Ako ste sa stali kávičkárom?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
SCJ6xoZI3S


Prečo človek zaspáva?
Ľudstvo sa problematikou spánku zaoberá už veľmi dlho, ale táto téma (rovnako ako každá iná) nie je preskúmaná do konca, hoci existuje množstvo dobrých konceptov. Priekopníci v oblasti štúdia spánku predpokladali, že existuje spánkový faktor - látka, ktorá sa hromadí počas dňa a spôsobuje ospalosť.

Za prvého, kto sa pokúsil izolovať spánkový faktor, sa považuje japonský fyziológ Kuniomi Išimori. Medzi prvými boli aj René Legendre) a Henri Piéron, ktorí vyvolali spánok u psov injekciou látky získanej z mozgov iných nevyspatých psov.

Súčasné vedecké poznatky naznačujú, že adenozín je vhodný na úlohu spánkového faktora. Adenozín,ribonukleozid zložený z adenínu a ribózy, zohráva v našom tele obrovskú úlohu. Je súčasťou genetického materiálu buniek a je tiež súčasťou "energetických" zlúčenín nášho tela, ako je adenozíntrifosfát (ATP). Plní množstvo ďalších funkcií, ale v kontexte tohto článku bude zaujímavá jeho úloha ako signálnej molekuly so širokým fyziologickým účinkom: v mozgu aj mimo neho. Adenozín bol pre svoje funkcie dokonca prezývaný "signál života" a "prirodzená obrana organizmu".

Odkiaľ sa adenozín v mozgu berie?
Existujeniekoľko zdrojov ATP.
  • Hydrolýza ATP
  • Výsledok činnosti buniek glie
  • Iné
Hlavným dodávateľom je ATP. Ľudský mozog spotrebuje až 25 % energie tela. Získava ju najmä z adenozíntrifosfátu. Zo skratky možno pochopiť štruktúru molekuly: adenozín a tri molekuly fosfátu. Energia sa uvoľňuje v procese hydrolýzy ATP.

Niektorí vedci prirovnávajú hydrolýzu ATP k výstrelom z pištole. Existujú len tri výstrely (tri príležitosti na oddelenie molekúl fosfátu) a pri každom výstrele sa uvoľní energia, ktorú bunky tela využívajú na rôzne procesy. A po troch výstreloch, ako možno tušíte, zostane len molekula adenozínu. Počas dňa sa adenozín hromadí, a to intracelulárne aj extracelulárne. Intracelulárny adenozín opúšťa bunku pomocou špeciálnych transportných systémov.
XpxPltegI7

Potom adenozín začne interagovať s adenozínovými receptormi. Existujú štyri typy receptorov: A1, A2A, A2B, A3. Nachádzajú sa na neurónoch, ako aj na bunkách iných orgánov (srdce, obličky atď.). Všetky štyri typy sa zaraďujú do nadrodiny receptorov viazaných na G-proteín (GPCR). Každý z týchto receptorov má svoje ligandy (látky, ktoré sa viažu na receptor) - agonistov a antagonistov.

"A čo sú to ešte tieto receptory?" - pýtate sa. V skutočnosti to nie je nič zložité. Agonisty sú látky, ktoré sa môžu viazať na receptor a viesť k určitému účinku (pozitívnemu alebo negatívnemu). Na druhej strane antagonisty sa môžu na receptor iba naviazať, ale nemajú žiadny účinok. To znamená, že v podstate blokujú receptor pred väzbou na agonistu.

Čo sú teda agonisti a antagonisti adenozínových receptorov? V skutočnosti je to veľa látok, ale my sa budeme venovať dvom z nich: adenozínu a kofeínu. Prvá je agonista a druhá je antagonista adenozínových receptorov.

Aký účinok má teda adenozín tým, že sa viaže na receptory? Úloha adenozínu pri navodzovaní spánku je dobre preskúmaná. V skutočnosti vyvoláva ospalosť, aj keď s určitými výhradami, a je to veľmi zaujímavý mechanizmus. Mozgové bunky pracujú dlhé hodiny, nahromadí sa veľa adenozínu, ten sa viaže na adenozínové receptory a bunky dostanú signál, že je čas na "odpočinok". Tieto procesy umožňujú, aby sa neuróny nadmerne nevysilovali.

0e8ofxY9jR


Ak však pôjdeme hlbšie, veci sú komplikovanejšie. Nie všetky mechanizmy sú stále pochopené. Interakciou s rôznymi receptormi vedie adenozín k rôznym účinkom. Okrem toho existujú dôkazy, že interakciou s tým istým receptorom (napr. A1A) v jednej oblasti mozgu môže adenozín navodiť spánok a väzbou v inej zasa bdelosť.

Viac informácií
Čo majú podľa vás spoločné káva, čaj, čokoláda, energetické nápoje a kakao? Všetky obsahujú kofeín. Áno! Po malom úvode sa k tomu dostanem.

Kofeín je chemická zlúčenina zo skupiny alkaloidov. Je to najrozšírenejšípsychostimulant a má množstvo fyziologických a biochemických účinkov. Kofeín ovplyvňuje nervový, kardiovaskulárny, dýchací, vylučovací systém a zložky tráviaceho traktu.

Kofeín sa nachádza v semenách, zrnách a listoch mnohých rastlín (káva, čaj, kakao atď.). Konzumuje sa najmä vo forme nápojov (káva, čaj, energetické nápoje), čokolády a žuvačiek, ale je obsiahnutý aj v zubnej paste. V súčasnosti sa vypočítal obsah kofeínu v rôznych potravinách.

Až 99 % prijatého kofeínu sa vstrebe do krvi do 45 minút. Plazmatické koncentrácie dosahujú vrchol medzi 15 a 120 minútami po perorálnom požití (z úst do úst).

Ako kofeín pôsobí na ľudský organizmus? Jeho účinky závisia od koncentrácie. V miernych dávkach spôsobuje také pozitívne subjektívne účinky, ako je príval energie, zvýšená aktivita, spoločenskosť a celková pohoda. Vo vysokých dávkach môže viesť k silnému zvýšeniu krvného tlaku a iným zlým javom. Aké sú odporúčania pre príjem kofeínu? Do 400 mg/deň pre dospelých, do 300 mg/deň pre tehotné ženy, do 2,5 mg/kg/deň pre deti a dospievajúcich.

W73n9BLuJF


Takmer všetky účinky kofeínu súvisia s jeho úlohou antagonistu adenozínových receptorov. Kofeín má totiž podobnú štruktúru ako adenozín, takže sa môže viazať na jeho receptory. Nemá však žiadny stimulačný ani inhibičný účinok na bunky.

Kofeín jednoducho blokuje receptory pre adenozín. Ten nevyvoláva jeho účinky. Tento bod je kľúčom k pochopeniu fyziologického pôsobenia kofeínu. Nepridáva žiadnu energiu, jednoducho neumožňuje neurónom prijímať signál, že je čas na prestávku a odpočinok. Človek v tomto čase pociťuje neuveriteľný príval energie... Ale, ako ste si možno domysleli, imaginárny. Celé to trvá asi 2,5-4,5 hodiny.

Prečo práve tak dlho? Ide o tzv. polčas rozpadu alebo polčas eliminácie - obdobie vylúčenia polovice látky, ktorá sa dostala do tela. Po jej uplynutí sa účinky tohto "osviežujúceho nápoja" rýchlo vytratia. Adenozín sa viaže na receptory uvoľnené z kofeínu a človek je opäť unavený a ospalý.

Ako som už napísal vyššie, adenozínové receptory sa nenachádzajú len v mozgu. Nachádzajú sa aj v srdci a obličkách. Fyziologické účinky kofeínu na činnosť týchto orgánov možno vysvetliť aj blokovaním adenozínových receptorov.

SreW0OybqQ


Ak adenozín interaguje s receptormi v srdci a obličkách, vedie to k inhibícii ich činnosti. Ak však kofeín blokuje receptory, prejavuje sa to ako tachykardia (zvýšená srdcová frekvencia) a polyúria (rýchle močenie). Tieto účinky sú vám pravdepodobne známe z osobnej skúsenosti.

V poslednom čase sa vo vedeckej komunite široko diskutuje o terapeutickom potenciáli kofeínu pri neurodegeneratívnych ochoreniach, ako sú Alzheimerova, Parkinsonova atď.

Je kofeín návykový?
Na základe ISD-11 (Medzinárodná klasifikácia chorôb, 11. revízia) áno, závislosť od kofeínu je duševná porucha. V DSM-5 (Diagnostický a štatistický manuál duševných porúch, 5. vydanie) sú poruchy spôsobené užívaním kofeínu uvedené ako predmet ďalšieho výskumu. VDSM-5 sú tiež opísané diagnostické schémy s deviatimi kritériami pre diagnózu poruchy spôsobenej užívaním kofeínu.
Nižšie sú navrhnuté tri hlavné z nich.
  • Neustále a neúspešné pokusy o zníženie a kontrolu príjmu kofeínu.
  • Pokračujúce užívanie kofeínu napriek vedomosti o fyzickom alebo psychickom probléme.
  • Abstinenčný syndróm alebo užívanie kofeínu s cieľom zbaviť sa syndrómu.
BlsX05GDBk

Je dôležité poznamenať, že závislosť od kofeínu sa nevyskytuje u všetkých ľudí. Na jej vznik sú potrebné určité podmienky (vysoké dávky kofeínu, súčasná konzumácia rôznych produktov obsahujúcich kofeín atď.

Čo je to abstinenčný syndróm? WHO uvádza nasledujúcu definíciu: ide o skupinu príznakov rôzneho zoskupenia a závažnosti, ktoré sa objavia, keď sa opakovane, zvyčajne počas dlhého obdobia a/alebo vo vysokých dávkach, prestane užívať psychoaktívna látka alebo sa jej užívanie zníži. To je v podstate "abstinencia." Takže keď človek vydrží niekoľko hodín (od 12 hodín) bez kofeínu, začne pociťovať tieto príznaky.
  • Bolesť hlavy.
  • Únava.
  • Znížená energickosť.
  • Znížená pozornosť.
  • Ospalosť.
  • Podráždenosť.
  • problémy so sústredením.
  • depresívna nálada.
Kofeín sa na internete často označuje za drogu, ale v tejto otázke neexistuje vedecký konsenzus. S istotouvšak možno povedať, že kofeín nemá na spoločenský život človeka rovnaký vplyv ako opiáty a LSD.

SzFHh0pKV1


Sú tolerancia a závislosť to isté?
Je potrebné rozlišovať medzi týmito dvoma pojmami. Ak závislosť znamená potrebu organizmu po kofeíne, potom tolerancia znamená odolnosť organizmu voči kofeínu. Čo to znamená? Znamená to, že kofeín sa z viacerých dôvodov neprejavuje svojimi fyziologickými účinkami.

Ako teda vzniká tolerancia na kofeín? Existuje niekoľko koncepcií jej vzniku. Výrazným príkladom je koncepcia zvyšovania počtu adenozínových receptorov ako odpoveď na dlhodobé požitie veľkých dávok kofeínu. Ako k tomu všetkému dochádza? Pozrite si nasledujúci obrázok.

Za základ budem brať jeden z hlavných zdrojov kofeínu - kávu. Kofeínová tolerancia je charakteristická pre osoby, ktoré konzumujú kávu vo veľkých množstvách a pravidelne. Zvyčajne sa tak deje ráno alebo medzi pracovnými/študijnými hodinami. Ľudia ju pijú z rôznych dôvodov: pomáha im prebudiť sa, príjemne vonia, dodáva im energiu alebo sa chcú cítiť ako súčasť davu megapolis (skrátka, je to moderné)
.

VEJ8GcwnQ3

No vo všeobecnosti sa po vypití kávy človek cíti jednoducho ako "kráľ hôr". Nechce sa vám spať, srdce vám začne biť častejšie, cítite neuveriteľný príval energie a niekedy sa vám dokonca chce ísť na toaletu. Mechanizmus je tu rovnaký: blokovanie receptorov adenozínu.

Faktom je, že pri chronickom užívaní kofeínu sa adenozín nedokáže naviazať na svoje receptory. Telo vidí, že adenozínu je veľa, čo znamená, že sa nemá kam prilepiť - nemá dostatok receptorov! V reakcii na to sa v mozgu syntetizujú nové receptory adenozínu. Adenozín s nimi úspešne interaguje a človek sa začne cítiť ospalý, unavený, hoci naďalej pije kávu v pomerne veľkých množstvách.

Jedna pravidelná dávka kofeínu už teda nestačí. Osoba začne piť viac. A pokračuje rovnakým spôsobom. Najprv to pomôže, ale potom už nie (opäť sa vytvoria nové receptory). Dúfam, že ste pochopili, o čo ide.

Záver
Kofeín je najrozšírenejšia psychostimulačná látka, ktorá má na náš organizmus pozitívne aj negatívne účinky, preto sa ho oplatí užívať racionálne. Keď vás teda opäť čaká pálčivý termín, pred vypitím niekoľkých šálok kávy alebo energetických nápojov sa zamyslite, či nie je lepšie si pospať? Ak denne vypijete niekoľko šálok kávy, dúfam, že tento článok bude pre vás impulzom na vytvorenie nového zdravého návyku (zníženie príjmu kofeínu)!

Aby ste lepšie pochopili a upevnili si tieto informácie, vrelo odporúčam prečítať si tento článok ešte raz, prejsť si citovanú literatúru, pozrieť si videá na YouTube (napríklad TOTO ) alebo si vytlačiť môj plagát.

Os1SaiyhT4
 

bum1esh

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 28, 2023
Messages
7
Reaction score
4
Points
3
veľmi pekne vám ďakujem, že ste sa s nami podelili o tieto dôležité podrobnosti... skvelá práca
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
thx bro! Pijete kávu?
 

idlewild

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
62
Reaction score
42
Points
18
Z kávy som nikdy nič nemal, bolo by úžasné mať účinný stimulant, ktorý je dostupný doslova všade
 

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
161
Reaction score
156
Points
43
Mám rád kávu.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Mne sa to nepodarilo. To je moje tajomstvo. Kofeín nestojí za ten comedown (množstvo energie nestojí za následnú únavu). Radšej si dám therepeutickú dávku amfetamínov s menším comedownom a neuveriteľným množstvom energie a motivácie.
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Ak porovnáte čistý amfetamín a kofeín z hľadiska psychostimulantu na bežnú prácu alebo aktívnu myšlienkovú činnosť, asi by som si tiež vybral amfetamín :)))
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Ak porovnáte čistý amfetamín a kofeín z hľadiska psychostimulantu na bežnú prácu alebo aktívnu myšlienkovú činnosť, asi by som si tiež vybral amfetamín :)))

Amfetamín má však stále väčšiu potenciálnu škodlivosť z hľadiska farmakodynamiky, to je asi jediná nevýhoda.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Zaznamenali ste správnu poznámku, hoci sa kofeín môže cítiť horšie, určite je oveľa zdravší ako amfetamíny.

Keď nad tým teraz premýšľam, možno nie je zlý nápad vziať si trochu kofeínu, keď nerobíte nič obzvlášť dôležité, len potrebujete ten malý prílev energie. Najmä pri šoférovaní. Za pitie kávy vás sotva zatknú. Na druhej strane amfetamíny 🥶
 

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
161
Reaction score
156
Points
43
Menší comedown amfetamínov ako kávy?
Ktorého dodávateľa používate na kávu?
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Nie som fanúšikom kávy, ale občas ju používam. Uprednostňujem etiópske zrná. Veľmi zriedkavo môžem na prípravu kávy použiť tureckú kanvicu.
 

lain

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
Kofeín som používal nepretržite viac ako mesiac a keď som prestal, často ma bolela hlava a srdce
 

lain

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
Najviac používam 400 mg kofeínu denne
 

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 11, 2023
Messages
75
Reaction score
46
Points
18
@Brain ďakujeme, že ste sa s nami podelili o všetky tieto informácie! Je to naozaj na prd, ako široko sa používa a ako veľmi je spoločnosťou akceptovaný napriek tomu, že je psychostimulačnou látkou, pričom v mnohých štátoch máme stále vojnu proti všetkým drogám. Osobne nie som kávičkár, dávam prednosť zelenému čaju matcha a čítal som, že môže byť perfektnou náhradou kávy s menej negatívnymi a oveľa viac pozitívnymi účinkami, navyše štúdie, ktoré spájajú zelený čaj a meditáciu, vždy upútajú moju pozornosť. Čo si o tom myslíte vy? Bolo by naozaj zaujímavé mať jedného dňa podobné vlákno o zelenom čaji.
 

BlueDex

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 5, 2022
Messages
65
Reaction score
26
Points
18
Kávu som začal piť už ako dieťa. Najskôr som stále opakoval: "Nie! Nebudem ju piť! Je to droga!". Veril som, že drogy sú zlé, ale sú to skôr nástroje. Potom som si jedného dňa ako dieťa povedal: "Kašlem na to! Môžem rovno piť kávu a chlieb a občas nejakú smotanu alebo mlieko.". Potom som sa zo zabúdania a snívania stal sústredeným a pamätal som si veci, najmä keď som si dal druhú šálku. Potom som si povedal: "Kde som to celý život bol.". Moje známky sa začali zlepšovať. Začal som v škole tajne piť Coca Colu a Mountain Dew a Redbull a dostal som paraple a čas navyše. Potom som išiel na vysokú školu a prepadol som, pretože som nedostal Adderall, Ritalin, Armodafinil a Modafinil. Na strednej škole som mal nejakú chémiu a matematiku. Roky som sa učil hlavne organickú chémiu sám. Potom som objavil kognitívne zosilňovače, nootropiká, nikotínovú pištoľ a vape, 2-metyl-2-butanol, etanol, prolintan, etylfenidát, metiopropamín, hydrafinil, flodafinil, fenylpiracetam hydrazid, armodafinil, modafinil, energetické nápoje Monster, NSI-189, propylhexedrín a ďalšie. Stimulanty a látky zvyšujúce bdelosť mi pomáhajú zapamätať si veci a sústrediť sa. Etylamfetamín je super! S vecami ako metiopropamín (MPA), etiopropamín (EPA), etylamfetamín a zásobník tropoflavínu, modafinil a armodafinil zabúdam na kávu. Keď nie sú k dispozícii žiadne stimulanty alebo kognitívne zosilňovače, vtedy si beriem energetické nápoje a kávu.
 
Last edited:

EdwardMatthew

Don't buy from me
Member
Joined
Nov 8, 2023
Messages
9
Reaction score
2
Points
3
Pite čiernu kávu pred telocvičňou, tak si na ňu vytvorím závislosť.
 

cofita666

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Apr 12, 2024
Messages
37
Reaction score
30
Points
18
Docela rád piť kávu ☕, besade veľmi denne používať 2/3 šálky čiernej kávy (tureckej), myslím, že začína používať na strednej škole ešte po hodine s frends, a stále pokračuje až do dnešného dňa, btw pamätám si, že v minulosti som čítal, že naša krajina ako 4 na svete, ktorí offten používať kávu, máme, že kultúra pitia kávy tu
Ďakujem za zdieľanie týchto dobrých informácií 👍☕
S pozdravom 😊
 
Top