O kate a jej katinónovej podstate

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Čo je to kata?

Khat, známy aj ako qat (amharsky: ጫት ch'at; oromo: Jimaa, somálsky: qaad, khaad, khat alebo chat, arabsky: القات al-qāt) je pôvodná kvitnúca rastlina, ktorá sa vyskytuje vo východnej a južnej Afrike. Khat dosahuje výšku od 10 do 20 metrov a jeho riedke listy pripomínajú zvädnutú bazalku. Listy kátu obsahujú psychoaktívne zložky známe ako katinón, ktorý je štruktúrou a chemicky podobný d-amfetamínu, a katín, miernejšiu formu katinónu. Čerstvé listy obsahujú obe zložky; tie, ktoré sa nechajú v chladničke dlhšie ako 48 hodín, obsahujú len katín, čo vysvetľuje, prečo užívatelia uprednostňujú čerstvé listy.
TJPsIFoYxO
SDfR7d31OJ
Alkaloid katinón, stimulant, ktorý vyvoláva zvýšenú spoločenskosť, vzrušenie, zníženú chuť do jedla a miernu eufóriu. Žuvanie kátu má v regiónoch, kde prirodzene rastie, dlhú historickú tradíciu, najmä medzi mužmi, a je porovnateľné (hoci mierne odlišné) s užívaním listov koky v juhoamerických Andách alebo prípravkov z betelových orechov v južnej Ázii. Často sa žuje spoločensky v salónoch, kde podporuje rozhovory medzi skupinami mužov, často pri fajčení vodnej fajky.

Čerstvé listy kátu sú karmínovo hnedé a lesklé, ale starnutím sa stávajú žltozelenými a kožovitými. Vydávajú tiež silný zápach. Najobľúbenejšou časťou listov sú mladé výhonky pri vrchole rastliny. Používajú sa však aj listy a stonky v strednej a spodnej
časti.
Bci0lJkHde
Právny status katu sa na jednotlivých miestach líši. V niektorých regiónoch môže zostať ako botanický druh relatívne nepovšimnutý, a teda nie je osobitne regulovaný, ale jeho rekreačné užívanie môže byť stále považované za nezákonné podľa všeobecnejších zákonov. V mnohých oblastiach je však khat prísne kontrolovaný a jeho držba, distribúcia alebo používanie môžu byť nezákonné. Napríklad v krajinách ako Austrália, Kanada, Európska únia, India, Jordánsko, Nový Zéland, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty (SAE) a Spojené kráľovstvo (UK) je klasifikovaný ako kontrolovaná látka. V Spojených štátoch amerických (USA) a Turecku nie je rastlina Catha edulis výslovne zakázaná, ale konzumácia a distribúcia zozbieraných listov na rekreačné účely sú nezákonné. Na druhej strane v regiónoch, kde má khat kultúrny význam, ako je Džibutsko, Etiópia, Keňa, Somálsko, Sudán, Uganda a Jemen, sú jeho výroba, predaj a konzumácia úplne legálne alebo sa neriešia v právnom kontexte. V Izraeli, kde žije populácia jemenských Židov, je povolená len konzumácia listov tejto rastliny v jej prirodzenom stave.

Medzi ďalšie názvy, pod ktorými je khat známy, patria napr: Kat, Kat, Chat, Kus-es-Salahin, Mirra, Tohai, Tschat, Catha, Quat, Abyssinian Tea, African Tea a African Salad
.

Katinón: Čo potrebujete vedieť

Chemické zloženie katu

Povzbudzujúce vlastnosti rastliny sa pôvodne pripisovali "katínu" alebo katínu, látke typu fenetylamínu, ktorá bola z rastliny izolovaná. Toto pripisovanie však bolo spochybnené, keď správy naznačili, že čerstvé výťažky z listov obsahujú inú zlúčeninu s výraznejšími behaviorálnymi účinkami ako katín. V roku 1975 vedci izolovali príbuzný alkaloid nazývaný katinón a jeho absolútna konfigurácia, (S)-2-amino-1-fenylpropán-1-ón, bola stanovená v roku 1978. Katinón nie je veľmi stabilný a časom sa rozkladá, pričom sa mení na katín a norefedrín. Tieto chemické látky patria do skupiny PPA (fenylpropanolamínov), ktorá je podskupinou fenetylamínov príbuzných amfetamínom a katecholamínom adrenalínu a noradrenalínu. V skutočnosti majú katinón a katín veľmi podobnú molekulárnu štruktúru ako amfetamín. Je dôležité poznamenať, že khat by sa nemal zamieňať s metkatinónom (známym aj ako kat), látkou zaradenou do zoznamu I, ktorá má podobnú chemickú štruktúru ako účinná zložka katinón v rastline khat.
ERqmJEu9sh
Keď listy kátu vyschnú, silnejší katinón sa do 48 hodín rozloží a zostane po ňom miernejší katín. Aby sa zachovala účinnosť katinónu, zberači balia čerstvé listy a stonky do plastových vrecúšok alebo ich balia do banánových listov, aby sa zachovala ich vlhkosť. Je tiež bežné, že počas prepravy rastlinu pravidelne kropia vodou alebo používajú chladenie.

Pri žutí listov kátu sa katín aj katinón uvoľňujú a vstrebávajú cez sliznice úst a sliznicu žalúdka. Štúdie na laboratórnych zvieratách ukázali, že katín a katinón ovplyvňujú spätné vychytávanie adrenalínu a noradrenalínu, čo spôsobuje, že telo recykluje tieto neurotransmitery pomalšie, čo vedie k bdelosti a nespavosti spojenej s užívaním katu.

Katinón vykazuje vysokú afinitu k serotonínovým receptorom, čo naznačuje, že je zodpovedný za euforické pocity spojené so žutím katu. U myší katinón vyvoláva nervózny rytmus a opakované škrabanie podobné správaniu, ktoré sa spája s amfetamínmi. Účinky katinónu dosahujú vrchol v priebehu 15 až 30 minút, pričom takmer 98 % látky sa v pečeni metabolizuje na norefedrín.

Na druhej strane mechanizmy katínu nie sú tak dobre známe, ale predpokladá sa, že pôsobí na adrenergné receptory, čím spúšťa uvoľňovanie adrenalínu a noradrenalínu. U ľudí má katín polčas rozpadu približne tri hodiny.
Nazníženie túžby a abstinenčných príznakov do 24 hodín možno použiť liek bromokriptín.

Účinky po žutí listov kátu

Vplyv, ktorý zažíva človek, ktorý žuje khat, možno rozdeliť na žiaduce účinky (objavujúce sa počas prvej hodiny) a nežiaduce účinky (prejavujúce sa ku koncu žiaducej fázy a trvajúce niekoľko hodín).

Žuvajúci khat často uvádzajú pocity radosti, zvýšenej energie, vzrušenia, eufórie, zvýšenej bdelosti, zlepšeného sebavedomia, zvýšenej koncentrácie, zvýšeného libida, zvýšenej kreativity, lepších komunikačných schopností, lepšej schopnosti spájať myšlienky a subjektívneho zlepšenia pracovného výkonu. So žutím kátu sa však spájajú aj negatívne zážitky, ako je nadmerná zhovorčivosť, hyperaktivita, ťažkosti so spánkom, podráždenosť, úzkosť, nepriateľstvo, psychotické epizódy, hystéria a depresia. Dlhodobé užívanie katu môže viesť k srdcovým, neurologickým, psychologickým a gastrointestinálnym problémom. Konzumácia kátu vedie u ľudí k zvýšeniu srdcovej frekvencie a krvného tlaku v dôsledku nepriamej sympatomimetickej aktivity katinónu, ktorá pretrváva približne 3 - 4 hodiny po užití.

Prítomnosť trieslovín v listoch kátu spôsobuje trpkosť a môže mať za následok zápal pažeráka, gastritídu a keratózu ústnej sliznice. Štúdie ukázali, že približne u 50 % konzumentov kátu sa vyvinie keratóza ústnej sliznice, ktorá môže prejsť do rakoviny ústnej dutiny. Okrem toho po konzumácii katu pôsobí katinón ako potláčač chuti do jedla tým, že ovplyvňuje hypotalamus, čo vedie k oneskoreniu vyprázdňovania žalúdka.
CgvhTxj4Ie
Dlhodobí užívatelia katu sú náchylní na vznik komplikácií vrátane akútnych a chronických ochorení pečene. Chronické užívanie katu môže viesť k hepatitíde, fibróze a cirhóze. Užívanie katu ovplyvňuje aj reprodukčné zdravie ľudí, čo vedie k zníženiu počtu a pohyblivosti spermií u závislých osôb. Okrem toho má khat teratogénne účinky na tehotné ženy. Vo vysokých dávkach môže khat vyvolať manické ochorenie charakterizované grandióznymi bludmi alebo schizofrenickou psychózou s perzekučnými bludmi. Našťastie, vo väčšine prípadov tieto príznaky ustúpia, keď sa khat prestane podávať a podajú sa antipsychotické lieky. Existuje však pravdepodobnosť, že po obnovení užívania katu sa psychotické epizódy opäť objavia. Krátkodobé a dlhodobé fyzické účinky konzumácie kátu boli dôkladne zdokumentované na základe zapojených fyziologických systémov a sú zhrnuté na priloženom obrázku.

Záver

Na záver možno konštatovať, že khat, pôvodná kvitnúca rastlina vyskytujúca sa vo východnej a južnej Afrike, obsahuje psychoaktívne látky katinón a katín, ktoré vedú k rôznym žiaducim a nežiaducim účinkom pri žuvaní. Zatiaľ čo užívatelia môžu zažívať pocity šťastia, energie a lepšej komunikácie, existujú aj potenciálne negatívne dôsledky vrátane nespavosti, úzkosti a zdravotných komplikácií. Keďže legálny status kátu sa na celom svete líši, informovanosť o rizikách a účinkoch kátu je nevyhnutná pre jeho zodpovedné užívanie.
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Obsahuje amfetamín. Ako ho však z neho možno extrahovať?
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
Pred niekoľkými rokmi som čítal, že sa o to ľudia pokúšali, ale bolo to nestabilné, aby sa dosiahlo niečo užitočné. Myslím, že niekde na internete sa o tom píše, nepamätám si kde, pretože to bolo už dávno.
 
View previous replies…

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Ahoj človeče, ak si spomenieš, povedz mi to.
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1

Nie je to ten, ktorý som čítal, ale hotový, ale našiel som to pomocou rýchleho vyhľadávania. Existujú aj ďalšie články, keď som hľadal jasnú sieť
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Bolo to užitočné dobrá práca
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
O kate som čítal už pred rokmi. Odvtedy mám oči otvorené pre strom khat, o ktorom som čítal, že existuje jeden alebo dva, ktoré sa pred rokmi pestovali v starých častiach môjho rodného mesta. Zdá sa, že existuje niekoľko rôznych odrôd, a ak by som mal niekedy podozrenie, že som našiel strom khat, uistil by som sa, že som ho riadne identifikoval, pretože mnohé stromy a rastliny sú pri požití aj v malom množstve jedovaté.

Toto je najpodrobnejší opis kátu, aký som kedy videl.

Raz som sa pokúsil vypestovať niekoľko semien betelového orecha, ktoré som kúpil na ebayi. Vypučali, ale nakoniec zomreli. Boli to menšie betelové orechy, ktoré boli skriňovou odrodou vyhovujúcou môjmu podnebiu. Možno to raz skúsim znova a zasadím ich v inom ročnom období.
 
Last edited:

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Mám rastlinu, mám ju už roky v kvetináči a žuje v poriadku, ale je nejaký spôsob, ako urobiť rýchlu extrakciu, aby som si mohol urobiť čaj alebo niečo na pitie v deň zberu? Niečo som rozmixoval v mixéri s citrónovou šťavou, potom som pridal trochu teplej vody a prefiltroval, urobil som to len na skúšku a nevypil som to, pretože som bol v tom čase ticho chorý s nachladnutím. Tento víkend to skúsim znova, aby som zistil, či je to lepšie ako žuť. Ale ak má niekto rýchly postup extrakcie alebo najlepšie rozpúšťadlá na extrakciu, dajte mi vedieť. Vďaka

Tu je fotka výsledku, vľavo je po prebehnutí cez kávový filter, dal som tam trochu roztoku bikarbóny a z červenej sa stala opäť zeleno-hnedá zmes.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dobrý deň. #Khat_Extraction
Väčšia časť vzorky sa nechala vysušiť v hnedom papierovom vrecku, ktoré sa uchovávalo pri teplote okolia a bolo chránené pred svetlom.

Extrakcia
Približne 5 až 6 g rastlinného materiálu sa nakrájalo na malé kúsky s rozmermi približne 0,5 cm štvorcov. Pripravená vzorka sa zmiešala s 15 - 20 ml metanolu a potom sa 15 minút sonikovala za občasného pretrepávania a miešania.


Koncentrácia

Zelený metanolový extrakt sa dekantoval do lámačky, ktorá sa potom kondenzovala takmer do sucha (< 1 ml) pomocou prúdu vzduchu.

Čistenie
Na resuspendovanie a okyslenie rastlinného zvyšku sa použil veľmi zriedený roztok H2SO4 (približne 0,02 N). Okyslený roztok získal červenkastý odtieň. Na odstránenie neutrálnych organických zlúčenín, ako aj zvyšných pevných častí rastlín sa vykonala chloroformová extrakcia.


Extrakcia na báze

Do vodného roztoku sa pridalo malé množstvo nasýteného roztoku hydrogenuhličitanu sodného (NaHCO3), aby sa extrakt bazifikoval. Výsledkom zmeny pH bol svetlozelený roztok. Na extrakciu katinónu a katínu sa použil metylénchlorid. Na redukciu extraktu na minimálne objemové množstvo sa použil prúd vzduchu. (Ako preventívne opatrenie sa vykonala výmena rozpúšťadla na hexán, aby sa zabránilo degradácii svetelnej trubice IRD).
 
View previous replies…

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Takže som ho opäť extrahovala do červenkastého roztoku, takže ho môžem opäť bazifikovať NaHCO3, potom stačí roztok zmiešať v zaváraninovej banke s DCM, premiešať, potom oddeliť vrstvy a vysušiť dcm?
Ďakujem za pomoc.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Prečo sa na to pýtate znova? Potrebujete to zopakovať?
Vyzerá to veľmi jasne a zrozumiteľne.

Nemáte za čo.
 

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Áno, ospravedlňujem sa, že niečo také extrahujem prvýkrát, nezostane mi po prebalení a následnom premytí v DCM báza katinón/katín?
Počul som, že je dosť nestabilný ako báza z rastliny?
Bolo by lepšie premyť kyslý roztok a pokúsiť sa zachovať alkaloidy ako hcl?
Prosím, odpusťte mi moju nevedomosť, len sa snažím učiť. Ak toto nie je tá správna stránka na učenie, dajte mi vedieť a posuniem sa ďalej. Ďakujem za doterajšiu pomoc.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Na túto otázku vám neviem s istotou odpovedať.
Môžete sa pokúsiť o svoj spôsob a porovnať. Potom sa s nami podeľte o svoj výsledok.
 
Top