Syntéza dextroamfetamínu (Nabenhauer, 1942)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Úvod

V súčasnosti existuje mnoho spôsobov syntézy dextroamfetamínu. Možno ich rozdeliť na 3 typy: biosyntéza (s použitím biomasy), priama syntéza a syntéza racemického (súčet l- a d-izomérov) amfetamínu s následným oddelením optických izomérov. V našom prípade bola zvolená syntéza, pri ktorej boli použité jednoduché činidlá a rýchla syntéza, ktorá je maximálne prispôsobená "domácim podmienkam". Postup je nasledovný: klasickým spôsobom získame racemický amfetamín, potom ho rozdelíme na 2 optické izoméry (l- a d-) Nabenhauerovou metódou [US patent 2276508, Nabenhauer FP, "Method for the separation of optically active alpha-methylphenethylamine", uverejnený 17. marca 1942, pridelený spoločnosti Smith Kline French].

Syntéza

Syntéza amfetamínu z P2NP prostredníctvom Al/Hg. Najprv vyrobíme hliníkový amalgám. Je potrebný na očistenie hliníka od silnej vrstvy oxidu, ktorá vzniká pri interakcii so vzduchom. Vezmeme 14 g hliníkovej fólie a rukami ju roztrháme na kúsky veľkosti 2x2, 3x3 cm. Dbajte na to, aby ste trhali, nie strihali, aby sa zväčšila plocha. Umiestnime do banky s okrúhlym dnom s 3 hrdlami a fóliu úplne naplníme vodou.
QgptKG9Ajb
Teraz pripravujeme ortuťovú soľ. Z lekárne si vezmeme ortuťový teplomer, zabalíme ho do papiera, zlomíme ho na spodnom konci. Všetku ortuť nalejeme do pohára, do ktorého potom pridáme 4 ml kyseliny dusičnej (70 %). Nezabudnite, že ortuťové výpary sú zdraviu nebezpečné! Na spustenie reakcie bolo potrebné pohár zahriať na teplotu približne 50 stupňov a občas premiešať. Všetka ortuť sa rozpúšťala približne 30 minút a zo skla sa uvoľňoval oranžový plyn, oxid dusnatý (IV). Reakčná rovnica je nasledovná.
Hg + 4HNO3 ----> Hg(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O
2
DAOGKxr3ge
Pipetou odoberte 2 ml roztoku a umiestnite ho do banky s okrúhlym dnom a fóliou. Približne po 5 minútach stratila fólia lesk, zmatnela a na dne banky sa zhromaždila malá vrstva sivého kalu (hydroxid hlinitý).
Bu6JYFy7DR
Odčerpáme kvapalinu a fóliu 3-krát opláchneme vodou.
NpMPR8Hj6Q
Do banky nalejte 30 ml vody, do ľavého hrdla banky vložte teplomer, do stredného hrdla vložte spätný chladič a do pravého hrdla vložte kvapkací lievik so 110 ml 14% roztoku P2NP (ide o fenylnitropropén; 1-fenyl-2-metyl-2-nitroetylén).
GmPF6QBVIS
Na výrobu vodíka sa často používa octová esencia, ale ja "začínam" reakciu na výrobu vodíka s vodou. Menej kyslé prostredie, čo znamená, že neskôr sa musí pridať menej zásad. Mnoho ľudí si kladie otázku: "Ako odstrániť túto vodu?" Vodu nie je potrebné nikde odstraňovať, reaguje s hliníkom a získava sa vodík.
2Al + 6H2O ---> 2Al (OH) 3 + 3H2
Je veľmi dôležité si uvedomiť, že reakcia redukcie P2NP prebieha s veľmi! veľkou exotermou. Je potrebné pozorne sledovať teplotu a zabrániť prehriatiu nad 60 stupňov. Osobne som udržiaval teplotu okolo 50-55 stupňov. Pri nedodržaní tejto technológie sa znižuje výťažok produktu a vzniká farebný (ružový, oranžový) produkt. Infúzia celého P2NP trvala približne 50 minút. Kvapkací lievik vymeňte za sklenenú zátku. Dostali sme práve takýto sivý roztok.
GgE3p2QwIJ
Ak chcete zvýšiť výťažok, môžete reakčnú hmotu zahrievať pri teplote 50-60 stupňov počas 30 minút vo vodnom kúpeli.
68OZjuovtL
Zmes ochladíme na izbovú teplotu, namiesto teplomera vložíme zátku, odstránime spätný chladič. Pripravíme alkalický roztok na báze 1 diel hydroxidu sodného - 2 diely vody. Rozpúšťanie prebieha pri zahrievaní, preto počkáme, kým roztok vychladne. Neoplatí sa sypať do reakčnej hmoty pevnú zásadu ani nalievať horúci roztok, pretože to znižuje výťažok, podobne ako každé prehriatie. Do reakčnej hmoty nalejte zásadu ochladenú na izbovú teplotu až do pH = 11-12, počkajte 30-40 minút, kým sa nerozpustí všetok plávajúci hliník, žltý olej vypláva nahor. Zároveň sledujeme aj teplotu. Reakčné rovnice.
2Al + 2NaOH + 6H2O ==> 2Na[Al(OH4)] + 3H2
NaOH + Al (OH)3 ---> Na[Al(OH)4]

XneMCjIBi5
Všetko nalejeme do oddeľovacieho lievika. Čakáme na oddelenie vrstiev. Odoberieme olejovú frakciu.
L27S4gwQBC
Amfetamín extrahujeme z kalu tak, že ho 3-krát premyjeme 10 ml petroléteru. Hornú časť rozdelíme pomocou oddeľovacieho lievika. Všetky extrakty spojíme s "olejom" a vložíme ich do ľadovej vody na ochladenie.
S38OLuUocN
Na dne pohára zostáva veľká kvapka vody, ktorá sa oddeľuje na oddeľovacom lieviku. Vrchnú vrstvu prelejte do pohára a vysušte nad bezvodým síranom horečnatým. Tam očistíme amfetamín od zvyškov ortuti a vody.
0Tm2LEXsMx
Na Buchnerovom lieviku filtrujeme kvapalinu z pevného síranu horečnatého.
YJec3qgr7u
Beriem koncentrovanú 98% kyselinu sírovú. Pripravte roztok kyseliny sírovej v acetóne v objemovom pomere 1:10. Vzal som technický acetón, v železiarstve, a vydestiloval som ho, pričom som odstránil "hlavy" a "chvosty". Potom som ho vysušil bezvodým síranom horečnatým. Veľa ľudí sa pýta, či je možné urobiť roztok v IPA. Áno, môžete, ale IPA (izopropylalkohol) sa odparuje dlhšie ako acetón.
I1S2LGc4Wu
Po kvapkách, opatrne a za stáleho miešania okysľujte kyselinou sírovou v acetóne na pH = 6. Na dne sa vytvorí biela zrazenina.
SPLgNt3rIl
Reakčnú hmotu ochlaďte v ľadovej vode, zrazeninu prefiltrujte na Buchnerovom lieviku, prepláchnite 3 ml studeného acetónu.
UKm7rsOBq9
Odfiltrovaný produkt vysušte na vzduchu a odvážte.
3eEDqIubfP
Získalo sa 7,55 g (0,0205 mol) amfetamín sulfátu.
Výpočty:
m (P2NP) = 110 * 0,14 = 15,4 g.
n (P2NP) = 15,4 / 163,17 = 0,094 mol.
n (amfetamín sulfát) = n (P2NP) = 0.094 mol.
n (amfetamínová báza)= 0,0205 * 2 = 0,0410 mol.
Výťažok reakcie je 0,0410 /0,094 = 43,6 %.
Vykonáte inú reakciu s kyselinou sírovou. Voľná báza amfetamínu 2 moly + 1 mol kyseliny sírovej = 1 mol amfetamín sulfátu. Keď počítate amf. sulfát, musíte vynásobiť dvoma svoj výsledok molu amf. sulfátu, pretože na jeden mol amf. sulfátu potrebujete 2 móly amf. zásady.

Extrakcia d-amfetamínu

Máme racemický amfetamín. Obsahuje 1 molekulu d-amfetamínu na 1 molekulu l-amfetamínu. Ďalej sa odoberie 6 g racemátu a rozpustí sa v 6 ml vody, pridá sa alkalický roztok, aby sa dosiahlo pH = 11.
TpLxwNeCbH
Extrahuje sa 5 ml petroléteru a roztok sa zahreje, do zmesi sa pridá 2,45 g kyseliny d-vínnej v alkoholovom roztoku. Potom pridajte alkohol až do úplného rozpustenia a za stáleho miešania ochlaďte. Zráža sa d-vínna soľ l-amfetamínu. D-amfetamín zostáva v roztoku. Postup čistenia zrazeniny l-amfetamín d-vínnej soli metanolom môžete zopakovať, aby ste zvýšili výťažok.
Wu8BQgZUAR
Zrážame d-amfetamín s dodatočným množstvom kyseliny d-vínnej. Zrazeninu prefiltrujeme, získame bázu d-amfetamínu a pridáme zásadu na pH = 11.
5SAJ47GXOg
Okyslíme d-amfetamínovú bázu na pH = 6 roztokom kyseliny sírovej v acetóne. Takto získame 2,63 g d-amfetamín sulfátu. Výťažok je 2,63 / 3 = 87,7
MRmSawXxbf
Táto extrakčná metóda platí pre amfetamín, ktorý bol syntetizovaný všetkými cestami. Existuje aj iný spôsob získavania dextroamfetamínu.

Zdroj

Nabenhauer, Fred P. "Method for the separation of optically active alpha-methylphenethylamine." U.S. Patent No. 2,276,508. 17 Mar. 1942.
 
Last edited:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Dobrý deň, skvelé vysvetlenie, dlho som hľadal túto zrozumiteľnosť. Len dve otázky. Čistý H2SO4 je v mojej krajine ťažko dostupný, predávajú sa akvarijné Ph adjustery obsahujúce H3SO4 (kyselina ortosírová), bolo by to tiež dobré. Aký je najlepší komerčne dostupný sulfát, ktorý odporúčate? Čo by sa malo použiť na bazifikáciu roztoku (komerčne dostupného). Myslím, že kaustická sóda sa dodáva v nižšej koncentrácii, bola by aj táto postačujúca?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dobrý deň. Môžete použiť zriedenú kyselinu sírovú (H2SO4), ale vo väčšej náloži. Kyselina sírová (H2SO3) nie je vhodná, pretože je to slabá kyselina a kyselina sírová (H2SO4) je silná. Kaustická sóda je rovnaká ako hydroxid sodný.
H3SO4 (kyselina ortosírová) neexistuje.
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Ahoj, ospravedlňujem sa, moja chyba, len som si hlúpo pomýlil kyselinu fosforečnú (H3PO4) s kyselinou sírovou (H2SO4). Moja otázka v podstate znie, kde sa dá zohnať kyselina sírová (H2SO4). Kyselina fosforečná je ľahko dostupná, ale nejako sa mi nezdá taká podnetná ako kyselina sírová. (Váš príspevok konečne objasňuje a kvantifikuje rozdiel iná téma, ale aj pri úprave na dávku zaostáva - rozmýšľam, či absorpcia/exkrécia nemôže byť iná - ale to je tu mimo témy). Takže by bolo skvelé, keby som nakoniec mohol vyskúšať túto separačnú metódu s D-sulfátom.

Ešte jedna otázka, záleží na druhu alebo koncentrácii alkoholu pri pridávaní kyseliny vínnej? ďakujem
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Na tom nezáleží.

Môžete ho nájsť ako akumulačný elektrolyt v železiarstve alebo v obchode s autami, obsahuje ~ 36 % kyseliny sírovej
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Ďakujem za informácie, zázračne to fungovalo. Odparil som vodu a teraz mám celkom koncentrovanú H2SO4. Aký je pomer kyseliny sírovej a acetónu? Nevzniknú pri ich zmiešaní všelijaké nové molekuly? Ospravedlňujem sa, ak je to hlúpa otázka, ale trochu sa bojím zmiešania týchto dvoch látok. Takisto roztok NaOH na bazifikáciu: Mám asi 40 % roztok, záleží na koncentrácii?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pripravte roztok kyseliny sírovej v acetóne v objemovom pomere 1:10. (с)
Vezmite 1 objem kyseliny a 10 objemov acetónu

Bude to v poriadku. Musíte dosiahnuť pH = 11-12, takže koncentrácia nie je taká dôležitá.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Pattonovi veľmi pekne ďakujeme. Podám správu, keď vyskúšam túto separáciu, dúfam, že získam relatívne dobré výťažky.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Veľa šťastia, človeče!
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Ahoj, ešte raz :). Pozeral som sa na čísla v postupe, pretože stále čakám, kým mi prídu nejaké rozpúšťadlá. Pri začatí čistenia D-amfetamínu sa mi zdá, že uvedených 6 ml vody je príliš málo. Rozpustnosť sulfátovej soli je uvedená ako 8,8 dielu vody na jeden diel amf. sulfátu. Nie je to preklep, nemali ste na mysli 60 ml? Tu je odkaz, ale v Mercku som to ešte dvakrát nekontroloval:

Pri čítaní pôvodného patentu sa zdá, že Nabenhauer hovorí, že ak sa pridá nedostatočné množstvo kyseliny D-vínnej, potom najskôr kryštalizuje L-izoforma (ako ste opísali vyššie), ak sa však pridá nadbytok kyseliny D-vínnej, potom najskôr kryštalizuje D-izoforma. Môžete náhodou vysvetliť, čo sa za tým skrýva? Prečo jeden izomér kryštalizuje rýchlejšie ako druhý? Prečo sa to zmení, keď sa pridá prebytok kyseliny vínnej?

Bola by som veľmi vďačná, keby ste mi to objasnili, nenašla som žiadny zdroj, ale možno je to preto, že je to zrejmé niekomu s väčšími vedomosťami/skúsenosťami z chémie. ďakujem.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Môžete pridávať vodu, kým sa úplne nerozpustí s minimálnym množstvom vody. Potom pridáte alkalický vodný roztok s vodou, ktorý ho tiež pomôže rozpustiť.
Jednoducho povedané: najprv sa stereoselektívna reakcia uskutoční "jednoduchším" a nízkoenergetickým spôsobom s l-izomerom a potom ide druhým spôsobom na energeticky náročnejší spôsob.
 
Last edited by a moderator:

SergMarsian

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Dobrý deň, keďže na trhu nie je dextroamfetamín a ja ho potrebujem, je potreba vyrobiť si ho sám, som začiatočník, takže mám niekoľko otázok, ako to chápem najprv s použitím kyseliny vínnej s metanolom - L amfetamín spadne do zrazeniny a potom treba zobrať roztok bez tejto zrazeniny a pridať bez alkoholu len d kyselinu vínnu a pridať zásadu, kým PH nedosiahne 11 a až potom sa to dá prefiltrovať a získať suchý základ D amfetamínu, po ktorom okyslením kyselinou sírovou v acetóne a filtráciou získame suchý čistý d amfetamín, je to tak?

Potrebujete kyselinu vínnu D(-) alebo D(+) ?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dobrý deň, žiadny rozdiel.
lepšie je užívať etanol
"ďalšie množstvo kyseliny d-vínnej." Znamená alkoholový roztok kyseliny d-vínnej, ospravedlňujeme sa za nepresnosť.
afirmatívne
 

SergMarsian

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Ďakujem veľmi pekne za odpovede, ešte jedna otázka k alkoholovému roztoku kyseliny d-vínnej, kyselina d-vínna s etanolom (96 %) v akom pomere zasahovať? kým sa kyselina vínna nerozpustí?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Ahoj Serg, myslím si, že sa zráža, keď pridáš ďalší roztok kyseliny D-vínnej, a to vtedy, keď filtruješ, takže dostaneš viac-menej suchú zrazeninu, čo je D-vín-D-amfetamín. Potom pridáte nejaký alkalický roztok, aby ste uvoľnili bázu z kyseliny vínnej, takže získate tenký film bázy D-amfetamínu na vodnom roztoku sodíka a vínanu. Potom musíte extrahovať bázu s čo najmenším množstvom rozpúšťadla, aby bola veľmi hustá, a potom k nej pridajte kyselinu sírovú/acetón, aby sa vyzrážal D-amfetamín sulfát.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Patton, nebolo by lepšie použiť 100 % etanol, vysušiť ho nad trochou MgSO4 a vydestilovať?

Serg, sme takmer na rovnakej lodi, ja som sa dostal k chémii, pričom som čelil rovnakému problému, že je k dispozícii len racemický amfetamín. To znamená, že Patton to robí tak jednoducho, pretože je to jednoduché, keď ste v chémii na jeho úrovni. Je tam veľa jemných detailov, ktoré musíte správne nastaviť, napr. mať čisté činidlá bezvodý acetón, kyselinu sírovú atď.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Áno, je lepšie zvýšiť výťažnosť rxn
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

Nechápem, ako vypočítate výťažnosť :x
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Vzali sme 6 g racemátu = 3 g D-amph+3 g L-amph
Dostali sme
výťažok 2,63 g = x %
3,0 g teórie = 100 %

2.63*100/3=87.7%
 

Pororo

Buying through escrow
New seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
79
Reaction score
35
Points
18
Deals
11
Ďakujeme za zaujímavú štúdiu. Prekvapujú ma však vaše pomery kyseliny vínnej.
6 g síranu amónneho je 3,49 g racemickej amónnej zásady. Prečo potom používate 2,45 g d-vínnej kyseliny? Má prísť v molárnom pomere 1:4, t. j. stačí 0,97 g d-vínanu???
 
Last edited:
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Vyššie som vám poslal citáciu Nabenhauerovej metódy. Pozorne si, prosím, prečítajte celý článok. Hovorím to isté.

V súlade s týmto článkom, ak vezmete pomer, ako ste uviedli (1mól amínu s 0,25 mólmi kyseliny d-vínovej), dostanete 0,2-0,25 mólu d-amín d-bitartrátu v zrazenine z 1 mólu voľnej bázy amínu.

YPkdf9lQsb


Rovnováha tejto reakcie (z citácie):

1 mol d,l-amínu + 1,2 mólu kyseliny d,l-vínovej = 0,5 mólu d-amín d-bitartrátu (2 diely aminovej bázy na 1 diel kyseliny)
soľ sa vyzráža

vezmete
1 mol d,l-amínu + 0,25 mol kyseliny d-vínnej = 0,25 mol d-amín d-bitartrátu, ako navrhujem. Pravdepodobne môžete získať d-amín d-vínanu (1:1 zásada:kyselina) soľ, ktorá je tiež nerozpustná v tomto rozpúšťadle. Je ťažké predpovedať. Nevidel som podrobnosti vášho experimentu. Len vaše slová.


Ak chcete dokázať svoje tvrdenie, vykonajte svoj experiment s obrázkami v sekcii komentárov alebo v novom príspevku.
 
Last edited:

Pororo

Buying through escrow
New seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
79
Reaction score
35
Points
18
Deals
11
Mám vašu predstavu. Neviem, prečo si myslíte, že dostanete bitartrát. Môže to byť kvôli etanolu.

Ak som správne pochopil termíny, tartrát znamená 1:2, ale bitartrát znamená molárny pomer 1:1!!!

Ale ja etanol nepoužívam. Používam iné rozpúšťadlá.

Čo viem, kryštalizácia sa zastaví hneď, ako sa spotrebuje 0,25 mólu kyseliny s výťažkom 95 %. Potom, ak sa pridá 0,25 mólu opačnej kyseliny, zrážanie sa opäť začne s výťažkom 95 %.
A teraz, keď sa použilo 0,25 L a 0,25 D, ak sa pokúsim pridať viac kyseliny D alebo L alebo DL do materského lúhu - nič sa nestane. Vyzerá to, že tam nie je žiadna zásada, ph je tiež kyslé.
Na dôkaz, môže byť, môže byť, príležitostne. Nie som si istý, kedy budem opäť robiť separáciu amf, možno koncom septembra.
 
Last edited:
Top