Meniaca sa politika v oblasti konope

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
254
Reaction score
278
Points
63
MRkAVG8xIe


Liečba poruchy spôsobenej užívaním opiátov musí zohľadňovať meniace sa politiky týkajúce sa konope, aby sa maximalizovali možnosti ľudí na zotavenie.

Spojené štáty zažívajú vážnu epidémiu predávkovania, ktorá bola pôvodne spôsobená zneužívaním liekov proti bolesti a potom si vyžiadala životy mnohých ľudí v dôsledku heroínu a syntetického opioidu fentanylu.


Podľa údajov
Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb
bolo v minulom roku zaznamenaných viac ako 81 000 úmrtí v dôsledku predávkovania opioidmi.
Igw0ofJ1v8

Milióny Američanov trpia poruchou spôsobenou užívaním opioidov, avšak od roku 2021 štyria z piatich z nich nedostávali potrebnú liečbu. To vysvetľuje kritickú potrebu rozšíriť prístup k medikamentóznej liečbe, ktorá ľuďom pomôže zotaviť sa.

Jednou z hlavných prekážok účinnej liečby je obmedzenie užívania konope pre potenciálnych pacientov. V súčasnosti mnohé programy pomáhajúce ľuďom s poruchou spôsobenou užívaním opiátov vyžadujú od účastníkov, aby sa zdržali užívania kanabisu, aby boli oprávnení na liečbu. Tento prístup poukazuje na vážnu chybu v oblasti medicíny závislostí: náš konzervatívny postoj ku konope často vedie k vylúčeniu ľudí z programov, ktoré im môžu pomôcť.

2ZYtcJ1fon

Zanedbali sme výskum potenciálu kanabinoidov bez toho, aby sme si všimli, že niektoré z nich môžu mať terapeutický prínos. Takáto krátkozraká politika pripravila tisíce ľudí o pomoc, ktorú potrebujú, a prehliadla potenciál konope pre verejné zdravie.

Ak chceme účinne riešiť opiátovú krízu, musíme prehodnotiť svoj postoj ku konope a vyvinúť inkluzívnejšie a účinnejšie liečebné postupy, pričom musíme dôkladne analyzovať riziká a prínosy.


Za posledné desaťročie sa postoj ku konope v Spojených štátoch amerických výrazne zmenil v súvislosti s eskaláciou opioidovej krízy.
Konope sa stalo štvrtou najpopulárnejšou psychoaktívnou látkou na svete po alkohole, kofeíne a tabaku a obsahuje viac ako 550 rôznych zložiek, z ktorých najznámejšie sú delta-9-tetrahydrokanabinol (THC) a kanabidiol (CBD).

Doteraz 38 štátov a Washington, D. C., legalizovali lekárske použitie konope a niektoré štáty dokonca uznali poruchy spôsobené užívaním opiátov ako základ pre lekárske použitie, hoci spoľahlivých údajov je stále málo.

SIXYZArREk

Bidenova administratíva nedávno navrhla preklasifikovať konope na menej škodlivú látku na federálnej úrovni, čo by v podstate legalizovalo jeho používanie na lekárske účely v celej krajine. Táto reklasifikácia môže predstavovať významnú zmenu vo federálnej politike, ale nová regulácia je v rozpore s tradičnými prístupmi k liečbe porúch súvisiacich s opiátmi.

V Spojených štátoch sa metadón, ktorý je život zachraňujúcim liekom na liečbu porúch spôsobených užívaním opiátov, vydáva prostredníctvom federálne regulovaných programov, ktoré zabraňujú vzniku tejto závislosti. Tieto špecializované kliniky poskytujú denné dávky metadónu, ako aj poradenstvo a ďalšiu podporu.

Mnohé z nich však majú prísne zásady abstinencie, ktoré odmietajú liečbu ľuďom, u ktorých sa zistí, že majú marihuanu alebo jej zložky. Tento zákaz vychádza z predpokladu, že kanabis môže narušiť proces zotavenia.

qrxogu7e6o-jpg.49913


S rastúcou legalizáciou konope a meniacou sa verejnou mienkou je zrejmé, že tradičné politiky abstinencie sa čoraz viac vzďaľujú od rastúcej akceptácie konope v spoločnosti. Vznik koncepcie "California Sober", v rámci ktorej sa ľudia vzdávajú alkoholu a iných drog, ale naďalej užívajú kanabis, tento rozpor ešte viac zdôrazňuje.

Politiky abstinencie vychádzajú z presvedčenia, že užívanie kanabisu môže negatívne ovplyvniť liečbu poruchy spôsobenej užívaním opiátov. Nové dôkazy vrátane výsledkov nedávnych systematických prehľadov a
metaanalýzy vykonanej v januárivšak tento názor vyvracajú.

V nedávnej štúdii, ktorá zahŕňa údaje zo 4 až 15 mesiacov sledovania, sa nezistila žiadna významná súvislosť medzi užívaním kanabisu a recidívou užívania nemedikamentóznych opioidov u liečených osôb. Tieto zistenia si vyžadujú prehodnotenie úlohy konope a jeho kanabinoidov v procese zotavovania, ako aj prehodnotenie toho, ako politiky týkajúce sa užívania konope ovplyvňujú prístup k liečbe a udržanie v nej.

AvenYj0Uzp


Niektoré mechanistické štúdie naznačujú, že kanabis a jeho zložky môžu mať pozitívne účinky pri terapii porúch spôsobených užívaním opiátov. Napríklad absencia niektorých štúdií naznačuje, že THC môže znížiť potrebu opioidov pri liečbe bolesti a
CBD môže pomôcť znížiť správanie pri vyhľadávaní drog a túžbu ponich spôsobenú vonkajšími podnetmi.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9117273/
Na potvrdenie týchto zistení je však potrebný ďalší výskum.
Musia sa prekonať veľmi pôsobivé kroky, kým sa bude môcť akákoľvek zložka konope považovať za schválenú liečbu poruchy spôsobenej užívaním opiátov.

SAzFYBbcVo

Aby liek získal schválenie FDA, musí prejsť prísnym hodnotením zlatého štandardu: randomizovanými, dvojito zaslepenými, placebom kontrolovanými klinickými skúškami na ľuďoch. v takýchto štúdiách sú účastníci náhodne rozdelení do skupín, kde niektorí dostávajú skúmaný liek a iní placebo. Agentúra zvyčajne vyžaduje minimálne dve dobre navrhnuté štúdie zahŕňajúce viac ako 200 ľudí, kým môže začať schvaľovací proces nového lieku. doteraz len malý počet štúdií konkrétne hodnotil účinnosť a bezpečnosť kanabinoidov pri liečbe porúch spôsobených užívaním opiátov.

Agentúra zvyčajne vyžaduje minimálne dve dobre navrhnuté štúdie zahŕňajúce viac ako 200 ľudí predtým, ako môže začať schvaľovací proces nového lieku.

Doteraz sa len v malom počte štúdií osobitne hodnotila účinnosť a bezpečnosť kanabinoidov pri liečbe poruchy spôsobenej užívaním opiátov. Preto kým sa tieto zistenia nepotvrdia vo väčších štúdiách, k myšlienke použitia kanabinoidov na liečbu tohto problému treba pristupovať opatrne a spoliehať sa na už otestované a schválené spôsoby liečby.

MbmQaHTfjN


Zotavenie z poruchy spôsobenej užívaním opiátov je zložitý proces. Pre niektorých ľudí môže byť ideálnym riešením úplná abstinencia, ale pre mnohých v počiatočných fázach zotavovania je to niekedy nereálny cieľ.

Stratégie znižovania škôd, ktoré sa zameriavajú na minimalizáciu rizika, poskytujú súcitnejší a praktickejší prístup. Politické rozhodnutia, ktoré okamžite vylučujú ľudí z liečebných programov kvôli ich opakovanému užívaniu kanabisu, nezohľadňujú zložitosť zotavovania. Navyše takéto opatrenia môžu neúmyselne tlačiť ľudí k návratu k nebezpečným nelegálnym opiátom, ako je fentanyl a jeho deriváty.

Mnohé štúdie ukazujú, že sú potrebné zmeny politiky. Súčasné dôkazy spochybňujú vhodnosť politík nulovej tolerancie, ktoré odmietajú možnosť liečby poruchy užívania opiátov závislej od užívania kanabisu. Napriek tomu prístup k život zachraňujúcim liekom zostáva pre proces zotavenia rozhodujúci.

XUgk4BtR5v


Zdôrazňujeme, že nevyzývame na používanie konope pri zotavovaní sa zo závislosti od opiátov. Namiesto toho zdôrazňujeme potrebu starostlivého a individualizovaného posúdenia úlohy kanabisu v liečbe.

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti by mali monitorovať užívanie látok a úprimne diskutovať s pacientmi o vplyve kanabisu na ich zotavovanie vrátane vplyvu na bolesť, abstinenciu a túžbu po užívaní iných látok z iných ako medicínskych dôvodov.

Je potrebné preskúmať komplexný vzťah medzi kanabisom a zotavovaním zo závislosti od opioidov. Budúci výskum by sa mal zamerať na bezpečnosť a účinnosť konope a jeho zložky pri liečbe príznakov závislosti od opioidov, ako aj na to, ako rôzne produkty z konope a spôsoby ich konzumácie ovplyvňujú výsledky liečby. Takýto výskum v kombinácii so zmysluplnými klinickými rozhovormi môže viesť k individualizovanejším a účinnejším metódam starostlivosti.
 

Attachments

  • qrxOGu7E6o.jpg
    qrxOGu7E6o.jpg
    401 KB · Views: 9

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Mar 31, 2024
Messages
89
Reaction score
72
Points
18
Deals
18
Ide o veľmi zaujímavý a dobre napísaný článok. Ďakujem za tieto informácie. Už viac ako 25 rokov užívam opioidy a práve vojna proti liekom na predpis ma asi pred rokom priviedla k užívaniu heroínu, predtým som vždy užíval len lieky na predpis, ako je oxy a iné silnejšie lieky. Iste, keď som bol mladší, skúšal som Heroín, ale nepáčil sa mi, pretože nebol vždy rovnaký ako lieky. Pri liekoch na predpis zakaždým viete, čo dostanete. Suboxón som bral raz 4 roky a úprimne povedané, zhoršilo sa mi to. Spôsobilo mi to dosť iných problémov, o ktoré sa nebudem deliť, ale každý reaguje na lieky inak, a pokiaľ ide o suboxón, neverím, že existuje dostatok dlhodobých štúdií, ktoré by dokázali, že je z dlhodobého hľadiska bezpečnejší ako liečebný liek, pretože niektorí ľudia potrebujú dlhodobú liečbu, ale používajú to ako výhovorku pre konope, ale o konope vieme oveľa viac ako o drogách, ako je buprenorfín, len nie v akejkoľvek oficiálnej funkcii prostredníctvom oficiálnych schválených kanálov.

Zaujímavý príklad; samotný buprenorfín môže byť účinný na bolesť, ale viaže sa aj na mu receptor a v dôsledku toho znižuje schopnosť liekov, ako je oxy, pôsobiť na liečbu bolesti. Priateľ s rakovinou, ktorý užíva na bolesť krátkodobo a dlhodobo pôsobiaci oxy, mal doktora, ktorý sa rozhodol otestovať buprenorfín ako dlhodobo pôsobiaci s krátkodobo pôsobiacim, aby nahradil dlhodobo pôsobiaci oxy, a to spôsobilo tomuto človeku veľa bolesti a nepohodlia na viac ako 2 mesiace, kým som sa o tom nedozvedel a nevysvetlil mu, prečo má väčšie bolesti. Ich lekár o tom zrejme nevedel a lekárnik, ktorý im lieky plní, im nič nepovedal. Lekári nie sú vyškolení vo farmakológii tak, ako by mali byť, len doktori farmácie sú. Hovorím to preto, lebo konope tejto osobe v tomto období veľmi pomohlo. Ja som tiež užíval metadón, sám sebe, takže nie z kliniky, ale robil som to tak, ako by to robila klinická dávka, a 14 mesiacov sa mi darilo veľmi dobre, potom môj dodávateľ zomrel, mal tablety pre svoj dlhodobo pôsobiaci liek spolu s oxy na krátku dobu. Je veľký tlak na nahradenie tradičných opioidov buprenorfínom na liečbu bolesti a nielen na medikamentóznu liečbu, a hoci na ich malých tabuľkách píšu, že je to dosť silné samotné na bolesť, po tom, čo som bral samotný buprenorfín bez naloxónu na bolesť, nebolo to tak pre mňa. Na bolesť síce zaberá, ale v mojom prípade nebol taký dobrý ako tradičné opioidy. Užívam na bolesť a kvôli závislosti, ale nie som kývavý užívateľ, som udržiavací užívateľ, fungujem v spoločnosti.

Myslím si, že konope by sa malo a pravdepodobne sa nakoniec aj bude nejakým spôsobom používať pri poruchách spôsobených užívaním opiátov, ale nebude to pre každého, rovnako ako iné metódy nefungujú pre každého. Zdá sa, že jedným z najväčších problémov je nedostatok indiviualizovanej starostlivosti, neexistuje jedna univerzálna liečba OUD, pretože nie všetci sme opiátmi ovplyvnení rovnako. Zdá sa, že doktori, ako aj politici, ktorí majú v súčasnosti väčšiu zodpovednosť za lieky, ktoré nám predpisujú, ako naši doktori, to zrejme nevedia, a tých, ktorí to vedia, peniaze nútia pozerať sa inam, pokiaľ im na tom, samozrejme, nezáleží, čo je zriedkavé. Ľudia, ktorí sa spoliehajú na Dr. a kliniky, musia mať prístup k dobrým a PRAVDIVÝM informáciám, a len informácie, ktoré im povedia a ktoré zvyčajne pochádzajú z miest, ako je FDA, sú okrem iného takmer vždy jednostranné, alebo aspoň natoľko, že druhú stranu prinútia mlčať, a tých, ktorí nie sú, je tak málo, že ich teraz jednoducho nazývajú bláznami. Konope a jeho politika sa v priebehu rokov nijako nelíšili, a hoci sa veci menia, je to tak pomiešané a chýbajú také dobré a poctivé informácie, ako je to v politike, že ľudia sa rozhodnú veriť len tomu, čo považujú za správne na základe konkrétneho zmýšľania, ktoré majú, a strany, ktorú si vyberú.
Vyrábam konopné žuvačky pre svojho priateľa s rakovinou a veľmi im to pomáha, až tak, že niekedy berú menej liekov proti bolesti, pretože im to dobre pomáha. V mojom prípade konope nefunguje na bolesť a určite mi nepomáha pri OUD. Keby som si mohol dať predpísať metadónové tablety na moje OUD rovnako, ako to robil môj starý, teraz už zosnulý priateľ na svoju bolesť, mohol by som sa nielen zbaviť háčikov, ale zároveň by som si mohol liečiť aj svoju bolesť. Chodiť denne na kliniku nie je niečo, čo má každý možnosť urobiť, ako v mojom prípade, takže ako jednotlivec pokračujem a robím to, čo musím, pretože zavedený systém ma zlyhal a ako to robí, určite bude naďalej zlyhávať mnoho ďalších ľudí ako ja. Preto potrebujeme miesta ako BB ako fórum a trh spolu so všetkými ostatnými informáciami, ako sú odborníci, ktorí píšu tieto články, a tí, ktorí sú ochotní pomôcť ostatným so stratégiami znižovania škôd a s možnosťou získať určité veci, ktoré môžu v tomto smere pomôcť.
 
Top