Orange Alcohol Sleeping pills Diskusia: Alkohol a lieky na spanie

risk of significant side effects

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,648
Solutions
2
Reaction score
1,742
Points
113
Deals
666
Alkohol a lieky na spanie

Vzájomné pôsobenie alkoholu a akýchkoľvek liekov na spanie je špeciálnym prípadom interakcie dvoch látok, ktoré znižujú alebo potláčajú činnosť centrálneho nervového systému.

Napriek rôznorodosti liekov na spanie možno s istotou povedať, že látky, ktoré znižujú úroveň fungovania nervového systému, navzájom posilňujú svoje pôsobenie. Práve tu vzniká väčšina nebezpečenstiev pri kombinácii alkoholu a liekov na spanie. Platí to najmä pre syntetické lieky.

Bez ohľadu na poradie prijatia hrozí, že sa človek stretne s príliš veľkou sedáciou (hlbokým spánkom), ktorá mu nedovolí prebudiť sa s nejakou vnútornou (zvracanie) alebo vonkajšou (požiar) nehodou.

Nezabúdajte ani na silný aditívny účinok, ktorý vzniká pri častom používaní sedatívnych kombinácií.

Prejdime si však v krátkosti hlavné typy liekov na spanie a možné riziká ich interakcie s alkoholom.

Benzodiazepínové trankvilizéry (diazepam, temazepam, triazolam). Alkohol zvyšuje účinky benzodiazepínov a naopak. U niektorých, napríklad Temazepamu, môže alkohol navyše vyvolať paradoxné reakcie: vzrušenie, agresívne správanie, patologickú opitosť.

Nebenzodiazepínové lieky na spanie (zolpidem, zaleplon, eszopiklón). Alkohol v kombinácii s týmito látkami tiež zvyšuje tlmivý účinok na centrálny nervový systém a zvyšuje riziko respiračnej depresie. Aj účinky liekov nasledujúci deň po užití s alkoholom môžu byť horšie. Okrem toho alkohol zvyšuje návykový účinok liekov na spanie.

Tricyklické antidepresíva (doxepín). Systém funguje bezchybne aj tu - alkohol môže zosilniť niektoré tlmivé účinky doxepínu na CNS.

Antihistaminiká (difenhydramín, doxylamín). Zvýšené sedatívne a hypnotické účinky. Môžu sa vyskytnúť problémy s močením.

Barbituráty (butabarbital, sekobarbital, fenobarbital). Vzhľadom na úzku terapeutickú šírku sú barbituráty obzvlášť nebezpečné a samy o sebe spôsobujú toxické účinky. Čo povedať o kombinácii s alkoholom - všetky negatíva sa rádovo znásobujú. Patrí sem celý rad vedľajších účinkov: od straty koordinácie, straty kontroly nad emóciami, nekontrolovaného správania až po fixačnú amnéziu, sedáciu na úrovni chirurgickej anestézie a bronchospazmus, ktorý je zodpovedný za väčšinu úmrtí spojených s týmito látkami.

Agonisty melatonínu (Ramelteon). V prípade ramelteónu možno opatrne konštatovať, že riziká nadmernej depresie CNS sú o niečo nižšie. Liek sa však neodporúča kombinovať s alkoholom, pretože to môže zvýšiť riziko nekontrolovaného a neobvyklého správania, ako aj zhoršenia depresie.

Antagonisty orexínových receptorov (suvorexant, lemborexant, daridorexant). Aj tu vyzerá situácia o niečo bezpečnejšie, ale riziko depresie centrálneho nervového systému zostáva. Môže tiež dôjsť k porušeniu denného spánku a zvýšeniu psychomotorických porúch.

Neuvažoval som o rastlinných a mierne aktívnych prípravkoch na spanie, ako sú valeriána, harmanček, melatonín a iné. Týka sa ich aj všeobecné pravidlo o zvýšenej depresii centrálneho nervového systému, je však potrebné veľmi sa snažiť, aby ich pôsobenie nespôsobilo v kombinácii s alkoholom vážne poškodenie organizmu.
 
Last edited by a moderator:

sillywillyhilbilly

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 23, 2022
Messages
1
Reaction score
2
Points
1
15 mg zopiklónu a alkohol (3 poháre hennessey lol) ...nie je to najlepšia kombinácia mám extrémnu ilúziu triezvosti. psychicky som výrazne uvoľnený, ale moje telo je mierne ťažké. určite to nie je moja voľba kombinácie. myslel som, že id sa podelí o to, čo cítim. určite budem mať medzeru v pamäti prajem mi veľa šťastia!
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
257
Reaction score
279
Points
63
Vysvetlite mi, prečo ste sa rozhodli použiť práve toto spojenie? :)
...nemali by nastať žiadne problémy s pamäťou, ak sa alkohol konzumuje dlhší čas (natiahnutie pôžitku)
 

tonymontana2023

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 22, 2023
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
Urobil som tieto dve veci (v rôzne dni) a nejako som stále nažive

7 l piva + 5 mg etizolamu, potom som išiel do práce (šoféroval som skúter)

1/8 vodky + 2mg flunitrazepamu + 2 vrecká afgánu (4,2 g)

NEPOKÚŠAJTE sa ani o jedno z toho, dokonca aj pre človeka s vysokou toleranciou sú takéto kombinácie VELMI pravdepodobné, že budú smrteľné
 
Top