Odborný posudok je potrebný čo najskôr!

realh0bo

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 13, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Dobrý deň, priatelia,

som na tomto fóre celkom nový, ale už nejaký čas sem nakukujem, neviem, aká je správna etiketa, takže sa vrhnem rovno na to, o čom chcem hovoriť.

Budem viesť ted-talk s otázkou tézy: Čo robí marihuana s mysľou a telom? Samozrejme, je to veľmi rozsiahla a otvorená otázka, ktorá má pravdepodobne mnoho odpovedí s ešte väčším počtom nadväzujúcich otázok, ale mojím zámerom bolo, aby bola otázka zámerne široká, keďže vládne regulačné orgány v minulom storočí obmedzili výskum tejto drogy. Je toho priveľa, ale stále sa dajú nájsť presné odpovede. Pokúsil som sa rozdeliť svoju širokú otázku na presnejšie zamerané otázky:

-------------------------------------------------------------------------
Ako marihuana ovplyvňuje motorické funkcie? Konkrétne pri športovaní alebo dokonca pri riadení automobilu (čo z právnych dôvodov neodporúčam a nepodporujem)?

Ako ovplyvňuje tehotné ženy a vyvíjajúci sa plod?

Prečo dostávam chrumkavú chuť?

Je naozaj binárny rozdiel medzi sativou a indicou alebo ide čisto o placebo efekt?

Do akej miery je potlačený proces racionálneho myslenia, ak vôbec?
-------------------------------------------------------------------------

Snažil som sa tieto veci hľadať na tomto fóre, v Biblii užívateľov drog a na Wiki, ale možno som nehľadal dostatočne intenzívne (nehľadal som).

Ak mi niekto dokáže odpovedať na tieto otázky alebo ma odkázať na miesto, kde tieto odpovede nájdem, bolo by to úžasné.

A každému, kto povie: "aha, veď si to môžeš vyhľadať na clearnete a získať odpovede tam" - no, mohol by som, ale načo to robiť, keď mám ľudí, ktorí sa skutočne zaujímajú o ďalší výskum v oblasti marihuany napriek predpisom doslova kdekoľvek.

TLDR: Mám v rámčeku otázky, na ktoré potrebujem odpoveď. Odpovedzte na ne (prosím), ak môžete, alebo ma nasmerujte správnym smerom.
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Dobrý deň,
Marihuana (THC) spomaľuje reakčný čas a schopnosť koordinovať pohyby je to spôsobené tým, že THC interaguje s kanabinoidnými receptormi v mozgu a nervovom systéme, neumožňuje neurotransmiterové signálne dráhy, čo má za následok obmedzenie motorických funkcií, hoci to veľmi závisí od dávky.
Pokiaľ ide o otázku týkajúcu sa tehotenstva, nie som si celkom istý, ale na internete som sa dočítal, že THC môže prechádzať placentou, čo vedie k takým veciam, ako je nízka pôrodná hmotnosť a problémy s vývojom.
Chuť na jedlo sa dostaví, pretože THC interaguje s časťami mozgu, ktoré sú zodpovedné za hlad, preto sa cítite hladní a jedlo vyzerá chutnejšie.
Čo sa týka kmeňov, nemám predstavu o rôznych kmeňoch, ale dávalo by zmysel, keby medzi nimi bol rozdiel, hoci neviem, aký by mohol byť.
Marihuana určite zhoršuje kognitívne a rozhodovacie schopnosti, hoci to závisí od dávky a tolerancie osoby.
Dúfam, že som vám pomohol, a prajem vám veľa šťastia pri rozhovore!
 

realh0bo

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 13, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Dobre, takže pokiaľ ide o zhoršenie kognitívnych myšlienkových procesov, rozhodovania a podobne, existuje nejaký dôvod alebo súvislosť s tým, prečo niektorí ľudia skutočne lepšie šoférujú (áno, šoférujú ako autá) alebo lepšie športujú (hráči NBA alebo atletiky), keď sú opití THC, alebo je to tiež len placebo?

Mám teóriu o tom, že určité typy kmeňov uľahčujú úlohy, ako je šoférovanie a šport, pretože svalová pamäť plne ovláda vaše telo, pretože vaša myseľ sa tak trochu zatúla, pretože všetku prácu robí podvedomie.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Ahoj @realh0bo
Za posledných približne 20 rokov som fajčil marihuanu, ako veľa ľudí, ale možno tu môžem ponúknuť nejaký podstatný príspevok.
Človek by si myslel, že už budeme mať viac informácií o tejto úžasnej rastline. Napriek všetkým súčasným vedeckým poznatkom sa mi zdá, že veľa informácií je z pohľadu "novodobého hipíka z kaviarne" typu "porozprávam vám o svojom LSD záblesku". Špekulatívne a subjektívne, príliš komplikované a úprimne povedané, dosť neznalé a nezmyselné. Alebo mýty, ktoré sa opakujú stále dokola, odkedy naši prastarí rodičia podliehali reeferovému šialenstvu. Človek by si myslel, že budeme mať viac analytických informácií o "oleji Ricka Simpsona" a jeho vlastnostiach v boji proti rakovine, ale zdá sa, že práve tieto veci sa zametajú pod koberec, zatiaľ čo niektorí ľudia si myslia, že zachraňujú planétu a bojujú proti človeku, pričom robia zdravú voľbu používaním šampónu s konopnou vôňou.

Každopádne sa pokúsim čo najlepšie odpovedať na vaše otázky a pridať to, čo považujem za dôležité. Pochybujem, že niekde nájdete dobré odpovede "pri zemi", ale rozhovory s tými správnymi hulákmi a triedenie hulákov vám pravdepodobne prinesie niekoľko desiatok príbehov o "LSD flashbackoch súvisiacich s čokoládovou zmrzlinou na pizzu" a nič viac.

S marihuanou je to tak, že ide samozrejme o subjektívny zážitok, ale existuje veľa premenných, ktoré to ovplyvňujú. Potencia a rozmanitosť trávy. Individuálna tolerancia. Spôsob konzumácie. Prostredie a ďalšie... Všetky tieto faktory majú samozrejme vplyv na zážitok užívateľa.

Od čias, keď som začal fajčiť, v porovnaní so súčasnosťou, sa moje skúsenosti pri fajčení marihuany drasticky zmenili. Kedysi som sa stával veľmi introvertným až do takej miery, že som dostával extrémnu sociálnu úzkosť a nemohol som sa zúčastňovať na akciách alebo angažovanosti ako za normálnych okolností. Najčastejšie som sa na verejnosti cítil nervózny a trochu paranoidný. Zvyčajne som sa chcel len zfetovať a zostať sám a počúvať hudbu alebo hrať videohry. Jedol som tony nezdravého jedla a upadal do hlbokého, dlhého a osviežujúceho spánku. Tento typ zážitku už nemôžem získať, bez ohľadu na to, koľko som požil, verím, že je to spôsobené rokmi vystavenia a tolerancie. Fenomén, ktorý som počul opísať ako "high school high." Skúsení užívatelia sa tam už jednoducho nemôžu dostať. Niektoré syntetické kanabinoidy majú určitý potenciál, ale to, čo by som považoval za príjemné, by bolo pre menej skúsených príliš silné.

Zistil som, že v počiatočných fázach užívania marihuany sú motorické schopnosti silne ovplyvnené. Multitasking je takmer nemožný. Ťažko sa sústrediť na dokončenie jednotlivej úlohy - niečo ako reklama môže ľahko odbočiť a úplne vykoľajiť akýkoľvek pokrok, akoby ste sa pozreli inam a úplne vám to vypadlo z hlavy. Naopak, pri tolerancii a expozícii zisťujem, že to len zlepšuje poznávacie a motorické schopnosti. Významnú úlohu tu zohráva spôsob požitia. Zistil som, že bez ohľadu na to, o akú drogu ide, inhalácia je skôr "na hlavu", zatiaľ čo konzumácia látky má výraznejší účinok na celé telo. Konzumácia marihuany a fyzická aktivita sú úžasnou kombináciou. Introverzia, zníženie bolesti/zápalov, koncentrácia a energia. Skvelé na rehabilitáciu zranení. Najmä duchovné cvičenia, napríklad joga alebo taiči a s tým spojené abstraktné teórie. Po cvičení sa aj tak prirodzene chcete najesť a oddýchnuť si. Tímovým športom a šoférovaniu sa menej skúsený používateľ pravdepodobne radšej vyhne. Na skúsenejších a tolerantnejších to podľa mňa nemá veľký vplyv. Argument, ktorý sa objavuje, je OUI a intoxikácia marihuanou. Nie je to také jednoduché ako dychová skúška a krvný test vám veľa nepovie o tom, ako veľmi je niekto ovplyvnený. Ja môžem mať v krvi 100x väčšie množstvo THC a nefajčil som už týždeň v porovnaní s chlapíkom, ktorý nefajčí a práve si dal dve rany z bonga a narazil autom do stromu. Napriek obsahu v krvi je zfetovaný do nepríčetnosti a ja som úplne triezvy.

Myslím, že článok, ktorý ponúkol Frit o tehotenstve, je celkom dobrý. V tejto diskusii nemôžem veľa ponúknuť. Okrem opakovania archaických mýtov naozaj nie je veľa dôkazov proti užívaniu marihuany v tehotenstve. Najmä v porovnaní s vedľajšími účinkami liekov - nechápem, ako môžu marihuanu stále odsudzovať. Táto rastlina vás naozaj netrestá za zneužívanie ako "tvrdé drogy".

Čo sa týka chrumkania. Domnievam sa, že na to má vplyv najmä obsah CBD a CBN, a práve tu prichádzajú na rad kmene. Jeden kmeň má vyšší obsah týchto kanabinoidov ako druhý alebo naopak. Sativa je vyššia, chudšia rastlina, ktorá poskytuje energickejšie stimulačné opojenie - je náchylnejšia na nervozitu, úzkosť a paranoju, o ktorých som hovoril. Indica je nižšia, huňatejšia rastlina, ktorá poskytuje viac "zhuleného" opojenia. Indica alebo "In-da-couch" je známa stereotypnejším pokojným, lenivým, jedlom a spánkom opojením. Osobne nevidím veľký rozdiel ani v jednom, ani v druhom prípade. Myslím si, že veľa "vedy" okolo tejto témy je zmätočnej a zbytočnej a väčšinou sa používa na marketing. V žiadnom prípade by som to nenazval binárnym rozdielom. Všetko je to tráva, všetko robí tie isté veci, len sa tieto vlastnosti viac alebo menej prejavujú. Je mi nepríjemné, keď ľudia donekonečna rozprávajú o tom, ako existuje dokonalý kmeň trávy na každú činnosť alebo dôvod, ktorý vás napadne.

Inhibícia racionálneho myslenia? Nikdy som si to nemyslel. Ako som povedal, novší užívatelia sú nápadnejšie "otupení" alebo pomalí. "Zhulení". Myslím, že máte pravdu, pokiaľ ide o svalovú pamäť a robenie vecí podvedome, aj keď si nemyslím, že je to kvôli kmeňu, myslím, že tu je vinníkom tolerancia/expozícia. Novší používateľ je výraznejšie otupený alebo zabrzdený, najmä keď je potrebné uplatniť sa v neznámej alebo nepríjemnej situácii. Tolerantnejší používateľ bude trochu posilnený z opojenia pri menej náročných činnostiach. Myslenie môže byť pomalšie, ale môže to byť spôsobené tým, že používateľ premýšľa o mnohých abstraktných perspektívach, možno hlúpych, ale nie nevyhnutne iracionálnych. Určite nie v zmysle nebezpečného. Som presvedčený, že marihuana je jednou z najbenígnejších, najdôležitejších a pre ľudstvo najprínosnejších látok. Veľa týchto odpovedí sa bude líšiť od človeka k človeku a ako som povedal, všetko je to hlavne subjektívne, pričom hlavným faktorom je, myslím, tolerancia vystavenia a sila látky. Veľa škody pochádza z nevedomosti a stigmy, ktoré túto tému obklopujú. Súčasná kultúra a spoločnosť bránia tomu, aby dosiahla svoj najvyšší potenciál. Môžete čítať medzi riadkami a povedať, čo si myslím o priemernom fajčiarovi/nadšencovi marihuany.

Práve s takouto mentalitou musíme bojovať. Roky nezmyslov, ktoré sa treba odnaučiť. Na druhej strane, raz som bol na obedňajšej prestávke so svojím šéfom. Dal si tri kapitán morgany a kolu s kolou. Fajčí aj veľa trávy. Vyfajčil som pol jointa a on sa ma spýtal, či "budem v poriadku, keď sa vrátim do práce." Pozrel som sa naňho zboku, akoby... akoby... Bol som záhradník, robili sme jesenné upratovanie lístia, pozor. Mohol by som napísať manifest o burine alebo niečo podobné, ale odbočím. Myslím, že som ti toho zatiaľ prezradil dosť, asi viac, ako potrebuješ. Snáď to pomôže.

Rád si občas odchytím ted-talky, keď je to zaujímavé, dúfam, že si niekedy odchytím ten tvoj a uvedomím si, že si to ty. Veľa šťastia! :)
 
Top