kokaínový analóg(y) z arekolínu

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
354
Points
63
Zápis podľa beagle a rhodium, prevzatý z vespiary. pozrite si odkaz 4 referencie!!!


Úvod

Toto je jedna z najsľubnejších oblastí výskumu analógov kokaínu, s akou som sa stretol. V článku [1] sa autori pokúšali prísť s ekvivalentom metadónu pre závislých od kokaínu. Teda látku, ktorá by mala niektoré účinky kokaínu bez všetkej eufórie (Coke-Lite®, hádam sa to bude volať [fidelis poznámka: myslím, že by bolo vtipné, keby to nazvali diétny koks lol]). Výskum vychádzal z istej práce z roku 1973 (autor Clarke [2]), v ktorej bola vyrobená séria podobných zlúčenín a zistilo sa, že u myší nespôsobujú stimuláciu (t. j. žiadnu zábavu). V tejto štúdii sa však zistilo, že zlúčeniny majú až 30-násobne vyššiu účinnosť ako kokaín pri blokovaní transportu dopamínu alebo väzby kokaínu na jeho receptor. Výsledky sú teda dosť mätúce. Je možné, že výskumníci skutočne našli stopu pri hľadaní kokaínového adónu, alebo možno našli sériu smiešne ľahko syntetizovateľných vysoko účinných analógov kokaínu. V každom prípade je to zaujímavá práca. V súčasnosti strieľajú do opíc, aby zistili, či sa im to páči alebo nie, ale môže trvať roky, kým svoju prácu uverejnia. Možno by im mohol niekto z vás pomôcť. Vždy hovorím, že nikdy neposielajte opicu, aby robila prácu za človeka.

V Clarkeovej práci z roku 1973 [2] sa syntetizuje séria štrukturálne redukovaných analógov kokaínu, v ktorých sa z tropánového skeletu odstránili 2 uhlíky a esterová skupina, čím vznikli 4-fenyl-piperidíny s esterovou skupinou v polohe 3. Najaktívnejšia zlúčenina v ich sérii má približne 30-násobnú účinnosť kokaínu (pri blokovaní vychytávania dopamínu). Syntéza je oveľa jednoduchšia ako akýkoľvek iný aktívny analóg kokaínu a začína sa z neexotických činidiel.

Hlavným východiskovým materiálom, ktorý autori použili, je arekolín (metylester 3,4-nenasýtenej N-metyl-piperidín-3-karboxylovej kyseliny), účinná látka populárneho červeného betelového orecha. Úprava tohto alfa,beta-nenasýteného esteru Grignardovým činidlom 4-chlórfenylbromidom horečnatým viedla k vzniku štyroch produktov, ľahko zoskupených do dvoch racemických foriem každého cis- a trans-izoméru. Rakemický cis-izomér je dvakrát silnejší ako kokaín, zatiaľ čo racemický trans-izomér je len o polovicu silnejší.

Autori začínajú arekolínom (aktívna zlúčenina v betelovom orechu: N-metyl-piperidín 3-karboxylová kyselina metylester s dvojitou väzbou medzi pozíciami 3 a 4). Reakciou tejto látky s Grignardovým činidlom 4-chlórfenylbromidom horečnatým sa získa zmes celkovo štyroch samostatných entít: Cis- a trans- zmes v pomere 3:1, z ktorých každá pozostáva z dvoch izomérov, pričom každý izomér je tiež racemický, pričom všetky tieto izoméry autori riešia frakčnou kryštalizáciou ako svoje dibenzoylvinné kyseliny, čo však nie je striktne nevyhnutné, pretože každý z izomérov je aktívny. Hydrobromid arekolínu je pomerne lacný komerčný východiskový materiál, 80 USD/50 g od spoločnosti Aldrich. Tiež si myslím, že sa používa vo veterinárnej medicíne.

GAM0bK3irO


Syntetický náčrt
Voľná báza arekolínu sa pripravila spracovaním obchodného hydrobromidu arekolínu koncentrovaným vodným roztokom hydrogenuhličitanu sodného, po ktorom nasledovala extrakcia metylénchloridom, dôkladné vysušenie extraktov nad bezvodým síranom horečnatým a následná odsávacia filtrácia a odparenie rozpúšťadla vo vákuu. Voľná báza sa potom použila v ďalšom kroku.

K roztoku 166 ml 1M 4-chlórfenylbromidu horečnatého v 700 ml éteru sa pri teplote -10 °C pridalo 12,9 g arekolínovej frebazy v 300 ml éteru. Zmes sa miešala 30 minút pri teplote -10 °C, vyliala na ľad a ošetrila 200 ml 10 % HCl. Vodná vrstva sa oddelila, premyla 200 ml éteru, ochladila v ľadovom kúpeli a pridalo sa 100 ml nasýteného roztoku hydrogénuhličitanu sodného. Roztok sa extrahoval 2 x 100 ml éteru, premyl sa soľným roztokom, vysušil a zakoncentroval vo vákuu. Surová zmes sa vykryštalizovala z EtOAc/hexánu, čím sa získal racemický cis-izomér ako biela tuhá látka (5 g, 22 %). Ďalší cis-izomér (spolu: 12,4 g, 56 %, mp 98-99 °C), ako aj 2,0 g (18 %) trans-izoméru sa získali bleskovou chromatografiou materského lúhu.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Chcel som na to reagovať minulý týždeň, ale začal som si overovať fakty a moje fakty sa overili, ale rozptýlil som sa. Venoval som tejto téme nejaký čas. Betelové orechy sú v USA úplne legálne, predávajú ich na mnohých miestach.
Chemickú látku vo vašom príspevku som zrekonštruoval v programe kingdraw, aby som mohol získať jej názov, čo sa mi aj podarilo. A vyhľadajte si ju. Čo som aj urobil. Je to izomér nokaínu. Iná správa, ak použijete iný grignard, produkt je paroxetín, IE Paxil. Keď som sa pozeral, ako syntetizovať grignardové činidlá, znelo to dosť zložito. Takisto som nenašiel žiadne na predaj, ktoré by si nevyžadovali dea#... ak sa vám podarí nejaké zohnať, kúpim betelový orech.
O všetkých analógoch kokaínu na báze arekolínu si môžete prečítať v super úžasnej knihe "kokaínové analógy" od .signed? Je tu v knižnici a je to majstrovské dielo
 
Last edited:

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Nie ste chemik.

Mohlo by to byť dobré na použitie pre domácich chemikov, na výrobu stimulátora, ktorý je prípadne Nekontrolovaný a hoci potrebuje grignardové podmienky a grignardové činidlá, mohol by to byť reálny spôsob, ako získať niektoré stimulátory.

Vo veľkom meradle si to nemyslím.

Veľký rozsah grignardov pravdepodobne potrebuje skutočného chemika/chemického inžiniera, aby naplánoval, a zdá sa, že to nie je veľmi "hustá" reakcia.

Na získanie približne 129 gramov (spomínaná syntéza sa zväčšila 10x) je potrebná asi 20-litrová banka, keďže vo všeobecnosti sa ako dobrý zvyk nenapĺňajú banky viac ako do polovice.

Na rovnakom priestore by sa dalo na rovnakom priestore vyrobiť oveľa viac povedzme p2p. V jednom vlákne z vespiary sa tvrdí, že približne 250 gramov mdp2p by sa dalo zreagovať s približne 3000 ml rozpúšťadiel atď.

Takže na 129 gramov treba 20 l, zatiaľ čo povedzme na mdp2p sa zmestí asi 833 gramov mdp2p.

Nie je to tak ideálne veľké meradlo.
 
Top