BBgate sa chystá do Afriky

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Ako pomáha psychedelická rastlina Gabončanom udržiavať kontakt so svojimi predkami a čo spôsobilo, že sa o ňu zaujímajú belosi?

Neema Paul Tombi je šéf Gabonskej asociácie tradičnej medicíny, kňaz afrického psychedelického kultu Bwiti, syn kráľa národa Membe a hlavným povolaním elektrikár. Redakcia BBgate sa vybrala do vlasti tohto afrického šamana, aby sa s ním porozprávala.

- Povedzme našim čitateľom, čo je bwiti. Mnohí vedia, že ide o kult založený na používaní posvätnej rastliny iboga. V niektorých krajinách je alkaloid tejto rastliny (ibogain) zakázaný. Vedci sa však už dlho aktívne zaujímajú o jej vlastnosti a niektorí narkomani, napríklad v Spojených štátoch, podporujú jej používanie na zmiernenie ťažkých foriem drogovej závislosti. Povedzte nám o iboge zvnútra systému, kde plní mnoho rôznych funkcií.

- Bwiti je starobylá tradícia. Áno, iboga má pre nás veľký význam. Veríme, že je to posvätná rastlina, živá vec, ktorá dokáže vyliečiť obrovské množstvo chorôb vrátane tých, ktoré sa dnes oficiálne považujú za nevyliečiteľné. Som však skeptický voči izolácii ibogínu z ibogy, voči tomu, že niektorí ľudia používajú túto látku bez zvyšku rastliny, vytrhnutú z kontextu. Pochádza to z nepochopenia, že iboga je dôležitá celá
.

ZGkbFc2N6y


V Gabone sa táto rastlina používa po troškách na liečenie a vo významných množstvách na zasvätenie do bwiti. Počas zasvätenia človek prekračuje určitú hranicu v sebe, prekračuje hranicu svetov. Iboga má takúto vlastnosť - prinútiť človeka čeliť svojim otázkam, prehodnotiť ich. Navštevujú ho vízie, prichádzajú k nemu duchovia, ale tu je všetko úplne individuálne a rôzni ľudia vidia rôzne veci.

Keď človek prejde zasvätením, stáva sa baanzi, stúpencom bwiti. Takto vstupuje do tejto tradície a ďalšie zasvätenia ho môžu čakať do budúcnosti, pretože iboga dáva človeku pochopiť jeho zmysel života a otvára jeho vrodené schopnosti.

- Iboga je známa ako kardiotoxická rastlina a je nebezpečné ju konzumovať vo veľkom množstve.Ako služobníci bwiti regulujú množstvo ibogy, ktoré človeku podávajú?

- My nepovažujeme ibogu za jedovatú rastlinu. Skôr ako sa však dohodneme na obrade, skúmame hmotnosť a zdravotný stav človeka. Ľudia so slabým srdcom by ho nemali podstupovať. Taktiež podávame človeku dávku po dávke a sledujeme jeho reakciu.

- Dôležitou súčasťou tradičnej gabonskej kultúry je uctievanie duchov mŕtvych. Pri zasväteniach ľudia veľmi často vidia svojich zosnulých predkov.Čo pre Bwitiov znamená smrť?

- So smrťou žijeme spoločne, každý deň. Stále komunikujeme s našimi predkami
.

CKPW0Er7e9


"Existuje metafora križovatky, ktorá predstavuje niečo medzičasové medzi kontinuitou a zlomom a je zároveň cestou, ktorá pokračuje, aj cestou, ktorú treba prejsť. Obrazom, ktorý ešte viac naznačuje kontinuitu, je pupočná šnúra, ktorá spája život a smrť. Pupočná šnúra je v bwiti vždy prítomná a predstavuje ju červeno-biely batátový výplet. Nosí sa okolo pása a drží sa v ľavej ruke počas modlitby, keď sa vymenúva rodokmeň. Koniec koncov, rodokmeň je, obrazne povedané, dlhý rad pupočných šnúr, ktoré spájajú človeka navzájom, s predkami a s veľkými bohmi v krajine mŕtvych.

Keď baanzi zomrie, jeho rodokmeň sa vyslovuje na výstrahu všetkým predkom, ktorí sa s ním stretnú na svojom svete. Tento rituál "vyčistí cestu" pre rodokmeň. Recitácia nazývaná otváranie dverí smrti (kutu mbf awu) je motívom, ktorý sa opakuje v cykle piesní... Napokon je tu ešte jeden obraz, zrkadlo používané pri zasvätení... a v ňom sa počas záverečných fáz sedenia s ibógou zjavuje predok, vlastne odraz zasvätenca.
Tento obraz naznačuje nielen kontinuitu, ale aj jednotu živých s mŕtvymi".

- J. Fernandez, "Bwiti: J. Bwitzi:"Etnografia náboženskej predstavivosti v Afrike".

- Počas koloniálnej éry bol kult bwiti na istý čas zakázaný. Prvý prezident nezávislého Gabonu Leon Mba, ktorý prevzal vládu nad republikou v roku 1961, bol však stúpencom bwiti.Mala jeho osobnosť nejaký vplyv na rozvoj vašej tradície?

- Nie, nepovedal by som, že niečo ovplyvnila. Samozrejme, veľa ľudí povzbudilo, že Leon Mba je bwiti, a pre niektorých ľudí to môže byť vec hrdosti. Ale našu tradíciu ako takú to neovplyvnilo.

- Faktom je, že sa nikdy neprerušila, vedomosti sa odovzdávali stále, aj keď tajne. Mali sme veľa nepriateľov, vrátane niektorých misionárov, napríklad monsignora Volkera [André Raponda Volker je katolícky kňaz, etnograf a kultúrny aktivista, pôvodom z Mpongwe], ktorého nadácia naďalej pôsobí v Gabone. Obviňovali nás z rôznych zlých vecí, ale nebolo možné nás zakázať a potlačiť, pretože naše aktivity boli pre dobro a bwiti je dôležitou súčasťou kultúry ľudí. Medzi misionármi však neboli len odporcovia bwiti, ale aj ľudia, ktorí mu boli celkom priaznivo naklonení, a niektorí sa dokonca sami stali prívržencami bwiti. Napríklad monsignor Albert Schweitzer
.

B4BzH03OSn


-Hovoríte o tom istom doktorovi Schweitzerovi, veľkom humanistovi a nositeľovi Nobelovej ceny?

- Áno, v Gabone je to veľmi vážený, dokonca by sa dalo povedať, že uctievaný človek. Ľudia naňho vďačne spomínajú. Schweitzer bol hudobník, lekár a kresťanský misionár. Prišiel do Afriky liečiť ľudí, zachraňovať ich počas obrovských epidémií a veľmi sa mu to podarilo. Tradícia bwiti pomohla Schweitzerovi získať si dôveru Gabončanov, získať postavenie a vedomosti, ktoré aplikoval, spojil s poznatkami, ktoré získal v Európe.

- Je známe, že Schweitzer používal nízke dávky ibogaínu na zmiernenie únavy pacientov. Okrem toho ibogain, ktorý vtedy legálne vyrábali francúzski farmakológovia, dostal obchodný názov "Lambarene" - podľa názvu oblasti, kde sa nachádzala slávna klinika doktora Schweitzera.Neuvedomil som si však, že Schweitzer nepoznal bwiti len ako pozorovateľ...

- Schweitzer nemal inú možnosť, ako sa vydať cestou bwiti, pretože potreboval jednak nájsť spoločnú reč s obyvateľmi Gabonu, jednak neúnavne študoval liečivé rastliny našej krajiny a používal ich vo svojej praxi. Nie je na tom nič zvláštne, pretože bwiti je otvorené ľuďom s rôznymi názormi. Aj preto si myslím, že bwiti nie je náboženstvo, ale tradícia.
Vskutočnosti existujú rôzne názory, ale toto je to, čomu verím ja.

PrEWyzqGde


Faktom je, že medzi prívržencami bwiti sú predstavitelia najrôznejších náboženstiev.

Obracajú sa na nás katolíci a sme v kontakte s prívržencami voodoo v Benine, Togu a Nigérii. Väčšina stúpencov bwiti je aj sama pokrstená. Bwiti existuje už stáročia, je to starobylá a rešpektovaná tradícia národov Bantu. Náboženstvá na území Gabonu prišli neskôr. Okrem toho my, Bwiti, teraz študujeme rôzne náboženstvá a kultúry a môžeme si z nich niečo vziať. Napríklad sme študovali budhizmus a teraz máme svojho vlastného Budhu.

- A vaša vlastná Panna Mária?

- Nie, to nie je, ale je tu niečo veľmi podobné, čo pripomína Svätú Pannu.

- Podľa etnológov národy Bantu prevzali prax používania ibogy od Pygmejov. Odráža sa to v niektorých legendách, napríklad v legende, podľa ktorej prvý ker ibogy pochádzal z pozostatkov zavraždeného Pygmejca, ktorého manželka sa konzumáciou častí rastliny dokázala rozprávať s jeho duchom a s duchmi svojich predkov.Čo o tom môžete povedať?

- Áno, naša tradícia pochádza od Pygmejov. Oni boli prvými nositeľmi múdrosti lesa. Keď do tejto krajiny prišli Bantuovia, stretli sa s obyvateľmi lesa, Pygmejmi, a tí im odovzdali svoje vedomosti.

NTOq2h90Kw


- Akýje váš vzťah s Pygmejmi teraz?

- Proces odovzdávania vedomostí sa nezastavil. V pralese žijú ľudia, ktorých neobťažujeme a nedotýkame sa ich, nechávame ich na pokoji s pralesom, s ich životom. A Pygmejovia sa teraz, samozrejme, zúčastňujú na rituáloch bwiti.

Od Pygmejov sa naďalej veľa učíme.Nemiešame náš spôsob života s pygmejským, nevtierame sa do ich života, ale komunikujeme s nimi.

Existuje pygmejská lesná osada, do ktorej sa z Libreville [hlavného mesta Gabonu] ide tri dni pešo. Neexistuje tam žiadna doprava a je dosť ťažké sa tam dostať. Niekedy pozývame Pygmejov z tejto osady na naše obrady. Majú špecifické vedomosti. Ja sám som strávil sedem mesiacov v pralese medzi pygmejmi, bola to takpovediac obeta, môj príspevok. Teraz vďaka vedomostiam, ktoré som tam získal, môžem liečiť ľudí.

- Sú v bwiti aj iní odborníci na rituály ako liečitelia?

- Samozrejme. Existujú rôzne cesty a hierarchia. Najskôr sa staneš baanzi, potom kombi a až potom nima ako ja. Nima je niekto, kto berie ducha lesa a používa ho na liečenie ľudí. V určitých fázach si uvedomíte, čo je vám bližšie, a môžete sa stať nie liečiteľom, ale napríklad jasnovidcom a veštcom. V bwiti je veľa rôznych vedomostí a smerov. Ja patrím k bwiti gonde, teda k bwiti mesiaca, a s mesiacom máme osobitný vzťah. Existuje aj pojem nganga. Ten sa častejšie používa na dedinách. Tak ako vy chodíte k lekárovi, aj my chodíme k nganga, aby sme vyriešili svoje zdravotné problémy. Aj ja som nganga
.

06kUZlqfJ8


-Bol doktor Schweitzer baanzi alebo nimah?

- Začal baanzi a potom postupoval vyššie a vyššie.

- Ako ste sa stali nimahom?

- Najprv ma to naučil môj otec. A potom mi svoje vedomosti o tejto tradícii odovzdali ďalší inteligentní ľudia. Môj otec Jean Tsanga bol veľký šaman a kráľ etnickej skupiny Membe. Zomrel nie tak dávno. Teraz kráľ odišiel a my čakáme na nového, hľadáme zodpovednú osobu, ktorá by ho prevzala. Je to veľmi náročná procedúra a veľmi vážna úloha pre Membe.


- Koľko ľudí ste vyliečili a koľko ľudí ste zasvätili do kultu bwiti?


- Neviem povedať počet ľudí, ktorí boli vyliečení, hoci mám zošit, do ktorého si zapisujem všetkých návštevníkov a všetci sa mi tam podpisujú. Čo sa týka zasvätených do bwiti, je to asi sto ľudí.

- Vymenovali ste špecializácie adeptov bwiti, pričom ste vymenovali jasnovidectvo a liečiteľstvo. Existuje nejaká špecializácia súvisiaca s bojovou mágiou?Útočia kňazi bwiti na seba navzájom, udržiavajú obranu?

- Existujú určité postupy na útok a odrazenie útoku. Nemáme však takúto špecializovanú oblasť. Vo všeobecnosti platí, že to hlavné, čo všetci chránime, je bwiti. A bwiti nás zase chráni, dáva nám silu. Áno, medzi niektorými smermi bwiti existujú konflikty. Môže to byť konkurencia, ale častejšie ide o rozdielne ideologické prístupy, teda o rozdiel v názoroch na to, ako slúžiť bwiti.
Vovšeobecnosti nám však bwiti pomáha byť jedným pokojným národom, hoci v Gabone je 70 etnických skupín.

QUOgIaTkX4


- Spolupracujú tradiční liečitelia s konvenčnou medicínou? Spolupracujú gabonskí liečitelia s lekármi v bielych plášťoch?

- Áno, takáto spolupráca existuje. vymieňame si poznatky. Pod záštitou WHO sa organizujú stretnutia medzi lekármi a liečiteľmi. A po mojej návšteve v Nemecku sa chystám ísť na jedno miesto v Gabone, do Masoukou Medical Research Center vo Franceville, kde sa budem učiť, ako liečiť cukrovku a problémy s krvným tlakom.

- Existujú v Gabone nejaké kliniky, kde liečbu ibogainom používajú lekári a nie nganga?

- Nie, takéto kliniky neexistujú. Sme na úplnom začiatku spolupráce medzi šamanmi a lekármi. Teraz sme začali vymenúvať všetkých našich liečiteľov, ale naše komunitné organizácie majú pred sebou ešte veľa práce.

VpicTJXbU9


- V poslednom čase bwiti priťahuje mnoho duchovných hľadačov z celého sveta, ktorí cestujú do Gabonu a Kamerunu - niektorí za poznaním, iní jednoducho za zvláštnymi pocitmi a exotikou. Máte vo svojej praxi nejaké zaujímavé skúsenosti s ľuďmi z iných kultúr?

- Vo všeobecnosti platí, že zasvätenie človeka vždy zmení. Prichádza k nám s určitými presvedčeniami a odchádza s inými. Je ťažké vyčleniť nejaké zvláštnosti, pretože každý človek má svoj vlastný jedinečný osud... Ale bol tu jeden zaujímavý príbeh s mužom menom Christophe Matelet. Bol to Francúz, ktorý slúžil na vojenskej základni pre bielych mužov. Vycvičil sa v jeho vojenskej štruktúre, odišiel do svojej vlasti, potuloval sa po Európe a zrazu si uvedomil, že sa musí vrátiť do Gabonu. Žil so mnou, neprešiel zasvätením, len nás pozoroval, občas jedol ibogu. Študoval nás. Nakoniec sa rozhodol absolvovať zasvätenie v bwiti, po ktorom zostal v Libreville. O rok neskôr sa Christophe vzdal francúzskeho občianstva, prijal gabonské občianstvo a teraz žije v našej krajine, oženil sa s Gabončankou, študuje ibogu a tance bwiti.


-Čo sa vám páčilo v Nemecku, odkiaľ ste nedávno prišli?

- Pohostinnosť. Keď som sem priletel, myslel som si, že to bude veľmi ťažké, že okolo mňa bude kopa ľudí, ktorým nebudem rozumieť, ktorí budú hovoriť cudzím jazykom. A faktom je, že Nemecko nie je veľmi otvorené Afričanom. Veľa o nás tu nevedia. Ale nakoniec moja návšteva dopadla dobre a som všetkým vďačný.

-Ďakujem za rozhovor.

Záujemcom o ibogain odporúčame pozrieť si aj naše ďalšie publikácie na BBgate. Iboga je z vedeckého hľadiska mimoriadne zaujímavá a v medicíne sľubná.
 

neuro

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 16, 2023
Messages
7
Reaction score
17
Points
3
Ibogaín sám o sebe nie je kardiotoxický, pretože pri spôsobovaní bunkovej smrti srdcových myocytov zasahuje do elektrického vedenia srdca. Toto môže spôsobiť mnoho liekov, preto je rozumné nemiešať lieky, ktoré spôsobujú túto elektrickú abnormalitu. Nazýva sa to "predĺžené QT (alebo QTc - korigované QT)" Som si istý, že každý pozná, ako vyzerá srdcová stopa na EKG/ECG. Vrcholy tracingu sú označené písmenami PQRST, Vlna P zodpovedá predsieni (hornej komore srdca) a QRS zodpovedá komore, ktorá pumpuje krv zo srdca, a vlna T je repolarizácia komory, aby bola pripravená opäť pumpovať z činnosti srdcových nervov (pochádzajúcich zo sínusového uzla). To, čo môžu spôsobiť niektoré lieky, je narušenie iónových kanálov, ktoré sa podieľajú na čerpaní srdcových myocytov. Ak sa čas medzi vlnou Q a vlnou T (depolarizácia a repolarizácia komôr) predĺži, môže to v podstate vyviesť z rovnováhy/ synchronizácie elektrické načasovanie a tlkot srdca, ak to neviem lepšie opísať. To môže viesť k fibrilácii komôr, keď komora, najmä ľavá, nedostatočne pumpuje krv zo svojej komory, pretože fibriluje (takmer akoby sa triasla).

Na to, aby sa predĺžený QT/QTc stal nebezpečným, je potrebné, aby srdcová frekvencia klesla na približne 60 úderov za minútu, a najčastejšie lieky, ktoré predlžujú QT vlnu, majú tiež tendenciu spomaliť srdcovú frekvenciu, takže ak srdcová frekvencia klesne na 60 alebo nižšie v kombinácii s predĺženým QT intervalom, je veľká šanca, že sa dostanete do komorovej fibrilácie. Ak však máte predĺžený interval QT/QTc, pokiaľ vaša srdcová frekvencia zostáva nad približne 60 úderov za minútu, riziko, že dôjde k fibrilácii komôr (a následne k potrebe dostať šok externým defibrilátorom), je veľmi nízke, ak nie takmer nulové.

Ibogain som niekoľkokrát vyskúšal, je to veľmi zaujímavá droga. Nemám prirodzene dlhý QTc ani neužívam žiadne lieky, ktoré predlžujú QT interval. Zdá sa, že praktizujúci Bwiti vedia, že ibogaín zasahuje do srdca, a tak predtým, ako nejaká osoba prejde obradom iboga, strávi niekoľko dní vykonávaním takpovediac "cvičení na blúdivý nerv", nechajú ju "znášať", čo aktivuje blúdivý nerv, čo spôsobí spomalenie srdcovej frekvencie. Po niekoľkých dňoch tohto cvičenia dôjde k spätnej kompenzácii niekoľkodňovej aktivácie blúdivého nervu, teda ich srdcová frekvencia bude po niekoľkých dňoch aktivácie blúdivého nervu na trochu rýchlejšej strane. Týmto spôsobom, keď Iboga spôsobí predĺženie QT intervalu, srdcová frekvencia s veľkou pravdepodobnosťou zostane nad 60 úderov za minútu a výrazne, ak nie úplne, sa zníži riziko, že skončí komorovou fibriláciou, pretože elektrický systém srdca a jeho vlastná vnútorná frekvencia rytmu myocytov sa nakoniec nerozladia alebo nesynchronizujú. To vedie k tomu, že sa komory vymania z rytmu spôsobeného sínusovým uzlom/srdcovými nervami a začnú biť nepravidelne v dôsledku nekoordinovanej činnosti všetkých myocytov, ktoré sa neskrývajú synchronizovane.

Ak niekto užíva nejaké lieky na lekársky predpis, bolo by rozumné skontrolovať, či liek nespôsobuje predĺženie QT intervalu, a dať si na to pozor pred pridaním ďalších liekov, ktoré predlžujú QT interval, čo vedie k veľmi dlhému intervalu. Môže to spôsobiť mnoho liekov, je známe, že to spôsobuje metadón, niektoré antidepresíva a dokonca aj niektoré antibiotiká. Hoci by bolo ideálne nechať si urobiť EKG, aby ste zistili, či máte prípadne "prirodzene" predĺžený QT interval bez toho, aby ho spôsobovali lieky,niektorí ľudia ho majú, bolo by dobré to vedieť, ale nie je isté, ako ľahko si mnohí z nás môžu jednoducho dať urobiť EKG vopred, ak by sme sa chystali experimentovať s Ibogou na vlastnú päsť. Mnohé z liečební, ktoré liečia závislých ibogainom, však urobia súpis liekov a základné EKG, aby zistili, či už je váš QT interval rozšírený/predĺžený. A potom vás pozorne sledujú, aby sa uistili, že srdcová frekvencia neklesne na 60 úderov za minútu, kde by sa predĺžený QT interval stal problémom.

Len som to chcel trochu objasniť, pretože to nie je "kardiotoxické" ako také, to zvyčajne znamená, že lieky spôsobujú smrť/poškodenie srdcových buniek priamo, v tomto prípade liek zasahuje do elektrického vodivého systému a to môžu spôsobiť mnohé lieky. Preto je dobré poznať svoj vlastný základný QT interval a akýkoľvek váš QT interval, ak náhodou užívate lieky, ktoré spôsobujú predĺženie QT intervalu, a potom urobiť kalkulované riziko/rozhodnutie o užívaní ibogaínu s ohľadom na to, že vám hrozí komorová fibrilácia a náhla smrť, ak nedostanete defibrilátor, alebo si nenasadíte niečo, čo sa nazýva "pacer", ktorý dodáva nižšie elektrické šoky, aby udržiaval haert rýchlejší rytmus.


Rád by som pomohol BBgate v oblasti zdravia/zdravia/znižovania škôd, pretože mám určité vzdelanie a skúsenosti v oblasti medicíny, najmä neurológie a neurofarmakológie, ak viete, čo mám na mysli, nie som zdravotná sestra, asistent lekára, sanitár ani praktická sestra, mám viac škôl a školení ako títo ľudia, ak viete, čo mám na mysli.
 
Top