MDMA Marijuana Green Yellow Diskusia: MDMA a marihuana

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,706
Points
113
Deals
666
MDMA a marihuana

MDMA (3,4-metyléndioxymetamfetamín), bežne známy ako extáza alebo molly, funguje tak, že ovplyvňuje neurotransmitery v mozgu, čo vedie k jeho charakteristickým účinkom na náladu, vnímanie a energiu.

Najzávažnejšie účinky MDMA sú do veľkej miery spôsobené jeho pôsobením na serotonínový systém. Serotonín je neurotransmiter spojený s reguláciou nálady, empatiou a pocitom pohody. MDMA spôsobuje masívne uvoľňovanie serotonínu z nervových buniek do mozgu, čo prispieva k účinkom drogy na zlepšenie nálady vrátane pocitov šťastia, emocionálnej srdečnosti a empatie voči iným. Okrem toho MDMA inhibuje spätné vychytávanie serotonínu, čo mu umožňuje zostať v synaptickej štrbine (priestor medzi neurónmi) dlhší čas, čím sa jeho účinky zosilňujú.

Hoci uvoľňovanie serotonínu je primárnym mechanizmom MDMA, zvyšuje aj hladiny dopamínu a noradrenalínu. Dopamín zohráva kľúčovú úlohu v systéme odmeňovania mozgu, ovplyvňuje pôžitok, motiváciu a energiu. Zvýšené uvoľňovanie dopamínu pod vplyvom MDMA prispieva k euforickým a stimulačným účinkom drogy.

Norepinefrín ovplyvňuje srdcovú frekvenciu a krvný tlak, ktoré sú počas užívania MDMA zvýšené, čo prispieva k zvýšeniu energie a bdelosti. Tieto účinky však môžu viesť aj k niektorým nežiaducim fyzickým reakciám spojeným s MDMA, ako je zvýšená srdcová frekvencia, vysoký krvný tlak a riziko dehydratácie a hypertermie.

Bolo preukázané, že MDMA má ďalšie účinky na mozog, vrátane:
  • Inhibícia enzýmu monoaminooxidázy A (MAO-A), ktorý rozkladá serotonín, dopamín a noradrenalín, čím ďalej zvyšuje ich hladiny.
  • Nepriame účinky na hormón oxytocín, ktorý môže prispievať k pocitom blízkosti a sociálnej väzby pozorovaným u užívateľov MDMA.
  • Modulácia stresovej reakcie mozgu, ktorá môže ovplyvniť vnímanie emocionálnej a fyzickej bolesti.
Hoci MDMA môže ponúknuť hlboké subjektívne zážitky, predstavuje aj významné riziká, najmä pri opakovanom užívaní alebo užívaní vysokých dávok. Jedným z najviac znepokojujúcich aspektov je jej potenciál neurotoxicity, najmä pre serotonínové neuróny. Štúdie na zvieratách ukázali, že dlhodobé vystavenie vysokým dávkam MDMA môže viesť k dlhodobému zníženiu hladiny serotonínu v mozgu, čo by mohlo svedčiť o serotonínovej neurotoxicite. To má vplyv na náladu, pamäť a kognitívne funkcie užívateľov.

Okrem toho akútne účinky MDMA, ako sú hypertermia, dehydratácia a nerovnováha elektrolytov, môžu viesť k závažným zdravotným komplikáciám, v zriedkavých prípadoch aj k smrteľným následkom. Návrat po užití MDMA, keď klesá hladina serotonínu, môže tiež viesť k pocitom depresie a úzkosti v dňoch nasledujúcich po užití.


Marihuana, získaná z rastliny Cannabis sativa alebo Cannabis indica, obsahuje niekoľko psychoaktívnych zlúčenín, pričom delta-9-tetrahydrokanabinol (THC) je najvýraznejší a je primárne zodpovedný za jej psychoaktívne účinky. Ďalšou významnou zložkou je kanabidiol (CBD), ktorý je známy svojimi potenciálnymi terapeutickými účinkami bez toho, aby spôsoboval opojenie. Účinky marihuany na mozog a telo sú komplexné a zahŕňajú viacero molekulárnych dráh a biologických systémov.

Hlavným mechanizmom, prostredníctvom ktorého marihuana uplatňuje svoje účinky, je interakcia s endokanabinoidným systémom (ECS) tela. ECS zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii rôznych fyziologických a kognitívnych procesov vrátane chuti do jedla, vnímania bolesti, nálady a pamäti. Pozostáva z kanabinoidných receptorov (CB1 a CB2), endogénnych kanabinoidov (endokanabinoidov) a enzýmov zodpovedných za syntézu a degradáciu endokanabinoidov.
  • Receptory CB1: Tieto receptory sa nachádzajú predovšetkým v mozgu a centrálnom nervovom systéme, ale aj v niektorých periférnych tkanivách. THC sa viaže na receptory CB1, čím napodobňuje účinky endokanabinoidov. Táto interakcia ovplyvňuje uvoľňovanie neurotransmiterov v mozgu, čo vedie k psychoaktívnym účinkom marihuany, ako je eufória, zmenené vnímanie a zvýšená chuť do jedla.
  • Receptory CB2: Tieto receptory sa nachádzajú najmä v imunitnom systéme a v periférnych orgánoch. Hoci sa THC môže viazať aj na receptory CB2, psychoaktívne účinky sa prejavujú predovšetkým prostredníctvom CB1. Aktivácia receptorov CB2 sa spája skôr s protizápalovými a imunomodulačnými účinkami.

Väzbou na kanabinoidné receptory, najmä na receptory CB1 v mozgu, môže THC modulovať uvoľňovanie rôznych neurotransmiterov vrátane dopamínu, GABA (kyseliny gama-aminomaslovej) a glutamátu. Táto modulácia môže viesť k:
  • Zvýšené uvoľňovanie dopamínu, ktoré prispieva k euforickým a príjemným pocitom spojeným s užívaním marihuany.
  • Inhibíciu uvoľňovania GABA, neurotransmitera, ktorý za normálnych okolností pôsobí ako brzda neurotransmisie. Jeho inhibícia môže mať za následok zvýšenú nervovú aktivitu a psychoaktívne účinky THC.
  • Zmena hladiny glutamátu, ktorá ovplyvňuje učenie, pamäť a plasticitu mozgu.


Pri spoločnom užívaní MDMA a marihuany môže byť interakcia medzi týmito látkami zložitá vzhľadom na ich odlišné mechanizmy účinku:
  1. Synergické účinky: Niektorí užívatelia uvádzajú, že marihuana môže zosilniť euforizujúce a empatogénne účinky MDMA, pravdepodobne zlepšením nálady a zmyslového vnímania prostredníctvom kombinovaného pôsobenia na serotonínové a kanabinoidné receptory.
  2. Modulácia vedľajších účinkov: Marihuana by mohla pomôcť zmierniť niektoré nežiaduce účinky spojené s užívaním MDMA, ako sú nevoľnosť, úzkosť a fáza návratu, tým, že navodzuje relaxáciu a znižuje úzkosť.
  3. Zvýšené riziko neurotoxicity: Súbežné užívanie by mohlo zhoršiť potenciálne neurotoxické účinky MDMA, keďže sa preukázalo, že marihuana ovplyvňuje kognitívne funkcie a pri intenzívnom užívaní môže prispieť ku kognitívnym deficitom.
Možné prínosy
  • Zvýšené zmyslové a emocionálne zážitky, využitie empatogénnych účinkov MDMA so zmyslovými vlastnosťami marihuany.
  • Zníženie negatívnych vedľajších účinkov MDMA, ako je úzkosť a nepohodlie počas comedownu.
Vedľajšie účinky a nebezpečenstvá
  • Zvýšená porucha kognitívnych funkcií: Obe látky môžu zhoršovať kognitívne funkcie; ich kombinované užívanie môže tento účinok ešte zhoršiť.
  • Zhoršenie problémov s duševným zdravím: U osôb s duševnými poruchami alebo s predispozíciou k nim môže dôjsť k zhoršeniu príznakov. Existuje riziko prejavu psychotických stavov.
  • Zvýšená srdcová záťaž: MDMA aj kanabis môžu zvýšiť srdcovú frekvenciu, čo môže viesť k zvýšenému srdcovému stresu.
  • Dehydratácia a hypertermia: Stimulačné účinky MDMA môžu viesť k dehydratácii a hypertermii, čo sa môže prehliadnuť, ak užívateľ pociťuje sedatívne účinky kanabisu.
Na záver možno povedať, že hoci kombinácia MDMA a marihuany môže ponúkať určité vnímané výhody, je nevyhnutné uvedomiť si možnosť zvýšených vedľajších účinkov a rizík. Vzájomné pôsobenie týchto látok sa môže u jednotlivcov značne líšiť, čo je ovplyvnené faktormi, ako je dávkovanie, čistota látok, individuálna fyziológia a kontext užívania. So skúsenosťami, primeraným dávkovaním a základnými pravidlami znižovania škôd môže táto kombinácia poskytnúť nové a zaujímavé rekreačné zážitky. V opačnom prípade môže táto kombinácia spôsobiť problémy s trávením voľného času a zdravím.

🟢 Vzhľadom na uvedené môžeme opatrne konštatovať, že táto kombinácia môže byť za určitých podmienok dobrým nápadom.
🟡 Odporúčame zmysluplný prístup k tejto kombinácii.
 
Last edited by a moderator:

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
47
Reaction score
30
Points
18
A majú to skombinované, a bol som so svojím priateľom som sa pozeral na iných ľudí a mám myslenie, že všetci ľudia nás nenávidia. Boli sme v autobuse, ktorý išiel z letiska, chcela som odísť, ale vedela som, že to nie je možné po tom, čo som dostala záchvat, že sa nemôžem nikam pozrieť. Keď sme vystúpili z autobusu, počúvali sme pesničky a ja som si myslela, že som sama len s priateľom. Bol to pocit ako láska. Potom som mala pocit, že ho nemôžem opustiť. Nemohla som sa od neho odtrhnúť. Zvláštne.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
Áno, z emocionálnej sféry to môže byť veľmi zvláštne a mätúce. Ďakujeme, že ste sa podelili o svoje skúsenosti!
 
View previous replies…

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
47
Reaction score
30
Points
18
Musím dodať aj informáciu, že sme boli na letisku, kde bolo asi 24 celsia. Keď sme vychádzali von, kde bolo naozaj chladno ako 4 celsia, teplota sa zmenila celá. Všetko bolo také studené.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
Wow, takéto zmeny teploty sú presne to, čo cievny systém tela nepotrebuje pod mdma
 

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
47
Reaction score
30
Points
18
presne. mal som pocit, že teplota ako a emócie lol
 
Top