Ako extrahovať kryštáliky jódu z roztoku povidón-jódu?

Haruwua

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 9, 2024
Messages
6
Reaction score
12
Points
3
Hej! Ako u extrahovať jód z 11% roztoku povidón-jódu?
Postupoval som podľa návodu na extrakciu jódu z alkoholového roztoku pomocou polyetylénovej platničky a vody, ale to sa mi veľmi nepodarilo.
Mám síce hydroxid sodný, ale bohužiaľ nemám kyselinu hcl ani peroxid vodíka, ktoré by som mohol vyskúšať. Existujú nejaké iné metódy, ktoré by som mohol vyskúšať? Chcem použiť jód na syntézu červeného fosforečnanu.
Cením si akúkoľvek pomoc!
Zdravím
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
175
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
Skúsil by som to oddeliť cez DCM a vypustiť spodnú vrstvu a uvidíme, čo sa stane :)
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Existovala metóda, pri ktorej Fester zachytával voľný jód v toluéne alebo ropnom benzíne. Robil to s hypofosforečnanom sodným alebo kyselinou hypofosfátovou, ale verím, že to bude fungovať aj s RP vo vode. Takže v každom prípade pridáte roztok jódu v toluéne do RP vo vode, v ideálnom prípade máte magnetické miešadlo a nakoniec sa jód v toluéne zreaguje s RP a vytvorí roztok HI v H2O, ktorý sa bude musieť prefiltrovať a oddeliť od zvyšku, alebo s najväčšou pravdepodobnosťou a ešte lepšie, destilovať. To, že sa jód zreagoval/vyčerpal, zistíte, keď toluén zmení fialovú farbu jódu späť na farbu číreho rozpúšťadla.

Myslím, že pred zachytením jódu do roztoku ho musíte do určitej miery vyzrážať. Takže neviem, či to bude fungovať bez HCl alebo H2O2. Hydroxid sodný sa používa v roztoku povidón-jódu na aktiváciu a oddelenie všetkého gaku, ktorý sa nahromadí.
Netuším, čím by sa dala nahradiť kyselina HCl a peroxid vodíka. V skutočnosti nerozumiem, ako to funguje, len viem, ako sa to robí.
Veľa šťastia! o7
 
Top