemické projekty!
 
Top