Smrteľná dávka a-PVP (výskum)

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
A-Pyrrolidinopentiofenón je syntetický stimulant, ktorý sa považuje za analóg katinónu, hlavnej zložky kríka Catha edulis. Stáva sa čoraz populárnejším medzi ľuďmi užívajúcimi psychostimulanciá. V závislosti od povahy ich koncového aminového, alfa - a arylového substituentu vyvolávajú svoje účinky podľa známeho mechanizmu účinku spätným vychytávaním rôznych neurotransmiterov. Farmakologické hodnotenie tohto účinku vykonali zahraniční výskumníci s cieľom študovať metabolizmus týchto látok, analyzovať správanie spolu s identifikáciou lokomočnej aktivity atď. Toxikologické štúdie sa však vykonávali v minimálnych objemoch a obmedzovali sa najmä na spätnú analytickú štúdiu forenzných aspektov pri predávkovaní a-PVP a pod. V poslednom čase sa vo vedeckých časopisoch spomína množstvo článkov analyzujúcich prípady akútnych otráv a fatálnych následkov u pacientov s prítomnou anamnézou užívania návykových látok, čo možno považovať za rozumné zdôvodnenie relevantnosti súčasnej štúdie. Cieľom štúdie je zistiť a analyzovať údaje o akútnej toxicite u potkanov po intragastrickom a intraperitoneálnom podaní a-pyrolidínpentiofenónu.

Štúdia sa uskutočnila na 144 samcoch potkanov Wistar s hmotnosťou 180 - 200 g v súlade s normami SLP. Teplota vzduchu bola vo všetkých bunkách 20 stupňov Celzia, podmienky zadržania boli rovnaké. Cyklus svetlo/tma s periodicitou 12 hodín. Použitá látka: A-PVP (prášok, čistota 98,1 %) Boli identifikované 3 skupiny so 6 podskupinami (A1, A2, A3, A4, A5, A6; B1, B2, B3, B4, B5, B6 a C1, C2, C3, C4, C5, C6) s 8 potkanmi v každej podskupine podľa dávok. Skupina A - látka sa podávala intraperitoneálne. Skupina B - látka sa podávala cez žalúdočnú sondu. Skupina C (kontrolná skupina) - intaktné zvieratá, ktorým sa podávali ekvivalentné dávky 0,9 % roztoku NaCl. A-PVP bol rozpustený v 0,9 % tlmivom roztoku v príslušných koncentráciách.

2


Na registráciu LD50 sa potkanom skupiny A podávala látka intraperitoneálne v nasledujúcich jednorazových dávkach: 200, 350, 450, 700, 900 a 1200 mg/kg. Skupine B potkanov sa látka podávala intragastricky v dávkach: 300, 450, 600, 900, 1200 a 1600 mg/kg. Skupina C dostávala 0,9 % roztok chloridu sodného v ekvivalentných dávkach.

Výsledky a diskusia.
Hodnotenie toxického účinku skúmanej látky u pokusných zvierat sa uskutočnilo podľa klinického obrazu intoxikácie a miery prežitia. Výsledky boli stanovené pomocou metódy (INITIALS) s výrokom LD50. Obr. 1. Intraperitoneálne podanie látky. Intragastrické podanie látky zvieratám skupiny B v dávkach v rozmedzí 300 - 450 mg/kg vyvolalo nasledujúci klinický obraz: počas 2 minút je dýchanie dramaticky častejšie, prejavuje sa aktívne hrabanie, dochádza k močeniu, ale nie k defekácii, potkany pijú vodu. Po 50 - 80 minútach sa potkany mierne pohybujú po obvode miesta, dýchanie je rýchle, dochádza k defekácii (1 až 4 krát), močenie je aktívne, opakované. Po 120 - 200 minútach sa potkany pohybujú pomaly alebo mierne, dýchanie je rýchle, nedochádza k močeniu a vyprázdňovaniu. Po 250 minútach sa potkany začínajú mierne pohybovať po obvode, začínajú aktívne piť vodu, prejavuje sa mierne ošetrovanie. Tieto príznaky sa u potkanov zo skupiny A, ktorým bola látka podaná intraperitoneálne v dávkach 200 - 350 mg/kg, prejavili s rôznym stupňom závažnosti a trvaním, avšak začiatok účinkov bol výrazne rýchlejší v porovnaní so skupinou B. Takže po injekcii klinický obraz pretrvával počas 30 - 40 sekúnd.

Zvieratá skupiny A(5,6), ktoré dostali 900 - 1200 mg/kg, po injekcii upadli do stuporu na 30 - 80 sekúnd. (Obr. 2 - 4) Klinické príznaky zahŕňali: tachypnoické dýchanie, výrazne znížený reflex normálnej polohy pri otočení na chrbát. Bola zaregistrovaná ptóza a myóza. Nedochádzalo k defekácii a močeniu. Po 10 - 15 minútach sa zviera nedokázalo postaviť na labky, ležalo na bruchu alebo na boku, dýchanie bolo časté, prerušované a plytké.

1


Potom sa objavili tonické kŕče, ktoré sa v priebehu 70 - 100 sekúnd zmenili na kŕče spôsobené asfyxiou (klonické, dýchavičné, cyanóza). Do 1 minúty nastala smrť. Klinické príznaky podskupiny B (5 a 6) boli podobné ako u podskupiny A (5 a 6), avšak závažnosť príznakov bola menšia a trvanie dlhšie. Smrť nastala do 40 - 70 minút. Orgány (mozog, srdce, obličky, pečeň, slezina) sa odobrali z uhynutých zvierat na morfologické štúdie.

Záver:

1. LD50 pre potkany s hmotnosťou 180-200 g pri intraperitoneálnom podaní ≈ 410,8 mg/kg. Pre človeka táto dávka zodpovedá (s príslušným alometrickým koeficientom) ≈ 86,4 mg/kg.

2. LD50 pre potkany s hmotnosťou 180-200 g pri intragastrickom podaní ≈ 1093,0 mg/kg. Pre človeka je táto dávka ekvivalentná (s príslušným alometrickým koeficientom) ≈ 262,3 mg/kg.

3. Podľa výsledkov vykonanej štúdie by sa látka A-Pyrrolidinopentiofenón pri intravenóznom podaní mala zaradiť do triedy II (Veľmi nebezpečná).
 
Last edited by a moderator:

tonymontana2023

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 22, 2023
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
Priznávam, že som zmätený

Takže na smrť z a-PVP by si človek ako ja, ktorý má 80 kg, musel IM vstreknúť viac ako 6 gramov? V prípade lieku, ktorého ťažká dávka je 25 mg?

Zjavne mi tu niečo uniká a nemôžem poprieť, že vapovanie pyrosov vyčerpalo môj mozog o ďalších 20 bodov iq.

Takže dúfam, že moja otázka nie je nenapraviteľne hlúpa
 
  • Like
Reactions: Xxl

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Dobrý deň! Ak predpokladáme hmotnosť 80 kg, polosmrteľná dávka (LD50) je 5160 mg pri parenterálnom podaní. Ak extrapolujete intraperitoneálne podanie pirovalerónu potkanom a intravenózne podanie ľuďom, polosmrteľná dávka je približne o 40 % nižšia a predstavuje približne 3000 mg.
Správne ste mi položili túto otázku.
Som ochotný s radosťou diskutovať o akýchkoľvek otázkach na túto tému!
 

tonymontana2023

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 22, 2023
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
Ďakujeme veľmi pekne!

Fajčím mdphp, ktoré je podľa mňa na väčšine zariadení, a aj 10 mg mi zdvihne tep na 140. Na 3g v jednej dávke nechcem ani pomyslieť

Zaujímalo by ma to, pri pyrosu mám vždy strach z infarktu. Ale nikdy som nefajčil viac ako 0,5g mdphp za celý deň.

Ak sú 3g v skutočnosti smrteľná dávka, znamená to, že tento strach je len vedľajší účinok paranoje z drogy?
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Áno, to je skutočne strach. Ale nezabúdajte, že tento strach spôsobujú viaceré regulačné systémy organizmu, medzi nimi aj hormóny kôry nadobličiek, ktoré spôsobujú silnú vazokonstrikciu koronárnych ciev, čo môže viesť k akútnej ischémii myokardu a spôsobiť náhlu srdcovú smrť. Nestraším vás, je to fakt.

Takže vás naozaj žiadam, aby ste boli opatrní pri vysokých dávkach a frekvencii užívania.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
To sú poriadne ťažké potkany! Pochybujem, že by som prežil 1 gram podaný akýmkoľvek spôsobom. Výsledky tohto experimentu ma prekvapili
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Potkany sú naozaj super

S takými vysokými dávkami stimulantov dokážu samy syntetizovať čokoľvek (=
 

B3RS3RK

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 8, 2023
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
Ale v skutočnosti by toto svinstvo pravdepodobne zabilo človeka, potkan by zomrel pri 0,1 g nanajvýš
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Ide len o polosmrteľnú dávku (LD50)
V skutočnosti sa rozsah môže líšiť, práve v dôsledku extrapolácie údajov na ľudí.
 
Top