Humánna protidrogová politika: prečo by sa mali užívatelia drog podporovať, a nie trestať?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
L0KTIXe8Bp


O 1 mesiac uplynie presne 36 rokov od Medzinárodného dňa boja proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi, ktorý v roku 1987 schválilo Valné zhromaždenie OSN. Oficiálny dátum tohto dňa je každoročne 26. jún. V ten istý deň sa už niekoľko rokov koná kampaň Podporujte, netrestajte: ľudia a organizácie na celom svete vychádzajú na pikety, prednášajú a píšu texty, aby upozornili na nebezpečné dôsledky vojny proti drogám. Tím BB sa rozprával o humánnej protidrogovej politike so zástupcami sektora liečby drogových závislostí.

Približne 26 % väzňov v USA dostalo trest za trestné činy súvisiace s nezákonnými látkami (1,6 milióna ročne). Je to výsledok "vojny proti drogám" (war on drugs). Takto sa nazýva súbor represívnych opatrení na boj proti obchodovaniu s drogami, ktoré inicioval štát. Tento termín zaviedol v roku 1971 americký prezident Richard Nixon. Po 40 rokoch Globálna komisia pre protidrogovú politiku uznáva, že vojna s látkami vyhlásená proti drogám bola prehratá, a vyzýva na dekriminalizáciu niektorých z nich. V roku 2016 bývalý Nixonov poradca prezradil, že prezident potreboval kampaň na podkopanie dôvery verejnosti v ľavicových pacifistov a Afroameričanov.

"Vedeli sme, že sme klamali o účele drogovej prohibície? Samozrejme " - povedal v rozhovore pre časopis Harper's.

GK2wdFJZQB


Tím BB súhlasí s tým, že takéto opatrenia sú neúčinné. V prvom rade by sa mala závislým poskytnúť sociálna podpora - potom sa znížia škody spôsobené užívaním návykových látok.

Agresívna drogová politika zo strany štátu vedie k mnohým problémom. Prvým je strach. Ľudia, ktorí užívajú drogy, sa obávajú, že budú zatvorení, pretože z právneho hľadiska páchajú trestný čin. Vyskytli sa prípady, keď policajti podstrčili zadržaným nelegálne drogy, aby im udelili prísnejší trest, a vykonali nelegálne "nákupy na skúšku". V súdnej praxi je veľa prípadov, keď sa obvinenými stali odsúdení, ktorí si kúpili drogy na žiadosť tretích osôb "pre kamaráta". Z pohľadu policajta sú to díleri.


Okrem toho zákaz predaja drog môže človeka vtiahnuť do kriminálneho prostredia. Predstavme si takúto situáciu: bežný študent, ktorý pravidelne fajčí trávu, sa dostáva do kontaktu s dílerom, ktorý pácha inú trestnú činnosť. Časom sa mladý človek zoznámi s ľuďmi z kriminálneho prostredia a jeho prostredie sa zmení.

DOAukbczF4


Ďalším neblahým dôsledkom represívnej protidrogovej politiky je komplikovaný prístup k lekárskej starostlivosti. Užívatelia drog sa boja lekárov, pretože sú často diskriminovaní. Okrem toho je rozšírený názor, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti často všetko nahlasujú polícii, a to napriek lekárskemu tajomstvu.

Tento strach môže viesť k smrti človeka - napríklad ak jeho priatelia neriskujú zavolať záchranku v prípade predávkovania. Z rovnakého dôvodu môže byť pre užívateľov drog ťažké vyhľadať pomoc v prípade HIV, tuberkulózy alebo hepatitídy.

Táto vojna sťažuje prístup vážne chorých ľudí k silným liekom proti bolesti. Narkotiká sa napríklad predpisujú ľuďom so štvrtým štádiom rakoviny. Aby dostali potrebné lieky, musia zakaždým znovu potvrdiť, že sú naozaj chorí a potrebujú ich.


Ďalším problémom je hanba. Spoločnosť môže závislého človeka odstrčiť, pretože jeho správanie nezodpovedá všeobecne uznávaným predstavám o správnom spôsobe života.

Napríklad keď štát zistí, že človek užíva drogy, je registrovaný v špeciálnych štátnych štruktúrach, ale namiesto sociálnej pomoci má problémy v škole, na univerzite a v práci. Teoreticky by tento systém mal pomôcť, ale v konečnom dôsledku sa situácia len zhoršuje.
0UjThWXtf4

"Videli ste niekedy, ako funguje vysokoškolský program protidrogového vzdelávania pre deti? Ja som to musel zažiť vo svojej praxi. Príde teta a povie: 'Ak zistíš, že tvoj spolužiak George fajčil trávu, musíš ho okamžite prihlásiť na polícii'. Školákom sa indoktrinujú informácie, ktoré sú úplne nepravdivé " - hovorí 19-ročné dievča.

Hovorí o anonymných testoch pre študentov, ktoré v skutočnosti neboli testami. Podľa nej učitelia medzi sebou diskutovali o odpovediach a testy sa museli robiť v škole bez prítomnosti zdravotníckeho personálu. Keďže deti mladšie ako 15 rokov potrebovali súhlas rodičov, ktorí sa za ňu postavili, dievčaťu sa podarilo vyhnúť ponižujúcej procedúre.

"Verí sa, že človek, ktorý užíva drogy, sa stáva pre spoločnosť vyvrheľom a prináša problémy. Keď potrebuje peniaze, môže kradnúť, podvádzať, v abstinenčnom štádiu sa často stáva agresívnym. Aj keď ho členovia rodiny majú radi, tiež majú problémy. Obávajú sa, že osoba bude užívať drogy a bude v nejasnom stave, bude sa správať neadekvátne. Čo ak má abstinenčný syndróm? Existujú takéto obavy " - hovorí jeden z aktívnych používateľov fóra bbgate.
NqwNKMt5c1

Sociálna psychológia hovorí, že drogovo závislí sa zvyčajne stávajú závislými z nejakého dôvodu - týchto ľudí k tomu niečo vedie: nepochopenie v rodine, nemilovaná práca, nízke sociálne postavenie atď. Keď spoločnosť začne človeka za drogovú závislosť trestať, len sa to zhorší.

Spisovateľ Johan Hari v jednej prednáške na TED-u rozpráva dva príbehy, ktoré menia zaužívaný pohľad na drogy a závislosť.

Prvý je o "krysom parku", experimente, ktorý koncom 70. rokov 20. storočia uskutočnil psychológ Bruce Alexander. Zistil, že hlodavce žijúce v prázdnej klietke boli ochotnejšie piť vodu zriedenú morfínom ako normálnu vodu. Ak však priestor vybavíte množstvom hračiek a laserov, len 5 % zvierat sa bude zabávať a zároveň pokračovať v užívaní drogy. Druhým príkladom je skúsenosť Portugalska, ktoré v roku 2001 dekriminalizovalo všetky drogy, po čom dramaticky klesol počet úmrtí na predávkovanie a AIDS.


Myslím si, že štát by mal povzbudzovať ľudí, aby sa vzdali drog, ale potom by ich (štát) nemal "hnať" späť a dať im šancu na zlepšenie. Napríklad v Portugalsku vláda dospela k tomu, že drogovo závislému človeku vytvorila podmienky, v ktorých žije ako všetci ostatní a nekontroluje ho, ale len mu pomáha v komplexnej terapii: veď to, či bude užívať, alebo nie, je jeho osobná voľba a nie je to až také dôležité, keď má prácu a iné spoločenské možnosti.Zdá sa mi, že keby o drogovej politike v ktoromkoľvek štáte rozhodovali vedci, lekári, psychológovia, a nie orgány činné v trestnom konaní, všetky krajiny by už dávno prešli na podporu, a nie na trestanie " - hovorí lekársky expert z fóra BBgate.

Ako však pomôcť závislému človeku, keď mu štát vyhlási vojnu?
Najčastejšie príbuzní dávajú užívateľovi drog peniaze na nákup nových psychoaktívnych látok alebo mu neustále opakujú, že je to škodlivé, a donekonečna sa ho pýtajú, kedy prestane užívať drogy. Podľa nášho názoru sú oba spôsoby veľmi deštruktívne a sú zlým spúšťačom pre závislého.

Veria, že sa musíte naučiť, ako vyjadriť svoju lásku k človeku, ale nepodporovať jeho závislosť, čo môže byť ťažké.

C0qVnfO5em


"Moja matka je veľmi závislá od alkoholu a je pre mňa ťažké s ňou žiť. Prešiel som asi všetkými štádiami, vrátane toho, že som ju doma zamykal, ale v istom momente som si uvedomil, že takéto opatrenia nefungujú. Pomyslel som si: 'Čo iné jej zostáva? Moja mama žije sama, otec už dávno zomrel, má veľa rokov, nenašla zmysel svojho života, nemá žiadne koníčky, nemá žiadne vnúčatá. A zostalo jej len jedno východisko - to, o čom hovoril muž vo videu, alkohol. Tak som si dal morálny záväzok, že budem svojej mame každý deň len telefonovať. Je jasné, že to problém nevyrieši, ale mám pocit, že čím viac času jej venujem, tým menej je zaparená.Len čo sa však začne podľa môjho názoru správať nevhodne, opäť sa rozčúlim " - hovorí jeden z používateľov fóra BBgate.

Je to ako špirála: čím viac sa hnevám, tým viac sa cíti vinná a opustená, takže pije ešte viac - a ja sa hnevám ešte viac.

Súhlasím, že je to ťažká práca, zostať nad vecou a venovať jej pozornosť, ale myslím, že nič iné sa robiť nedá.

Teraz je v móde oponovať sexistickým a homofóbnym hejterom, ale z nejakého dôvodu nikto neprotestuje proti narkofóbii.


Keby každý vedel reagovať na repliky typu "narkomani sú zlí ľudia", "narkomanov treba zavrieť", "narkomanov treba upáliť alebo zastreliť" - ľahšie by sa proti tejto dehumanizácii bojovalo, namietalo, vysvetľovalo - hovorí odborník z fóra BBgate.

Niektorí ľudia sa čudujú, prečo spoločnosť potrebuje drogovo závislých. Ale človek si tento spôsob nevyberá, rovnako ako si nevyberá chudobu alebo samotu. Je to sociálny problém, hoci spoločnosť ho neuznáva, lebo sa domnieva, že ide o nízku morálku toho či onoho jednotlivca.

Odborníci z BBgate sú presvedčení, že spoločnosť "potrebuje" každého: drogovo závislých, členov LGBT komunity, ľudí s rôznymi diagnózami a farbou pleti - každý je potrebný a dôležitý.
 

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Môj obľúbený

 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Je to jasné, krásne a majstrovsky vykonané - potrebujeme čoraz viac takýchto videí! Vďaka
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Túto organizáciu poznám, ale ich videá som nevidel. Vďaka za tip!
 

tetr00

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2023
Messages
26
Reaction score
21
Points
3
Skvelý článok, núti ma prehodnotiť niektoré veci a práve teraz to idem urobiť.

To celkom vystihuje celú tému vojny proti drogám, potvrdzuje to, čo už všetci vedeli, ale ja som napríklad stále tak trochu šokovaný, ako sa to odohralo vo zvyšku.
 
Top