Hľadáte vhodnú, nastaviteľnú vákuovú vývevu, ktorá by sa dala použiť v..

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Takže hľadám vývevu, ktorá spoľahlivo utiahne vákuum 640 mm hg.
Vo vákuovej destilácii som úplný nováčik a snažím sa využiť svoj benzaldehyd bez toho, aby som musel zohnať nitroetán, pretože ho nemôžem nájsť.
Tak či tak potrebujem poriadnu vákuovú pumpu pre Buchnera - nie som si istý, či sú všetky nastaviteľné alebo nie, ale bolo by užitočné použiť tú istú pumpu pre reakcie, ak si ju kúpim....
Môže ma niekto nasmerovať správnym smerom ? EBay? AliExpress? Čokoľvek, čo naozaj robí, len musí byť schopný vytiahnuť 640 mmhg a zdá sa, že nikto to neuvádza ako túto jednotku.
Urobil som konverziu na jeden na eBay (z Číny tak či tak, takže by som ho dostal z AliExpress pravdepodobne).
Vďaka! Naozaj potrebujem vašu pomoc!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Takto. VÁKUUM JE PRE MNOHÝCH ĽUDÍ MÄTÚCE. 640 mm/hg je približne 2,5 psi vákua. To znamená, že je o 2,5 psi nižší ako tlak vzduchu na úrovni mora (14,7 psi), v skutočnosti to nie je vákuum, je to len nižší tlak ako atmosférický tlak, ktorý je 750 mm/hg. 1 atmosféra 14,7 psi 750 Pascale 1 torrent. Toto malé množstvo podtlaku sa dá dosiahnuť aj pomocou 12 V jednosmernej automobilovej vývevy, ktorá poháňa výklopné svetlomety alebo mechanizmy ostrekovačov čelného skla. Takú si môžete zaobstarať za 25-30 dolárov.
Ďalšou vývevou na zozname je jednostupňová rotačná lopatková výveva. Vákuové bubliny z epoxidu majú 1/4 až 1/3 výkonu a dokážu vytvoriť viac ako 15-násobok vákua, ktoré, ako hovoríte, potrebujete. Môžu mať za 50-70 dolárov na Ebay Amazon ect. K dispozícii sú väčšie jednostupňové vývevy, dvojstupňové rotačné lopatky a iné konštrukcie, ktoré začínajú od 20-násobku toho, čo potrebujete, až po 50 alebo viacnásobok toho, čo potrebujete. Získajte studený sifón alebo budete meniť olej pri každom použití. Čerpadlá automobilového typu vo všeobecnosti nevyžadujú sifón, môžu robiť tlak alebo podtlak, nepotrebujú olej a sú veľmi malé. Každý typ má určité výhody a nevýhody
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Je zábavné, že som sa tu stretol s chemikom a ten povedal presne to isté. Pozrel som si aj video na pootube, ktoré sa tomu venovalo, a to ešte viac prehĺbilo moje chápanie.
Predtým som používal ručnú vákuovú pumpu, ale rozbila sa.
Nakoniec som si vybral pumpu, ktorá je v podstate dva v jednom, pretlaková aj podtlaková - pravdepodobne na opravu áut (no, tak sa to tam píše).
Píše sa, že jej maximálny tlak je 7 barov.
Ak mám byť úprimný, chcel som sa riadiť syntézou pre racemický amfetamín, ktorý využíva vákuovú destiláciu pri tlaku okolo 650 mm hg, myslím, takže ako hovoríte, je to naozaj malé vákuum (alebo podtlak, ako ste správne poznamenali.😀).
Úprimne povedané, zdá sa, že je to zvláštne vákuum, pretože, ako ste správne podotkli - 650 mm hg nie je až tak ďaleko pod/nad 🙃) atmosférickým tlakom.
Myslím, že najväčšia vec, ktorú som si uvedomil, je, že v prípade vývev v laboratóriu nie je univerzálny scenár... je potrebných viacero rôznych typov - najmä v prípade, ak hovoríme o obstaraní rotovapu alebo GCMS alebo niečoho podobného....
Tiež som si uvedomil, že si musím kúpiť studenú pascu, ktorú vložím medzi vec, na ktorej robím vákuum, a vývevu - pre každý prípad. Myslím, že som sa v tom už zorientoval.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Mimochodom, ďakujem za odpoveď na môj príspevok, som tu celkom nováčik a dlho som tu číhala - aspoň odkedy som vás našla! Viedlo to aj k tomu (bez slovnej hračky), že som stretol aspoň 1 človeka, ktorý skutočne vie, čo robí, a považujem to za veľmi inšpirujúce....
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Elektrické čerpadlá, ktoré sa dajú stlačiť, sú niekedy užitočné, poviem vám ako. Vákuum znižuje teplotu varu a tlak ju zvyšuje. Pri 2 atmosférach (14,7 psi nad okolitým prostredím) voda vrie pri 250 f namiesto 212. Je niekoľko vecí, ktoré s tým môžete robiť. Najlepšia vec je podľa mňa vytvoriť presýtený roztok na kryštalizáciu. Rozpúšťate niečo v minimálne horúcom rozpúšťadle. Začne to kryštalizovať. Perfektné, nechajte to minútu variť rozpúšťadlo. Pripojte vzduchové potrubie a stlačte ho. Teraz môže byť rozpúšťadlo horúcejšie . Kryštály sa znovu rozpustia a vy znížite teplotu. To je ono , presýtený roztok bez hádania alebo čohokoľvek nech sa začne zrážať a stlačte ho. Pravdepodobne si ušetríte kolo vysávania rozpúšťadla po prvom zbere.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Na filtráciu a podobne je najlepšie použité zubárske čerpadlo, sú lacné a oveľa kvalitnejšie ako čínske šmejdy za 60 dolárov. Ebay alebo lepšie inzeráty. Tie znesú nejaké zneužitie všetky ostatné by už dávno zomreli.
Na skutočnú vákuovú destiláciu potrebuješ dvojstupňovú rotačnú lamelovú olejom utesnenú vývevu s balastným ventilom. Použitá 50 rokov stará laboratórna pumpa je lepšia ako nová HVAC pumpa.

Do sacieho potrubia dáte T-prípojku a ihlový ventil na reguláciu podtlaku. 5 $.

Nepotrebujete manometer. Mechanické sú nepoužiteľné pod 100 mbar a digitálne sú príliš drahé a nie sú robustné všetky. Stačí jemný dotyk na ihlovom ventile.

A VŽDY najprv vytvorte stabilný podtlak a potom použite teplo. VŽDY.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Nie som chemik. Jednostupňová výveva dokáže variť vodu pri teplote -50f, na čo potrebujete také veľké vákuum? Existuje scenár, v ktorom by tajný chemik, ktorý si sám financuje drogy, mohol využiť väčšie vákuum? Môže štandardný sklenený riad podporovať väčšie vákuum?
 

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Neviem ako vy, ale moja vákuová pumpa stála menej ako 20 eur. Stačí vytrhnúť kompresor zo starej chladničky vypustiť freón a pripojiť ho do zásuvky. Vydržala oveľa dlhšie a stále žije ako moja rotačná lamelová výveva.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
50
Points
28
Práve som si kúpil vysokotlakové vodné čerpadlo (nie aliexpress alebo amazon). Pomocou veľkého plastového boxu a vhodných hadíc recirkuluje vodu.
Potom sa na výstupe umiestni odsávačka. Takže táto kombinácia dokáže v prípade potreby aj čistiť plyn a čerpať kvapaliny. Dokáže na odsávačku dostať dostatočne vysoký tlak, aby sa voda pri teplote 25 stupňov Celzia dala variť. Keď do boxu vložím niekoľko pásikov ľadových kociek, podtlak bude nižší a voda môže vrieť pri 10/15. Je odolná aj voči chemikáliám (aspoň voči brómu, ktorý som testoval). Nastavenie je také jednoduché ako otočenie gombíka zdroja napájania nahor/nadol.
 
Last edited:

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Môže prekonať kompresor chladničky za 20 eur, ktorý sa nezasekne ako niektoré iné čerpadlá, keď sa tam dostanú rozpúšťadlá?
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
50
Points
28
Cenovo: nie. Ale nepoužíval som chladničkový kompresor, takže to neviem posúdiť.
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Stačí vám 640 mmhg
Použitie (12V membránové čerpadlo R385 DC)
Je lacná a môžete získať väčší tlak, ako potrebujete.
Môžete ju použiť aj na čerpanie vody do kondenzátora
 
Top