Koncentrácia kyseliny octovej zmrazením - OTÁZKA

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Dočítal som sa, že kyselinu octovú môžete účinne koncentrovať jednoduchým zmrazením vody. Kyselina octová má pri danej koncentrácii nižší bod tuhnutia ako voda a čím je roztok koncentrovanejší, tým je bod tuhnutia vyšší. Ako všetci viete, bezvodá kyselina octová (ľadová kyselina octová) má bod tuhnutia len okolo 16 C. Pri 75 % koncentrácii je bod tuhnutia okolo 2 C, potom sa voda môže odliať.

Pri 60 % by mal byť bod tuhnutia podľa tejto tabuľky približne -10 C. To ma však nejako mätie. Pri -10 C by mala voda tiež kryštalizovať, takže čo mi vlastne zostane v tomto bode? Kvapalná zmes kyseliny octovej a vody a zmrznutá tuhá voda, alebo naopak?

Ako sa to vlastne prakticky robí?
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Áno, zmes úplne vykryštalizuje
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ako som pochopil, eutektický bod je pri -27 C a vyskytuje sa niekde okolo 60 % koncentrácie. Zaujímalo by ma, či je tento spôsob koncentrácie realizovateľný.
Samozrejme sa snažím vyrobiť dostatočné množstvo GAA na vykonanie syntézy P2P prostredníctvom Bayerovej-Willigerovej oxidácie.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Môžete si vyskúšať destiláciu alebo extrakciu.
 

Jack

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 24, 2021
Messages
53
Reaction score
17
Points
8
Ak sa dá získať bezvodý octan sodný, potom sa suchou destiláciou s dvojsulfátom sodným vydestiluje ľadová kyselina octová.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Áno, problém je, že potrebujem LITRE tejto látky a akákoľvek metóda syntézy trvá príliš dlho a stojí príliš veľa. Okrem toho nákup GAA v takýchto množstvách určite vyvolá podozrenie.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Bohužiaľ, okrem destilácie neexistuje vhodný nepriemyselný spôsob výroby bezvodej kyseliny octovej. Pokiaľ ide o vašu situáciu, v téme o MEK/BMK som navrhol iné spôsoby riešenia problému
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Áno, a za to vám ďakujeme! Aj keď je destilácia časovo náročná, myslím, že pôjdem touto cestou. Podľa všetkého je destilácia kyseliny octovej na bezvodú koncentráciu tiež naozaj náročná bez frakčnej kolóny s dĺžkou aspoň jeden meter, a to aj vtedy. Myslím, že riešením bude destilovať ju na najvyššiu dosiahnuteľnú koncentráciu a potom ju frakčne zmraziť.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Možno. Dajte vedieť o výsledkoch, každého to bude zaujímať.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Určite bude. Test zmrazovania sa už začal a ukázal sa ako náročný. Čoskoro nahrám obrázky.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ospravedlňujeme sa, ale bez obrázkov. Experiment však bol vykonaný.

Pokúsil som sa o lyofilizáciu 75 % kyseliny octovej. Pri prvom pokuse sa dosiahla kryštalizácia pri -14 C a zvyšná kvapalina sa dekantovala. Len z výpočtu hustoty sa nedala určiť žiadna zmena koncentrácie.
To ma zarmútilo a zároveň zaujalo. Začal som teda skúmať.
Podľa všetkého sa v zmesi kyseliny octovej a vody pri koncentrácii približne 60 % dosiahne eutektický bod, v ktorom voda aj kyselina kryštalizujú pri teplote približne -29 C. V koncentráciách do tohto bodu najskôr zmrzne voda (alebo skôr voda s nižšou koncentráciou kyseliny) a za týmto bodom najskôr tuhne roztok bohatý na kyselinu octovú.
Preto keď zmrazujem 75 % roztok, kvapalná časť, ktorá zostane, by mala pozostávať zo 60 % kyseliny octovej. A tvoriť veľkú časť celkového roztoku.

Takže pri každom zmrazení som schopný posunúť koncentráciu len veľmi mierne. Je to príliš časovo náročné.
Myslím, že najlepšou cestou je pokúsiť sa o frakčnú destiláciu pomocou naozaj dlhej kolóny vigreux (dve 40 cm kolóny nad sebou) na čo najvyššiu koncentráciu. Potom použite síran horečnatý, aby ste to posunuli ešte bližšie k bezvodému stavu, a nakoniec poslednú časť zmrazte.

Vyskúšam to ako ďalšie.
 
Top