Hypotetická syntéza katinónu. Myšlienky?

brominehater

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 16, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
V poslednom čase som veľa premýšľal o katinóne. Zatiaľ čo metkatinón a mefedrón spolu s miliónom analógov sa zneužívajú do pekla a späť, samotný katinón sa väčšinou obmedzuje na skutočnú rastlinu khat a zrejme aj na niektoré párty tabletky používané v Izraeli v dávnej minulosti. Správy o účinkoch sú riedke, ale pravdepodobne ide o podobnú látku ako amfetamín, ale asi s tretinovou silou. Znie mi to ako zaujímavá chemická látka, ale hlavne chcem vedieť, ako rýchlo a za akých podmienok sa rozkladá na katín, ako sa hovorí. Z tohto dôvodu som sa zaoberal syntézou. Chcel som to s vami prebrať skôr, ako to vyskúšam, aby som videl, či si všimnete nejaké zjavné chyby a možno ma buď upozorníte, alebo upokojíte v súvislosti s konkrétnym krokom (prebublávanie amoniaku cez reakčnú zmes). Toto je len hrubý náčrt, všetky výpočty urobím, samozrejme, skôr, ako niečo skutočne zmiešam.

Najprv musím vyrobiť propiofenón. Typický spôsob zahŕňa propionylchlorid, ktorý je obmedzený, a výroba propionylchloridu si vyžaduje nejaké ťažké veci ako tionylchlorid alebo trichlorid fosforitý, ktoré nemám. Našiel som spôsob, ako pomocou fosforu a brómu vytvoriť tribromid fosforitý in situ a vyrobiť propionylbromid, ale fosfor sa tiež ťažko získava bez toho, aby sa vyškrabalo milión zápaliek. Takže je potrebný iný spôsob.

Našiel som článok z roku 1963 s názvom Decarboxylation Studies II. Preparation of Alkyl Phenyl Ketones (Príprava alkylfenylketónov) od Charlesa Granita a Harryho P. Schultza, v ktorej sa tvrdí, že sa v nej vyrába propiofenón so 72-percentným výťažkom prostredníctvom suchej destilácie benzoátu železa a propionátu železa. Chemplayer sa pokúsil o niečo podobné, ale použil vápenaté soli, čo pravdepodobne prispelo k pomerne slabým výťažkom, keďže vápenaté soli si zrejme vyžadujú vyššiu teplotu. Autori článku vytvorili železité soli in situ, ale tým vzniká vodík a v kombinácii s plameňmi, ktoré sú pravdepodobne potrebné na dosiahnutie takejto teploty v amatérskych podmienkach, sa to zdá ako zlý nápad. Preto sa zdá byť rozumné najprv vyrobiť železité soli, potom ich zmiešať a vykonať reakciu. Tu je môj plán:

1 - Získajte kyselinu propiónovú a kyselinu benzoovú. Obe sú bežné staré potravinárske prísady, takže by to nemalo byť ťažké. Obe sa dajú zohnať na rôznych internetových obchodoch, hoci kyselina propionová je trochu drahá, takže ju možno pripravím z propionátu vápenatého.

2 - Reagujte kyselinu benzoovú s chloridom železitým vo vode (dá sa kúpiť na leptanie dosiek plošných spojov), čím by mal vzniknúť benzoan železitý a kyselina chlorovodíková, z ktorých prvá je vo vode nerozpustná. Vákuovo prefiltrujte, aby ste získali príslušné soli železa, a premyte vodou, aby ste odstránili prebytočnú HCL.

3 - To isté urobte s kyselinou propiónovou, ktorej železitá soľ je podľa mňa tiež nerozpustná vo vode, hoci to nie je také jasné.

4 - Dajte soli železa do prázdnej plechovky od farby, 4 diely benzoanu železitého na 1 diel propionanu železitého. Myslím, že požadované teploty a oxid železitý, ktorý zostane, by mohli zničiť sklenené nádoby, takže si myslím, že najlepšie je urobiť to v zostave podobnej spôsobu, akým sa vyrába benzén z benzoanu sodného podľa NileReda v tom jednom videu. V dokumente sa píše, že destilácia prebiehala pri 280-200 c, čo sa zdá byť dosiahnuteľné s kempingovým varičom.

5 -Destilujte cez surový propiofenón. Potom postupujte podľa pracovného postupu v dokumente, na ktorý som sa odvolával: zrieďte éterom (pravdepodobne použijem toulén), potom premyte roztokom uhličitanu sodného v separačnom lieviku, odparte rozpúšťadlo, vysušte (plánujem použiť síran horečnatý) a potom destilujte (plánujem to urobiť vo vákuu z mojej odsávacej pumpy), aby sa oddelili všetky diakylketóny s nižšou teplotou varu.

Ak to nepomôže, plánujem vykonať všetky testy, ktoré robí Chemplayer vo svojom videu, aby som potvrdil prítomnosť propiofenónu. Ak tam bude, ale bude nečistý, možno ho skúsim frakčne destilovať. Ak nie, asi sa budem musieť pohrať s reakciou plechoviek, ale môže to byť prepadák.

Odtiaľ už len potrebujem bromovať ketón a potom reagovať s amoniakom na výrobu katinónu. Neznášam však bróm, takže mám nápad, ako to vytvoriť na mieste. Počul som rozporuplné názory na to, či voda tejto reakcii škodí, keďže Chemplayer tvrdí, že áno, ale iní ju vykonávali s HBr a 35 % H2O2, ktorý zjavne obsahuje vodu a zároveň tvorí veľké množstvo vody in situ. Predpokladám, že Chemplayer sa mýli a voda je v poriadku. Možno sa tu preto môže použiť trochu vzácny, ale voľne predajný sterilizátor vody 1,3-dibróm-5,5-dimetylhydantoín.

6 - Dajte propiofenón do zmesi vody a dostatočného množstva kyseliny octovej, aby prešiel do roztoku. Nie som si presne istý, koľko to bude, ale plánujem sa pokúsiť obmedziť kyselinu na minimum.

7 - Pomaly pridajte malú časť 1,3-dibróm-5,5-dimetylhydantoínu a počkajte. Ten by mal reagovať s vodou a vytvoriť bróm, a tým aj kyselinu hypobrómovú in situ. Aby som sa vysporiadal s prípadnými nepríjemnými brómovými výparmi, plánujem zavesiť sklenený lievik hore dnom niekoľko centimetrov nad hrdlo banky pomocou svorky. Pomocou plastovej PET rúrky pripojím stonku lievika k odsávaciemu čerpadlu. Takto sa výpary pri stúpaní zachytia podtlakom a pôsobením odsávacieho čerpadla sa odčerpajú do zásobníka vody. Neskôr, keď sa reakcia skončí, môžem vodu v zásobníku odsávacieho čerpadla neutralizovať hydroxidom sodným a vyliať ju do kanalizácie bez toho, aby som sa príliš obával o dôsledky pre životné prostredie. Plánujem pomaly pridávať bazénovú chemikáliu, počkať na vývoj brómovo červenej farby, potom počkať na jej zmiznutie a potom pridať ešte trochu. Prípadne by som ju mohol rozpustiť vo vode a nakvapkať. Pridám také množstvo dibrómovej bazénovej chemikálie, ktoré dokáže brómovať všetok propiofenón, potom pridám ešte trochu a potom počkám niekoľko hodín, aby som sa uistil, že sa uvoľnil všetok bróm, ktorý sa uvoľní. Zatiaľ plánujem roztok prebublať, aby som sa uistil, že sa v zmesi nerozpustil prchavý bróm. Ak by tam nejaký bol, v ďalšom kroku by mohlo dôjsť k reakcii amoniaku a brómových pár, pri ktorej by mohol vzniknúť bromovodík a dusík, čo by určite nebolo dobré.

8 - Po skončení bromovania by mi mal zostať roztok dimetyhydantoínu v kyseline octovej a vode plus môj produkt, alfa-brómpropiofenón. Aby som ho premenil na metkatinón, pridal by som metylamín, ale podľa môjho názoru by som mal na premenu na katinón pridať amoniak. Na tento účel budem roztokom prebublávať plynný amoniak tak, že v samostatnej banke uvarím roztok hydroxidu amónneho, aby sa vytvoril amoniak, a potom naň pripevním zátku vedúcu k ďalšej PET hadici a sklenenej pipete. Hrot pipety ponorím do reakčnej zmesi, aby cez ňu prebublával amoniak. Prebytočné výpary amoniaku sa budú odsávať prevráteným lievikom, ktorý som v poslednom kroku umiestnil nad banku. Ak som nič nepochopil zle, amoniak bude neutralizovať kyselinu podchladenú a kyselinu octovú na octan amónny a bromid amónny (alebo bromičnan?). Obidve tieto látky sú veľmi dobre rozpustné vo vode, rovnako ako dimetyhydantoín, a preto nevypadávajú z vodnej reakčnej zmesi, keď sa do nej vháňa amoniak. Amoniak tiež reaguje s alfa-bróm-propiofenónom za vzniku katinónu. Keďže však pomer kyseliny octovej a vody v banke rýchlo klesá, pretože kyselina octová je neutralizovaná amoniakom, voľná báza katinónu, ktorá bola udržiavaná v roztoku kyselinou octovou, ale nie je rozpustná vo vode, sa prestane rozpúšťať a vytvorí vrstvu na dne banky. Možno. Touto časťou si nie som úplne istý. Možno bude potrebné upraviť množstvo kyseliny octovej a vody tak, aby sa medziprodukt nerozpustil skôr, ako bude môcť reagovať s amoniakom. Mám v pláne len bublať amoniakom, kým sa ph dostatočne nezmení a kým nezmizne každý kúsok slzotvorného účinku brómovaného medziproduktu.

9 - Potom to celé plánujem naliať do separačného lievika. Ak sa vytvorila vlastná vrstva voľnej katinónovej bázy, môžem ju jednoducho zozbierať, premyť hromadou vody, rozpustiť v minimálnom množstve toulénu, okysliť Hcl a potom odpariť, aby som získal hydrochlorid katinónu. Ak nie, hádam celú reakčnú zmes niekoľkokrát extrahujem určitým množstvom toluénu, premyjem vodou, okyslím Hcl a odparím, aby som získal hydrochlorid katinónu. Druhá možnosť si vyžaduje viac toluénu a viac času.

Ako to teda znie? Trochu sa obávam neutralizácie banky plynným amoniakom, nie som si istý, ako presne sa tu bude správať bróm a jemu príbuzné kyseliny vo vodných roztokoch. Mohol by som to najprv nuetralizovať hydroxidom sodným alebo niečím podobným, ale myslím, že ak to urobím, nuetralizuje sa aj všetka kyselina octová a brómovaný propiofenón prestane byť rozpustný pred reakciou s amoniakom. Alebo by som mohol namiesto plynného amoniaku pridať vodný amoniak. Aj to by mohlo fungovať, hoci ak sa katinón nevysráži, potom by bolo množstvo reakčnej zmesi objemovo oveľa väčšie a vyžadovalo by si viac extrakcií.

Nejaké nápady? Nejaké návrhy? Vďaka.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Považujem to za dosť komplikované, často je výhodnejšie kúpiť 2-brómpropiofenón už halogénovaný a potom metylaminovaný (alebo s amoniakom), čo sa dá pomerne ľahko naučiť. Celý proces je dosť ťažkopádny na vykonávanie v malých dávkach (myslím tým nie priemyselných).
 
Top