Základy čistenia aminoskupiny prostredníctvom aduktu s disiričitanom sodným

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Nedávno som videl diskusiu v niektorej RC komunite, v ktorej sa hovorilo o amfskupine a čistení 4mmc prostredníctvom bisulfitového aduktu.

Vzhľadom na molárne pomery, ktoré sa tam spomínajú, si nemyslím, že túto cestu vyvinul profesionál. Ale priniesol som to sem do diskusie: možno by stálo za to venovať tomu pozornosť.

Stručne je opísaná v nasledujúcich krokoch:

1. Základňa sa extrahuje NaOH a oddelí sa rozpúšťadlom (DCM, hexán atď.).
2. Vodný roztok disiričitanu sodného NaHSO3 sa pridá v obrovskom molárnom pomere 1:4 alebo dokonca 1:5 (kde 1 je báza a 4 je disiričitan) k báze rozpustenej v rozpúšťadle.
3. Bisulfitový adukt sa okamžite vyzráža a premyje ďalším rozpúšťadlom
4. Premytý bisulfitový adukt sa vráti späť na bázu pridaním uhličitanu sodného Na2CO3 v rovnakom obrovskom molárnom pomere 1:4.
5. Oddelená báza
6. Úloha je hotová

Povedal, že táto cesta je vhodná pre skupinu meth a amf, ako aj 4mmc.

Rozumiem princípu: disiričitan sodný má slabé kyslé vlastnosti a môže zmeniť niektoré zásady na sodný adukt, ktorý sa samozrejme zráža v rozpúšťadlách ako DCM, éter, hexán a voda. Nenašiel som však žiadny známy protokol na takéto použitie disiričitanu sodného.

Hoci existuje niekoľko známych protokolov, keď sa táto cesta (s rôznymi rozpúšťadlami) tvorby aduktu sodíka používa vo farmaceutickej výrobe, ale spravidla na čistenie ketónov.

Nejaký názor odborníkov na túto cestu?
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nie som odborník, dokonca ani zanietený amatér, ale predpokladám, že ani osoba, ktorá to napísala, nie je odborníkom. Pokiaľ viem, siričitanový katión je konjugovaná zásada konjugovanej zásady kyseliny sírovej. Podľa mňa to znamená, že nebude tvoriť Lewisovu kyselinu s mnohými. Kovy.
Možno som úplne mimo. Požiadali ste ma o komentár, tak som strávil asi 30 minút hľadaním príslušnej genetiky a nevidím to ako životaschopné
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Áno, aj ja som si na túto tému prečítal viac a snažil som sa jej porozumieť. Vyzerá to, aspoň tak, ako je to tu predstavené, úplne nezmyselne.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Vlastne si myslím, že som to pochopil. Zdá sa, že to, čo máte na mysli, je pridávanie disiričitanu sodného konkrétne k aldehydu, aby sa vytvoril sulfonát. To je dobre známa reakcia, ktorá sa dobre hodí k tomu, čo navrhujete, a funguje. Mnohé aldehydy sa stávajú drogami a sulfonát mi pripadá ako Lewisova kyselina
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Ale v každom prípade, disiričitan sodný reaguje s oboma, amínmi aj ketónmi. A pravdepodobne aj s inými organickými zlúčeninami (nečistotami). Všetky z nich premeníme na adukty disiričitanu a potom ich premeníme späť do pôvodného štádia. Ak sa teda zameriavame na separáciu organických zlúčenín, zdá sa, že je to zbytočné.
Ale pre anorganické zlúčeniny to bude fungovať dobre. Na to však opäť stačí extrakcia bázou.
 
Last edited:

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Zdá sa, že je to logické miesto na uverejnenie mojej otázky........

Potrebujem otestovať úspešnú syntézu MDP2P z Wackerovej oxidácie safrolu, benzochinónu, chloridu paládia (recept Bright Star podporený Strikeovou Total Synthesis II, modifikáciami Methylmana a Dr. Droola a pravdepodobne tuctom ďalších zdrojov)
Toto bol môj prvý pokus, ktorý viedol k žalostne nízkemu výťažku, takže som sa ani neobťažoval posledným krokom pomalej destilácie rozpúšťadla z MDP2P. Leží v mrazničke.

Prvá otázka - zhodneme sa všetci na tom, že kvapkanie MDP2P do nasýteného roztoku disiričitanu sodného spôsobí zrážanie?
otázka č. 2 - objavila by sa potenciálne tá istá zrazenina, ak by sa MDP2P kvapkal ešte v zmesi s rozpúšťadlom RM (reakčná zmes), alebo je rozhodujúce najprv izolovať MDP2P od rozpúšťadla?
Otázka č. 3 - nejaké tipy na prípravu nasýteného roztoku disiričitanu sodného?
Otázka č. 4 - čo je jednoduchšie na izoláciu/čistenie MDP2P: destilácia rozpúšťadla na izoláciu MDP2P alebo pridanie celej zmesi MDP2P/rozpúšťadla do nasýteného disiričitanu sodného a následné odfiltrovanie zrazeniny MDP2P
 
Top