Hľadáte náhradu za alkohol

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
257
Reaction score
279
Points
63
PRyr4hWqKg


Prvýkrát som zažil účinky húb pravdepodobne vtedy, keď som sa ich naposledy odhodlal konzumovať. V momente, keď sa to stalo, som hral Mario Kart, zrazu som odovzdal ovládač niekomu inému a náhle som sa vzdialil od obrazovky, čo ma vystrašilo. Zachvátila ma známa panika a jediným spoľahlivým východiskom, ktoré som poznal, bolo víno - vypil som dva poháre salvou. Po niekoľkých minútach moja úzkosť ustúpila a ja som strávil niekoľko mimoriadne nepríjemných hodín čakaním, kým psilocybín opustí moje telo.

huby, droga, ktorá ma nikdy zvlášť nelákala, sa objavila na obzore z niekoľkých dôvodov. Po prvé, teraz sa stala populárnou. V obchode s alkoholom si dokonca môžete kúpiť čokoládu s hubami (hoci to nie je celkom legálne). Po druhé, moja skupina priateľov je bez vážnych záväzkov, napríklad detí, ktoré by nám mohli zabrániť stráviť deň relaxáciou s drogami. Po tretie, v roku 2024 máme niečo cez tridsaťpäť rokov a patríme do vekovej skupiny, ktorá sa zaujíma o nové spôsoby zábavy a socializácie bez použitia tradičných metód.

Touto tradičnou metódou je zvyčajne alkohol, ktorý ma vždy priťahoval napriek jeho jedovatosti. Konzumácia alkoholu je v Spojených štátoch každoročne zodpovedná za 178 000 úmrtí a každý dvanásty Američan trpí poruchou spôsobenou užívaním alkoholu. Napriek reklamným tvrdeniam o prospešnosti červeného vína sa aj jeho mierna konzumácia spája s niektorými druhmi rakoviny a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Alkohol spôsobuje kocovinu, zlý spánok, nepríjemné písanie textových správ a iné. Zanecháva vo vás pocit viny, aj keď si presne nepamätáte, čo ste robili.

OIw3HP8RWz


A práve odtiaľ pochádza rastúci záujem o alternatívy k alkoholu. "Ľudia si začali viac uvedomovať, čo je dobré pre ich zdravie " - hovorí Ruby Warringtonová, autorka knihy Sober Curiosity. Poznamenáva, že nepijúci ľudia v roku 2011 nemali takmer žiadny výber - iba sladké nealkoholické nápoje, limonády alebo vodnaté nealkoholické pivo. Koncom roka 2010 sa však situácia zmenila, objavili sa nealkoholické remeselné pivovary a Liquid Death, značka vody s ironickým prístupom. Zároveň sa zvýšil počet nealkoholických nápojov a barov, čo dalo nepijúcim ľuďom možnosť objednať si nápoje, ktoré by v spoločnosti pijúcich ľudí nepôsobili zvláštne.

Nárast "triezvej zvedavosti" súvisí so všeobecným záujmom o zdravý životný štýl, ktorý začal naberať na popularite začiatkom roka 2010 s nástupom smartfónov a sociálnych médií. Možno sme chceli zažiť svoje telo vo svete, kde sa všetko zdalo abstraktné; možno sme len chceli vyzerať lepšie pre Instagram. Do roku 2019 sa však objavil trend piť menej alkoholu alebo nepiť vôbec: do módy sa dostali nízkokalorické a nízkoalkoholické nápoje a značky alkoholu začali svoje produkty umiestňovať ako vhodné pre keto alebo paleo diéty. Týmto spôsobom sa alkohol snažil zbaviť svojho imidžu neresti v dobe, ktorá takéto návyky čoraz viac odsudzovala.

Wellness priemysel prešiel množstvom produktov určených na boj proti bežným neduhom našej doby, od únavy cez úzkosť, obezitu až po vrásky. Alkohol môže tieto problémy zhoršovať a zároveň ponúka krátky oddych od nich. V tejto vlne "hadieho oleja" by však mohla existovať alternatíva, ktorá by v sebe spájala všetky výhody alkoholu - napríklad rituál pitia pohára vína pri varení, vychutnávanie kokteilu alebo atmosféru miestnej krčmy - bez prirodzených nevýhod alkoholických nápojov.

W0Qfb7ITsD


Prvou a najzrejmejšou voľbou bola konopa. Rok 2010 znamenal jej vstup do hlavného prúdu, počnúc legalizáciou v Colorade a Washingtone v roku 2012. Do roku 2021 žila takmer polovica USA v štátoch s legalizovanou marihuanou. V roku 2024 zostáva marihuana nelegálna len v štyroch štátoch a podľa CDC ju v roku 2019 vyskúšalo približne 18 % Američanov. Mnohým ľuďom marihuana ponúka relaxačný účinok s menšími zdravotnými rizikami v porovnaní s alkoholom, samozrejme, ak nepatríte k tým, ktorí na ňu reagujú úzkosťou.

Na scénu vstupuje aj CBD, legálna, pohodlná verzia marihuany, ktorá sa v priebehu roka 2010 pridávala do výrobkov od krémov na ruky až po pochúťky pre psov, hoci jej skutočné účinky môžu byť minimálne.


Popularitu si získala aj kava, tonizujúca psychoaktívna rastlina z Tichomoria, a za posledné desaťročie sa počet špecializovaných barov ponúkajúcich kavu zvýšil z 30 na 400. Jeden z populárnych nápojov, Mitra 9, sa pozicionuje ako "pivo" z tejto sféry; podľa spoluzakladateľa Dallasa Vasqueza je to pocit spoločenskosti, ktorý nevedie k opojeniu.


Mitra 9 ponúka aj nápoj s kratomom, rastlinou z juhovýchodnej Ázie, ktorá môže pôsobiť ako stimulant a používa sa na zmiernenie abstinencie od opiátov. Podľa štúdie z roku 2019 užilo kratom 0,7 % Američanov, pričom toto číslo je vyššie medzi ľuďmi so závislosťou. Vazquez dodáva, že medzi ich cieľovú skupinu patria mladé matky, ktoré hľadajú alternatívu ku káve na zvýšenie energie a uvoľnenie.

XgKFNLa93Q


Nechýbajú ani huby. Rok po začiatku pandémie sa huby stali populárnymi ako alternatíva ku káve, mäsu a interiérovému dizajnu, ako aj drogám. Štúdie ukazujú ich potenciálne výhody nielen ako psychedelických látok, ale aj ako liečebných prostriedkov. V poslednom čase mnohí ľudia začali otvorene hovoriť o mikrodávkovaní húb a iných psychedelík a tvrdia, že im to pomáha byť sústredenejší a kreatívnejší. Mladí ľudia sa na večierkoch čoraz častejšie odvracajú od alkoholu a kokaínu a volia halucinogény.

Medzitým sa na TikToku pravidelne objavujú nové recepty na nealkoholické koktaily, napríklad "koktaily pre ospalé dievčatá" s použitím čerešňovej šťavy a magnézia. Aj keď mnohé z týchto noviniek pôsobia skôr ako placebo, stávajú sa súčasťou kultúry malých radostí, ktoré pretkávajú každodenný život znamenitými momentmi. Na raveoch a v nočných kluboch mladí ľudia čoraz častejšie prechádzajú od alkoholu, kokaínu a extázy k halucinogénom, ako sú ketamín, 2C-B a DMT, pretože sa spájajú s tým, že sú viac liečivé ako škodlivé.

Sektor nealkoholických nápojov, ktoré imitujú alkohol, sa rýchlo rozvíja a objavuje sa vo forme štýlových aperitívov a koktailov v plechovkách. Značky ako
Kin Euphorics a GABA Labs ponúkajú "funkčné" nápoje obsahujúce adaptogény a nootropiká zamerané na zníženie stresu a zlepšenie kognitívnych funkcií. Cieľom týchto alternatív nie je len nahradiť tradičné alkoholické nápoje, ale ponúknuť niečo viac ako len chuťový pôžitok.

UgPVXSC13q


"Všetky tieto produkty skutočne obdivujem. Uľahčujú cestu ľuďom, ktorí majú záujem o triezvosť alebo spochybňujú svoju konzumáciu alkoholu. Zdôrazňuje, že v minulosti protialkoholické odvykacie komunity varovali pred používaním takýchto náhrad zo strachu, že by mohli spôsobiť recidívu, ale teraz sa mení vnímanie triezvosti ako univerzálneho riešenia " - hovorí Warrington.

Rax King, autorka pracujúca na memoároch o svojej neúspešnej skúsenosti s triezvosťou, hovorí, že hoci si skôr objednáva nealkoholické koktaily ako Shirley Temple
, občas používa kratom a fajčí marihuanu. "Rozširuje to chápanie triezvosti. Myslím si, že rozmanitosť nealkoholických menu a kava barov odráža túžbu ľudí nájsť alternatívu k bežnému alkoholu. Dáva to nový život konceptu triezvosti, čo si veľmi cením," - poznamenáva.

Napriek tomu je King nedôverčivý k produktom, ktoré sľubujú zábavu bez negatívnych následkov. "Sama som bola závislá a ľahko sa môžem stať závislou od akéhokoľvek omamného nápoja " - hovorí. Kratom
má napríklad potenciál byť návykový a na fórach o triezvosti sa diskutuje o jeho škodlivosti, keďže jeho populárne verzie môžu spôsobiť vážne abstinenčné príznaky. Vyšlo to najavo najmä vtedy, keď TikToker Emmy Hartmanová prezradila, že kratomový nápoj, ktorý jej spočiatku prinášal eufóriu a produktivitu, bol v skutočnosti "náplňou cracku".

Japqk3GOml


Robert Evans, autor knihy Stručná história mravov: Ako zlé správanie vytvorilo civilizáciu, sa delí o svoje skúsenosti s pitím kratomu od tínedžerského veku, zvyčajne ako náhrady kávy.

"Páči sa mi jeho účinok, ale je to návyková droga a má svoje dôsledky.S užívaním nečistého kratomu súvisí mnoho úmrtí a bol by som rád, keby FDA chránila ľudí bez toho, aby im obmedzovala prístup k nemu " - hovorí. V správach Tampa Bay Times sa spomína, že v rokoch 2021 až 2023 v Spojených štátoch dôjde k viac ako 2 000 úmrtiam na predávkovanie kratomom.

Napriek chýbajúcim federálnym predpisom týkajúcim sa kavy a kratomu (niektoré štáty majú obmedzenia a šesť štátov kratom úplne zakázalo), v roku 2016 The Verge zverejnil údaje o 25 prípadoch z rokov 2004 až 2015, keď konzumácia kavy viedla k problémom s pečeňou, závažným kožným prejavom a jednému úmrtiu na hepatitídu. Hoci je tento počet v porovnaní s počtom osôb, ktoré každoročne postihne alkohol, zanedbateľný, určite je potrebný ďalší výskum, aby sme pochopili zdravotné účinky týchto produktov.

Anne Lembkeová, lekárska riaditeľka oddelenia medicíny závislostí na Stanforde, v článku časopisu Time o látkeSentia poznamenala: "Vždy existuje očakávanie, že nejaká nová molekula môže nahradiť starú a pritom nebude mať žiadne škodlivé účinky. To sa zvyčajne nepodarí." Ako príklad uviedla heroín, ktorý bol vyvinutý ako "bezpečná" forma morfínu, a elektronické cigarety, ktoré tiež môžu byť návykové. Napriek tomu sa podľa WSJ predpokladá, že trh s alternatívnymi alkoholickými nápojmi do roku 2026 narastie na viac ako 29 miliárd dolárov.
ZVdYiuHkj6


Na internete existuje aktívne, aj keď neoficiálne hnutie, ktoré kritizuje trendy, ako sú adaptogénne nealkoholické koktaily za 15 dolárov alebo koncept, že všetko, čo konzumujeme, by malo byť zdravé. TikToker Madi Hart vyjadrila svoju nespokojnosť v jednom zo svojich videí: "Môžu ma ľudia prestať presviedčať, že naša spoločnosť sa vzdáva alkoholu? Nebude to fungovať, stále milujem alkohol. Ups, módni fajnšmekri a ľudia propagujúci trávu a mikrodávky húb, svojím nealkoholickým koktailom ma nepresvedčíte".

Jedno mimoriadne čudné podujatie technologického priemyslu v San Franciscu, ktoré zorganizoval Brian Johnson, sa stalo virálnym vďaka svojmu nezvyčajnému formátu: ľadové kúpele, súťaže v klikovaní a "doplnkový bufet", ktorý nahradil bar. Na sociálnych sieťach sa ľudia sťažovali na odtrhnutosť účastníkov a na to, ako prílišné zameranie na sebazdokonaľovanie podkopáva kultúru. Podobne ako produkty proti starnutiu pleti pre tínedžerov, produkty na zastavenie chuti do jedla ako Ozempic pre vychudnuté celebrity alebo sterilné sivé domy pre mileniálov, aj tu vzniká pocit, že ľudstvo v honbe za optimalizáciou a efektivitou stráca svoju individualitu, zatiaľ čo strach z rizika potláča našu podstatu.

Hlavný dôvod, prečo ľudia konzumujú alkohol, je často celkom jednoduchý a priehľadný. Alkohol prináša radosť a spríjemňuje chvíle, ako sú svadby a nepríjemné stretnutia v práci. Ako zdôrazňuje Evans: "Alkohol nemá žiadne skutočné zdravotné výhody, ale má sociálne výhody, pričom jednou z nich je jeho schopnosť meniť naše vnímanie a správanie. Užívanie alkoholu môže otvoriť prístup k jedinečným zážitkom, ktoré sú skutočne prospešné." Podobne ako pri LSD alebo psilocybíne, ktoré menia vedomie, je problémom alkoholu jeho účinnosť. Evans vysvetľuje: "Tak ako je rôznorodosť názorov a skúseností medzi ľuďmi pozitívnym aspektom, nadšené látky môžu tieto vnímania zmeniť."

U32YSdVgl9


Napriek tomu je správanie sa inak ako zvyčajne rizikom tvárou v tvár takmer neustálej spoločenskej kontrole. "Opitý človek nevyzerá na sociálnych sieťach najlepšie" - poznamenáva Warrington. Na platforme TikTok mladí ľudia vyjadrujú nostalgiu za klubovou kultúrou, ktorá podľa nich existovala pred smartfónmi, keď ľudia divoko tancovali na piesne o pití namiesto toho, aby len postávali a natáčali sa na video. Pripomína to slávnu scénu zo Sexu v meste, v ktorej Kristen Johnstonová, hrajúca párty dievča Lexi Featherstonovú, zvolá: "Nikto sa už nebaví! Čo sa stalo so zábavou!" Narážala tým na zákaz fajčenia v uzavretých priestoroch, ale nie je ťažké si predstaviť, ako by v roku 2024 mohla predniesť podobnú tirádu o obmedzení spoločensky prijateľného pitia alkoholu. (Jej osud sa ukázal ako tragický, keď vypadla z okna a zomrela)

Na rozdiel od zákazu fajčenia vo vnútorných priestoroch sa však myšlienka úplného nahradenia alkoholu zdá byť takmer neľudská.
Príbehy o generácii Z, ktorá vyhlasuje éru svätuškárskej triezvosti, sú často prehnané alebo zle pochopené. Ak sa pozrieme späť do raných historických období, keď sa ľudia zhromažďovali v zmysluplných skupinách, vidíme, že pili spolu. Ak sa pozrieme do vzdialenej budúcnosti, vidíme, že aj posledné organizované spoločnosti budú piť spolu.

Čo sa však pravdepodobne zmení, je to, ako často ľudia pijú v nadmernom množstve. Industrializácia a masová výroba urobili alkohol ľahšie dostupným, čo prispelo k rastu hnutia za triezvy život.
Prešlo sto rokov a stále čelíme dôsledkom širokej dostupnosti alkoholu v podobe úmrtí, závislostí a chorôb. Nie je prekvapujúce, že spoločnosť prehodnocuje svoj postoj k alkoholu,
keďže je ľahšie ako kedykoľvek predtým dokázať jeho škodlivosť.

C7WmxotGDO


Hlavnou zložkou konzumácie alkoholu, ktorú sa ľudia snažia nahradiť, je rituál, možno ešte viac ako jeho psychoaktívne účinky. V priebehu dejín sa staroveké civilizácie nesnažili kontrolovať zlozvyky a excesy tak, ako to robíme my dnes. Namiesto toho ich izolovali v rámci špeciálnych prípadov. Ako uvádza jeden odborník : "V minulosti mali ľudia presne vymedzené momenty, keď sa všetci stretávali, aby sa v ritualizovanej forme venovali nadmernému správaniu. Som presvedčený, že to bol zdravší prístup ako nechať ľudí piť, kedykoľvek sa im zachce".

V našej individualizovanej kultúre sú jediné blízke analógie takýchto tradícií - podujatia ako Silvester alebo Deň svätého Patrika - naďalej skomercionalizované a majú ďaleko od skutočných osláv z predindustriálnych čias. S ľahkým prístupom k alkoholu, ktorý si môže dovoliť každý, spoločnosti hľadajú alternatívne spôsoby regulácie toho, o čom vieme, že sa ukazuje ako škodlivé: či už prostredníctvom rozsiahlych hnutí za úplnú prohibíciu, alebo vytváraním elegantne navrhnutých nealkoholických koktailov.

Dnešný svet je skutočne krutý. V poslednom desaťročí sa stal ešte znepokojujúcejším a zložitejším. Ľudia sa snažia prehlušiť svoje problémy a liečiť úzkosť rôznymi látkami.

EpzLAl7MB8

Existuje spoločný sen, ktorý spája ľudí na celom svete - je to sen o "alkohole", ktorý v skutočnosti alkoholom nie je, ale má k nemu blízko. Je to látka, ktorá vám môže poskytnúť pocit slobody, radosti, sexuality a zhovorčivosti bez toho, aby bola návyková, aby vám skracovala život a aby ste sa ráno cítili unavení a úzkostní. Je to látka snov, vďaka ktorej je mesačná prestávka od nej jednoducho absurdná, veď prečo sa vôbec vzdávať takého pôžitku? Takýto zázrak však existuje len vo svete fantázie, pretože ľudia si vždy nájdu spôsob, ako ho premeniť na niečo deštruktívne.

Vyskúšame teda všetky dostupné možnosti a zhodnotíme riziká - od marihuany a húb až po kavu a čerešňový džús pred spaním. Pritom si uvedomíme, že výber pôžitku, o ktorom je známe, že je škodlivý, bude naďalej súčasťou nášho života. Napriek tomu, že si uvedomujeme, že alkohol problémy len prehlbuje, dve tretiny Američanov sa stále rozhodujú piť. Našťastie pre tých, ktorí nechcú tráviť príliš veľa času pitím alkoholu, je v súčasnosti v ponuke oveľa viac ako len perlivá voda.
 
Last edited:
Top