"Mám problém?"

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Predsudky voči drogám sťažujú a ich považovanie za hlavnú príčinu, keď sa u človeka vyvinie porucha užívania návykových látok, môže sťažiť skutočné preniknutie ku koreňu problému. Pre niektorých odborníkov je problematické takmer každé užívanie iných drog ako spoločensky akceptovaných. Moralistické alebo prehnané prístupy sťažujú rozpoznanie, pochopenie a riešenie skutočných príčin.

Veľká časť posolstiev o drogách má negatívny charakter a zameriava sa len na riziká a problémy bez toho, aby sa rozlišovali tie, ktoré sú pravdepodobné a časté, od tých, ktoré sú anekdotické alebo sporadické. Oveľa menej sa v nich rozoznávajú radosti. To vedie k strate dôvery v odborníkov a k neschopnosti identifikovať situácie, ktoré skutočne predstavujú nebezpečenstvo. Na druhej strane máme všetci tendenciu považovať svoje správanie za "normálne" a sebaospravedlňovanie alebo sebaklam je častou reakciou, keď sa objavia ťažkosti;

Keď majú ľudia pochybnosti alebo podozrenia, často sa ponecháva na odborný tím, aby posúdil, či ide o problém alebo nie. V skutočnosti je dôležitá osobná a hlboká reflexia miery spokojnosti, ktorú v nás naše správanie a zvyky vyvolávajú. Či sú potešenia väčšie ako riziká, ktorým sa vystavujeme, či skutočne vnímame, že máme svoj život pod kontrolou, a či nám to, čo robíme, umožňuje žiť život tak, ako ho chceme žiť;

Nejde o to, aby sme sa podrobili výsluchu, ale aby sme sa na chvíľu zastavili a zamysleli sa nad niektorými aspektmi. Možno nemáte čo meniť. Možno ste si predtým niektoré otázky nepoložili. Možno ste schopní sami zmeniť niektoré veci, ak si myslíte, že to potrebujete. Môže sa tiež stať, že potrebujete niečo zmeniť, ale nepodarí sa vám to. V takom prípade môže nastať problém. Niekedy sa problémy riešia individuálne, časom alebo s pomocou blízkych ľudí. Inokedy môže byť užitočná alebo dokonca potrebná rada alebo podpora odborného tímu;

Niektoré úvahy môžeme urobiť:
  • Prečo užívam drogy a robím to tak, ako by som chcel?
  • Ako často to robím? Ako často by som to chcel robiť?
  • Mení sa moja konzumácia v priebehu času, konzumujem viac ako predtým?
  • Aký je môj sociálny okruh? Koľko mojich priateľstiev nesúvisí s drogami? Mám voľný čas bez užívania drog?
  • Aké mám vzťahy počas týždňa s tými istými ľuďmi, s ktorými sa zabávam? Vyskúšal som rôzne veci? Podarilo sa mi to? Ako som sa cítil?
  • Mám alebo som mal finančné problémy súvisiace s užívaním drog? Koľko peňazí míňam? Mal som problémy s kontrolou svojich výdavkov? Robil som veci, ktoré by som za normálnych okolností nerobil, aby som získal drogy?
  • Ako často som si po večierku prestal plniť svoje povinnosti (pracovné, rodinné, študijné...)? Ako často som mal sexuálne vzťahy po užití drog? A bez ich užitia? Cítim sa v tomto zmysle sám so sebou v pohode?
  • Urobil som pod vplyvom látok veci, ktoré by som za normálnych podmienok neurobil? Ako sa pri tom cítim?
  • Keď mám zlú skúsenosť, starám sa o to, aby som zistil, čo sa stalo a ako sa tomu vyhnúť? Poznám stratégie znižovania rizík, ale napriek tomu ich neuplatňujem?
  • Plánujem svoju spotrebu alebo ju plánujem inštinktívne? Záleží mi na kvalite látok? Sú dodávatelia spoľahliví alebo ich testujem?
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Sebareflexia je pre nás veľmi dôležitá, ale moderný svet nám na ňu ponecháva menej príležitostí a času. Do zoznamu by som doplnil niekoľko otázok a v niektorých by som zmenil formuláciu - myslím si, že je to dôležité:
  • Všimol som si, že potrebujem užiť viac drog, aby som dosiahol rovnaké opojenie (toleranciu)?
  • Pociťujem abstinenčné príznaky, keď drogy neužívam
  • Koľko času trávim premýšľaním o drogách?
  • Pokračujem v užívaní drog napriek tomu, že viem, že mi to spôsobuje problémy v živote?
  • Pokúšal/a som sa obmedziť alebo kontrolovať užívanie drog, ale nepodarilo sa mi to?
  • Som defenzívny alebo tajnostkársky, keď sa niekto zmieni o mojom užívaní drog?

Napriek tomu je naše vedomie tak usporiadané, že pri uvažovaní o sebe samom zvnútra dokáže v odpovediach vymyslieť presvedčivé triky a vytvoriť si obraz a postoj odlišný od skutočnosti. A tu je dôležité rozpoznať, kedy je sebareflexia užitočným spôsobom monitorovania a kedy ide o dezinformáciu alebo ospravedlnenie užívania. Práve preto existujú všetky profesie súvisiace so psychikou - v určitých, zložitých a neprehľadných situáciách potrebujeme pohľad zvonka.
 

NinjaFlakkaZombie

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2023
Messages
22
Reaction score
43
Points
13
To všetko je veľmi dobré, ale ako prvý si uvedomujem, že som úplný závislák. Otázky som prelistoval, ale všetky, ktoré som si prečítal, boli presne tie, kvôli ktorým užívam drogy. Bez nich nedokážem nadviazať vzťah s ľuďmi ani fungovať v spoločnosti. Som úplný introvert a zabarikádujem sa v samote, keď som triezvy, a keď užívam, vždy robím veci, ktoré ľutujem... je to dvojsečná zbraň. Momentálne som na odvykacej kúre ( pretože drogová závislosť zo mňa nedávno urobila bezdomovca) tho na rozdiel od mojich ostatných odvykacích kúr. Akonáhle som sa dostal von počas dňa, okamžite som si išiel kúpiť koks a injekčné ihly. Väčšinu injekcií po prvých troch miniem, pretože sa nedokážem udržať v žile. Ale stále nemôžem prestať a úprimne povedané, som v bode, keď ani nechcem.

Verím, že harm reduction Je to prvotné. Nikdy nezdieľam ihly... snažím sa čo najviac, aby som vždy používala novú.

Len by som si priala, aby som ľahšie našla žily.

BTW aj keď ur nie je strieľanie. Nikdy nezdieľajte fajky alebo slamky hepatitída nie je žiadna sranda. Našťastie žijem v krajine, kde je zdravotná starostlivosť bezplatná a považuje sa za základné právo, a hneď ako mi vyšiel pozitívny výsledok krvného testu, dostal som 3-mesačnú liečbu 2 tabletkami denne a hoci to nie je liek, už nie som nákazlivý ani mi nehrozí 3 žiadne vážne riziko poškodenia pečene... stále však môžem chytiť iný kmeň hepatitídy c a musím sa znova liečiť. Chcem tým povedať, že znižovanie škôd nie je dobrý pocit, ktorý by sa nemal brať vážne. Aj keď len fajčíte trávu, berte to vážne.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Správne slová. Ďakujeme za zdieľanie. Ak chcete o niečom diskutovať, o čomkoľvek, napíšte mi do súkromných správ
 
Top