Zrnitosť/poréznosť Buchnerovho lievika

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Dá sa predpokladať, že čím jemnejšia zrnitosť, tým lepšie. Ale keďže s tým mám 0 skúseností, záleží na tom naozaj? Spomaľuje výrazne proces filtrácie získanie jemnej frity (15 - 40 mikrónov) oproti strednej frite (40 - 80 mikrónov)? Ak nie, predpokladám, že si mám zaobstarať jemnú zrnitosť? Samozrejme, moje zameranie je všeobecná o-chemická/tajná problematika...
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
Zistil som, že pri väčšej zrnitosti mi vo filtračnom papieri uviazne pomerne veľa produktu. Ktorý môžem extrahovať rozpúšťadlom. Je to len práca navyše a dávam prednosť jemnejšej zrnitosti.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
hovoríte, že s hrubým zrnom sa viac zasekáva ako s jemnejším zrnom? fascinujúce. Človek by si myslel, že je to naopak. Chápal by som to, aj keď, väčšia plocha, na ktorej sa veci zachytávajú. Je to rozdiel v rýchlosti filtrácie? je to zanedbateľné a koho to zaujíma, alebo je to vôbec dôležité?
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
Z hľadiska rýchlosti filtrácie to pre mňa nemá veľký význam. Stačí filtrovať o pár minút dlhšie.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Dobrý deň, záleží na vašej filtračnej stupnici. Odporúčal by som vám použiť 40-80. Filtráciu môžete kontrolovať pomocou veľkosti pórov filtračného papiera. Taktiež odporúčam použiť Shcottov filter do malej mierky.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
S tým súvisí aj otázka, koľko vákua mám použiť? Hral som sa so svojím Buchnerovým lievikom a vytočil som ho na -15 psi a voda prechádzajúca cez fritu sa zmenila na penu. To som nečakal. Nie som si istý, či to bolo preto, že som použil kúsok hnedého papierového vrecka na filtračný papier, alebo či to bolo preto, že vôbec neuvažujem o umytí lievika pred prvým použitím. Alebo či dôvodom bolo použitie príliš veľkého vákua. Filtroval som kokaín HCl vo vode a snažil som sa odstrániť nerozpustné prímesi.
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
Ak sa pení, zvyčajne to znamená, že vrie. Použite menšie vákuum.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Bolo by zvláštne, keby voda vrela pri izbovej teplote a tlaku -15 psi. Zdá sa, že voda by mohla vrieť pri teplote 174 °C, len si to v hlave prepočítavam. To je však niečo, čo som nezohľadnil. Neviem, prečo má manometer + a - psi, ale znie to smiešne, keď hovorí -15 psi. Myslím, že by to malo byť +-0 A PSI, keďže tlak vzduchu je (keď počítam tlak, t. j. teoretický) 14,7 psi na úrovni mora
 
Top