Výroba koncentrovanej kyseliny sírovej v domácich podmienkach

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Pre naše skúsenosti potrebujeme elektrolyt batérie. Kúpil som naraz 5-litrovú plechovku s hustotou 1,28 g/cm3 (čo zodpovedá približne 36 % koncentrácii). Ako asi každý vie, elektrolytom je zriedená kyselina sírová.
Aby sme získali koncentrovanejšiu kyselinu, musíme sa pokúsiť z nej odpariť všetku vodu. A keďže poznáme jej počiatočnú koncentráciu 36 %, je jasné, že elektrolyt musí klesnúť približne 3-krát.
Ďalej potrebujeme sklenenú nádobu na odparovanie vody z elektrolytu. Potom musíte na túto nádobu naniesť značku pomocou nejakej odmerky.
NfR5D1kjgW

G7c0vXEl1J

Keďže potrebujeme odparovať roztok asi trikrát, ja som dal 3 značky v kroku 200 ml (cm3). Potom som nalial 600 ml (cm3) nášho elektrolytu.
Pripravil som si elektrický varič. Na kachličky som položil nepotrebný hrniec pre prípad, že banka od ohrevu praskne, preto je banka vyrobená z obyčajného skla a nie je určená na silný ohrev, na rozdiel od špeciálneho chemického riadu.
Do vnútra panvice som nasypal malú vrstvu bežného piesku, aby ohrev prebiehal čo najpomalšie a rovnomerne.
Umiestnite jeho nádobu s elektrolytom do vnútra panvice a zapnite kachle na maximum.
RGEZi07tzl

4haOEp8xeW

OhkIqltzNy


Samotné odparovanie trvá dostatočne dlho. Určite som to nepočítal, ale je to asi 4-6 hodín. A keď sa nám kyselina odparí na približne 200 ml (cm3), vypneme kachle a dáme našu nádobu vychladnúť. Potom môžete našu koncentrovanú kyselinu sírovú preliať do vhodnej sklenenej fľaše.
Aby som si overil, aká skutočne koncentrovaná kyselina sírová sa ukázala v našej skúsenosti, vzal som kuchynské váhy a odvážil som 100 ml (cm3) našej kyseliny, pričom som jej objem odmeral 60 kubickými striekačkami. Vyšlo mi, že 100 ml (cm3) tekutiny váži 167 g. To znamená, že hustota našej kyseliny bola 1,67 g/cm3, čo zodpovedá približne 76 % koncentrácie, čo nie je celkom zlé.
Odparenie kyseliny s väčšou koncentráciou by bolo oveľa zložitejšie, pretože čím koncentrovanejšia je kyselina, tým ťažšie sa z nej odparuje voda.
 
Last edited by a moderator:

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
435
Reaction score
659
Points
93
Odparovanie vody z elektrolytu je lepšie vykonávať v tepelne odolnom laboratórnom skle pod kapotou. Bežné sklenené nádoby môžu od zahrievania prasknúť
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
A prosím ľudí, žiadne kovové nádoby. Malo by to byť samozrejmé, ale teraz som to povedal.
 

basco

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 2, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Používajte výlučne borosilikátové sklo. Vyhľadajte nádoby na skladovanie potravín z borosilikátového skla a mali by ste byť v poriadku.
 

FredDurst

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 7, 2022
Messages
33
Reaction score
10
Points
8
@William Dampier
Je 76 % kyselina dostatočne dobrá na použitie pri výrobe plynu HCL?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dobrý deň, nie až tak veľmi. Získate vlhký plyn HCl, ktorý si vyžaduje sušenie.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
@G.Patton
Je možné nechať vodu odparovať aspoň niekoľko mesiacov, kým sa nedosiahne vyššia koncentrácia 50-60 %, alebo takto stratím aj kyselinu sírovú?
Na obrázku môj pokus, modré čiary je značka, ako bola fľaša plná, každá fľaša má nasadený filtračný uzáver, aby nedošlo ku kontaminácii, inak je fľaša otvorená.
 

Attachments

  • jbx2cRYdn5.jpg
    jbx2cRYdn5.jpg
    47.1 KB · Views: 422

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dobrý deň, vitajte späť. Vaša kyselina bude tak dlho absorbovať vzdušnú vlhkosť.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ahoj @G. Patton Nikdy som nebol preč. Pri akej koncentrácii sa dosiahla rovnováha vyparovania a absorpcie atmosférickej vlhkosti? Počiatočná koncentrácia bola len 15 % kyseliny.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Neviem. S istotou môžem povedať, že vaša kyselina sa odparuje a absorbuje vodu. Pri dlhodobom pôsobení vzduchu nezískate oveľa vyššiu koncetráciu.
 

zeus

Don't buy from me
Member
Joined
Sep 21, 2022
Messages
4
Reaction score
2
Points
3
H2SO4 som koncentroval mnohokrát. Metódy na výrobu 96% H2SO4, ktoré fungovali, sú tieto.

1. Zahrejte ho na ohrievacom plášti na 350 st. Nevýhodou je, že po dosiahnutí cca 300deg sa kyselina vo vode disociuje a vzniká toxický a zapáchajúci SO3 a SO2.
2. Normálna destilácia.
3. Vákuová destilácia. Mali by ste použiť týždňové vákuum, približne 400 mmHG. Pri tejto metóde môžete znížiť teplotu na cca 250 st.
 

marapiasss

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 23, 2023
Messages
3
Reaction score
1
Points
1
Otázka, sú výpary toxické? tiež ak nemáme elektrickú panvicu, môžeme použiť kuchynskú sklokeramickú? vďaka
 

Latin King

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 24, 2023
Messages
31
Reaction score
16
Points
8
Horúca kyselina sírová a jej výpary sú mimoriadne nebezpečné! Je dosť silná na to, aby pri jej vdychovaní došlo k poškodeniu zubnej skloviny. Prosím, nehovorte mi, že sa pokúšate variť kyselinu sírovú v kuchyni? Bez urážky, ale nemyslím si, že ste na to pripravení (dokonca ani v laboratórnom prostredí).
 

Versorgen

Don't buy from me
Member
Joined
May 22, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Ďakujem to i pre mňa veľmi dôležité informácie
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Keď horúca koncentrovaná kyselina sírová reaguje so všetkými kovmi, ktoré sa nachádzajú pred a za reťazcom, aký materiál potom odoláva kyseline, napríklad epoxid?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Je lepšie používať sklo. V ostatných prípadoch môžu všetky nátery hydrolyzovať
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ak máte to šťastie, že žijete v Spojených štátoch, stačí zájsť do železiarstva Ace, Ace je miesto s užitočným hardvérom čistých chemikálií. Okrem kryštálov NaOh, vm&p benzínu a 37% HCL majú Rooto© H²SO⁴ v 93%. Niektoré majú na sklade xylén a toluén a ďalšie chemikálie. Môžete sa opýtať pri pulte a objednať ostatné do predajne bez dokladu totožnosti a potom zaplatiť v hotovosti. Na vašich 10 litrov acetónu nikto neudrie ani oko.
O4FQlm5f8p
 

blockchain

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 2, 2024
Messages
31
Reaction score
20
Points
8
Môžem urobiť táborák vonku a použiť ho na ohrev kyseliny batériovej v sklenenej nádobe (1,5l sklenený hrniec)?
 

magnesium_sulphate

Moderator in Lithuania section
Resident
Joined
Apr 11, 2024
Messages
19
Solutions
1
Reaction score
21
Points
3
Môj brat, mám možnosť získať čistič kanalizácie, ktorý sa skladá z 97 % kyseliny sírovej, a je aj lacný. Zdá sa, že je to posledné miesto, kde sa to dá získať, a najprv som tomu nemohol uveriť v domnení, že ide o nejakú pomýlenú koncentráciu, ale po preskúmaní som zistil, že takýto čistič odtokov skutočne existuje.
Bojím sa odparovania kvapaliny z batérie kvôli výparom.
 
Top