Mikrodávkovanie psychedelík. Čo dnes vieme?

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
SX60wBQknG



Posledné desaťročie sa témou mikrodávkovania zaoberajú ľudia, ktorí poznajú svet psychoaktívnych látok, ale aj ľudia, ktorí sú mu vzdialení.

Liberalizácia zákonov otvára výskumníkom nové možnosti. Výsledky ich práce vytvárajú jasnejší a zmysluplnejší pohľad na vzťah medzi naším mozgom a exogénnymi látkami, čo logicky vedie k ďalšiemu uvoľneniu legislatívy v krajinách, kde súdne systémy nejako fungujú. Vidíme tu takú vzácnu pozitívnu spätnú väzbu, ktorá skôr či neskôr povedie k tomu, že väčšina látok, psychedeliká sú medzi prvými v tomto rade, bude legálna.

Kvalita výskumu a súčasná úroveň nášho poznania mnohých procesov je však obmedzená. To nebráni apologétom biohackingu, sebarozvoja, okultizmu a radikálnych foriem psychoterapie, aby odvážne deklarovali účinnosť a výhody mikrodávkovania.

Som presvedčený, že takýto prístup je škodlivý a mikrodávkovanie psychedelík je dnes pre bežného človeka voľbou blade runnera. A tu je dôvod prečo:

1. Široká individuálna tolerancia - ľudia reagujú na aktívne dávky veľmi odlišne, čo môžeme povedať o subaktívnom užívaní na pravidelnej báze. Do veci môže zasahovať gigantické množstvo faktorov: od nastavenia a nastavenia (myslím, že sa to týka aj mikrodávok) až po mutácie v géne HTR2A, ktorý kóduje serotonínový receptor 5HT-2A. A ak má taká prax ako meditácia vedľajšie reakcie a nie je vhodná pre každého, zamyslite sa nad zavedením aktérov do vyššieho nervového systému, ktorí spôsobujú psychotické reakcie.

2. Kvalita látky - to, čo sa subjektom mikrodávkuje v laboratóriu alebo čo akceptuje generálny riaditeľ spoločnosti z Cupertina, sa s najväčšou pravdepodobnosťou v mnohých parametroch líši od toho, čo si môže dovoliť bežný človek v štandardných podmienkach.

3. Pochopenie procesu - vo svojej praxi som sa stretol so situáciami, keď ľudia chceli len nejako vyriešiť svoje problémy, pridať nové skúsenosti alebo, čo je ešte horšie, byť v trende. Pre mnohých leží myšlienka na povrchu. Môžete si hodiť huby alebo LSD a všetko bude v poriadku. Život sa zlepší. Hoci stav človeka sa môže len zhoršiť, alebo musí najprv upraviť spánkový a stravovací režim.

Možno si všimnúť aj ďalšie body, ale tieto tri môžu byť príčinou najväčších problémov s duševnou sférou. Paradoxne, pri hľadaní motivácie, inšpirácie a pokoja môže človek dostať nespavosť, emocionálne posuny, rozostrenie a duševné slepé uličky.

Ukončime však túto zdĺhavú výhradu a prejdime k zaujímavostiam.

Čo vieme o mikrodávkovaní psychedelík viac-menej s istotou do konca roka 2022?
Bude to predovšetkým o užívaní LSD a/alebo psilocybínu.


Výhody a problémy mikrodávkovania

Tento bod sa týka skôr tých, ktorí o mikrodávkovaní uvažujú. Túto časť článku nepovažujte za zoznam účinkov - tie budú nižšie. Obsahuje štatistické údaje od ľudí praktizujúcich mikrodávkovanie a ich názor na výhody a nevýhody tejto metódy.

Prehľadový článok založený na anonymnom prieskume, ktorého sa zúčastnilo 278 respodentov:
Fc4AHUs0ES


Viac informácií o výsledkoch štúdie si môžete prečítať tu (voľný prístup)

Všetko vyzerá krásne a zdá sa, že ľuďom sa pri opakovanom kurzovom užívaní subhalucinogénnych dávok psychedelík naozaj zlepšuje. Čo ma však mätie. Po prvé, ide o online prieskum. Vyvodzovať na základe takéhoto výskumu konečné závery a robiť závažné rozhodnutia môže byť krátkozraké a dokonca nebezpečné.

Napriek tomu sa stránky, skupiny, subreddity a iné miesta výmeny a konzumácie informácií s pompéznosťou stretávajú s každým takýmto výskumom. Ľudia si prečítajú informáciu, že mikrodávkovanie sa môže stať všeliekom, a smelo sa pustia do práce.

Hlavnou výhodou takýchto prác je, že kladú základy systematiky a vytvárajú základ pre ďalší, dospelý výskum. O ktorom, ku cti im slúži, že o ňom píšu konkrétni autori.

Mikrodávkovanie alebo aktívne dávkovanie. Čo je lepšie pre zlepšenie zdravia?
Odpoveď na túto otázku sa môže zdať zrejmá. Ale napriek tomu sa mi zdá dôležité túto tému v krátkosti prebrať. Pomôže mi v tom ďalšia štúdia s typickým dizajnom mikrodávkovania - prieskum obrovských rozmerov.
Tentoraz autori zozbierali údaje od impozantnej vzorky 4 050 nezávislých mikrodávkujúcich a 4 653 nemikrodávkujúcich prostredníctvom mobilnej aplikácie Quantified Citizen. Pozoruhodné je, že aplikácia funguje len v systéme iOS, čo znamená, že výsledky sa týkajú len používateľov iPhonu. A práve pcilocybín bol v tejto vzorke najčastejšie používanou mikrodrogou (85 %). Odkaz na štúdiu (voľný prístup).

GYUPui7b3E

U užívateľov nemikrodávok bola vyššia pravdepodobnosť potvrdenia akýchkoľvek problémov s duševným zdravím alebo užívaním látok a tiež vyššia pravdepodobnosť výskytu depresie, posttraumatickej stresovej poruchy/traumy a závislosti od tabaku.

A čo dávkovanie?

Tu a ďalej, kým nepoukážem na opak, budem odkazovať na čerstvú a skutočne gigantickú prieskumnú štúdiu zahŕňajúcu práce z rokov 1955 až 2021 (voľný prístup).

Je ťažké dať presnú odpoveď aj pre konkrétnu látku. Presné množstvo, ktoré tvorí mikrodávku, je ťažké určiť a dodnes neexistujú všeobecne uznávané kritériá ani konsenzus medzi výskumníkmi. Vrátane troch hlavných bodov, ktoré sú opísané na začiatku tohto materiálu.
Najčastejšie sa uvádza definícia, že mikrodávka je dávka približne jednej desatiny až jednej dvadsiatiny typickej rekreačnej dávky.


Tu však môžeme vidieť hodnoverné rozsahy dávok pre mikrodávky rôznych látok.
43FmiMrB9e



Preukázané účinky mikrodávok

Hoci existujú otázky, do akej miery možno účinky mikrodávok vysvetliť očakávaním, existujú priame účinky drog v rozsahu mikrodávok. Početné štúdie preukázali najmä pozitívne zmeny v kognitívnom spracovaní a zlepšenie ukazovateľov duševného zdravia. Najsľubnejšie údaje z laboratórnych štúdií aj zo štúdií, ktoré sa uskutočnili na základe vlastného vyjadrenia, sú zhrnuté nižšie.

Jz6MhsLfeE


Odporúčam venovať pozornosť ľavému stĺpcu. Ide o oblasti, ktoré máme dnes určite potvrdené a môžeme ich využiť pre vlastné účely.

Všetko ostatné by som spochybnil. V každom prípade sa oplatí veľmi dobre zvážiť všetky úvodné poznámky predtým, ako zasiahnete do neurochémie svojho mozgu.

Obojsmernosť účinkov mikrodávok

Fenomén, ktorému sa venuje nezaslúžene málo pozornosti. Mikrodávkovanie môže viesť k opačným účinkom. To znamená, že v niektorých prípadoch bolo mikrodávkovanie spojené so zvýšením aj znížením tých istých ukazovateľov. Napríklad viaceré premenné sa u niektorých účastníkov výrazne zvýšili, ale u iných sa znížili v závislosti od dávky lieku.

Výskum často ukázal obojsmerné výsledky v prípade ukazovateľov, ako sú úzkosť, pozornosť, nálada, úroveň energie a kognitívne funkcie.

Tento vzorec výsledkov môže byť interakciou medzi účinkom látky a očakávaním alebo inými kontextovými faktormi (napríklad úzkosť sa môže zvyšovať alebo znižovať v závislosti od toho, aké priaznivé je fyzické prostredie), a teda sa môže líšiť v rámci tej istej osobnosti v rôznych kontextoch.

Aj obojsmernosť účinkov môže súvisieť s podtypmi ľudí, ktorí reagujú na príjem látky špecifickým a konzistentným spôsobom. Napríklad existujú individuálne rozdiely v enzymatickej aktivite, ktoré ovplyvňujú schopnosť niektorých ľudí metabolizovať LSD.

Placebo
Existuje názor, že účinky mikrodávok sú do veľkej miery spôsobené placebo efektom. No dnes môžeme s istotou povedať len to, že očakávanie skutočne ovplyvňuje celkový účinok mikrodávkovania, ale zatiaľ nie je dostatočne isté, aký silný je tento účinok a aký je dôležitý v porovnaní s farmakologickými účinkami mikrodávkovania. Ako vedci v takýchto prípadoch vždy píšu, je potrebný ďalší výskum.

Mikrodávkovanie zjavne niečo robí s našou neurochémiou. Ale či sa dá použiť v terapii, fixovať v čase a bezpečne optimalizovať naše problémové oblasti, stále nie je jasné. Bez ohľadu na to, či sú účinky mikrodávok založené na placebe alebo farmakológii, existujú dôkazy, že mikrodávky majú významný vplyv na život ľudí.

Žiaľ, urýchleniu práce v tomto smere bránia problémy s legislatívou väčšiny krajín, stigmatizácia samotných psychedelík a ich konzumentov a, úprimne povedané, ľahostajný prístup mnohých ľudí ku konzumácii psychoaktívnych látok, ich duševnému a fyzickému zdraviu.

Čo sa bude diať ďalej?
Túto oblasť výskumu sledujem so záujmom a nadšením a očakávam nárast počtu laboratórnych longitudinálnych, dobre kontrolovaných štúdií.

Ako už bolo uvedené, hlavnými úlohami v tejto fáze sú:
1. Predpovedanie individuálnej reakcie pre konkrétnu osobu.
2. Podmienky na vykonanie skutočne slepých a randomizovaných štúdií.
3. Otázky bezpečnosti pri dlhodobom mikrodávkovaní.

Ak toto zvládneme, zvyšok sa spojí oveľa rýchlejšie. A po ďalšom desaťročí budeme môcť získať látky, algoritmy ich používania a napríklad aj metódy podávania, ktoré nám a nášmu životu prinesú o niečo viac svetla, produktivity a láskavosti. Dúfam.

Ak praktizujete mikrodávkovanie a chcete prispieť k výskumu tejto oblasti, pozrite si stránku: microdose.me - na jej základe a na základe spomínanej mobilnej aplikácie sa zbierajú údaje pre ďalšiu prácu vedcov. Nezabudnite na bezpečnosť a pred odoslaním akýchkoľvek údajov si prečítajte podmienky používania.

Ako vždy, ďakujeme vám za váš čas a pozornosť. Ak máte osobnú skúsenosť s nejakou modalitou, svoje myšlienky alebo otázky k tejto téme, pozývam vás do diskusie.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Dobrý deň, Paracelsus - vďaka za tento zaujímavý článok.

V súčasnosti praktizujem režim mikrodávok na báze LSD, ktorý som začal pred takmer tromi mesiacmi s úmyslom poskytnúť si ohniskový posun, ktorý mi umožní zbaviť sa pomerne nepríjemnej závislosti od kokaínu.

Každé tri dni som si dával približne 15 µg. Začal som to večer tesne pred spaním a asi pred mesiacom som prešiel na prvé ráno.

Som fascinovaný množstvom energie, ktorá bola vynaložená na skutočný výskum (zaneprázdnený čítaním čo najviac, čo sa mi dostane do rúk) a plánoval som deň (zajtra), keď si moja žena dá silnú dávku LSD a bude skúmať svoj alkoholizmus. Budem jej robiť opatrovateľa.

Keďže mikrodávky dopadli tak dobre, rozhodol som sa začať skúmať aj iné plné psychedelické zážitky, aby som viac pochopil seba aj zážitky, ktoré máme ako ľudia k dispozícii.

Za týmto účelom som si zaobstaral oslnivú škálu látok, ktoré budem v nasledujúcich dvoch rokoch skúšať vo veľmi špecifickom prostredí (5-MEO-DMT, NN-DMT, meskalín, 2CB, MDMA, ketamín, psylocibín a ďalšie - ide o plnohodnotné psychedelické a disociatívne skúmanie, ktoré bude prebiehať opatrne s plným vedomím rizík)

Zdá sa, že váš vyššie uvedený článok nezohľadňuje jednu vec, ktorá je podľa mňa veľmi dôležitá, a to, že ako ľudia sa KONŠTANTNE predávkujeme mnohými zlúčeninami, na ktoré sme neboli biologicky vyvinutí. Od kofeínu po rybí olej, od kyseliny acetylsalicylovej po pšenicu, naše telo jednoducho nebolo určené pre všetky tieto vysoké koncentrácie vecí, ktoré si neustále dávkujeme.
Keď sa pozriete na významné mikrodávkovacie techniky mainstreamovej spoločnosti, už tisícročia používame na prispôsobenie/adaptáciu alkohol, kokaín, marihuanu a mnohé ďalšie.


Ľudia sú odborníci na to, aby si priamo do mozgu hádzali veci, ktoré masívne menia ich psychiku, a potom sa posúvali ďalej.
Táto ochota hľadať alternatívne stavy, hľadať zvýšenie kvality života, táto kvalita chcieť viac... Som si celkom istý, že to má niečo spoločné s našou mentálnou schopnosťou vyhľadávať veci, ktoré sú nové, niečo spoločné s naším masívnym úspechom ako druhu.

Ľudstvo zistilo, že môže jesť takmer všetko, náš zmysel pre chuť je oveľa lepší ako u iných druhov a sila našej odolnosti voči toľkým chemikáliám určeným na zabíjanie...


Takže áno, mikrodávky môžu byť z dlhodobého hľadiska pre mnohých ľudí škodlivé, ale pri správnom riadení sú pravdepodobne O VEĽMI menej nebezpečné ako nikotín, alkohol, pšenica, cukor, soľ, rastlinný olej a mnoho ďalších nadmerne konzumovaných látok. (Tak ako cukor, alkohol a pšenica atď. sú menej nebezpečné, ak sa s nimi správne hospodári - všetok nadbytok má tendenciu dopadnúť zle)


Každopádne sa to zvrhlo na oveľa väčší blábol, ako som zamýšľal; ospravedlňujem sa, že to nie je jasné/konkrétne; momentálne sa sústreďujem na iné veci. Budem sa tiež snažiť pridať k výskumnému projektu mikrodávkovania, na ktorý ste upozornili vyššie.
 

autodidact6

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 27, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Dokonale ste to analyzovali , a najlepšia časť nebola záverečná.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Ďakujeme za názor, cubesquare!

Súhlasím s tým, že sme dosiahli neprekonateľné výšky v tom, že do seba všetko napchávame. Táto skutočnosť má multifaktoriálny základ a zaslúži si samostatný článok.

Problém s mikrodávkovaním nie je ani v tom, že by z dlhodobého hľadiska mohlo spôsobovať problémy (veď s alkoholom, cukrom a inými "legálnymi a bezpečnými" látkami naozaj žijeme väčšinu našej histórie, ako ste úplne správne poznamenali). Problém vidím v dezinformáciách, naivite a falošných nádejach, ktoré vytvorili nebezpečný hype cloud okolo nového a sľubného smeru.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Je to určite nebezpečný oblak humbugu, nie každý mal zapnuté kritické myslenie. Smer je síce pozitívny, ale sotva nový :(
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Ďakujeme, že ste sa tu takto otvorili! Chcel som tu len zanechať krátke "zbohom" pre vás a vašu manželku.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Vďaka človeče - Je veľmi nervózna z LSD, takže sme začali s malým(-ou) dávkou, aby získala predstavu o tom, že ju to nezabije. Dal som jej asi 90 µg a strávil som s ňou celý deň, pričom som hovoril čo najmenej. Niekoľko dní sme strávili prípravou, zamerali sme sa na nastavenie jej zámeru, na to, aby sa dostatočne sústredila a upozornila na svoj problém.
Stále som jej opakoval, že je v poriadku a všetko je v poriadku, ukázalo sa, že moje neustále rozprávanie ju stále vyťahovalo z jej introspekcie a hoci sa jej podarilo vyniesť na povrch niektoré traumy okolo smrti sestry a otca (dve samostatné neočakávané nenásilné udalosti), nemala pocit, že má dostatok času na plné preskúmanie kvôli môjmu "zasahovaniu".

Takže na budúci mesiac plánujeme ďalší deň, keď si vezme 200 µg a ja budem len ticho ležať s ňou, držať ju za ruku a byť jej kotvou. (Požiadala ma, aby som jej čítal knihu a len sa jej dotýkal).

NIE som psychiater ( k vyššie uvedenému bodu @Paracelsus ), ale aj ako manžel, ktorý sa stará o svoju ženu, vidím, akú silu môžu mať tieto molekuly, keď to nie sú len párty.

Nechápte ma zle, milujem párty, ale môj životný štýl už neumožňuje používať takéto psychelics, preto som spadol do kokaínovej diery, príliš ľahké robiť, keď predstieram, že som fungujúci dospelý. Psychedeliká si vyžadujú záväzok, ktorý mi moje deti jednoducho nemôžu dovoliť :) Potrebujú fungujúceho rodiča, takže tak. Mám veľkú zásobu iof super zábavných (a silných) vecí, z ktorých mám kopec potešenia, keď ich hromadím ako drak svoje zlato, ale plánujem brať veci len mimo režimu mikrodávok, raz za mesiac na cestu sebazdokonaľovania/pochopenia.

Každopádne, časť k zlepšeniu sa začína vedomím, že ste chorí, pracujeme na tom spoločne a budeme v poriadku :)
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Myslím, že malá dávka, ktorú ste mali predtým, bola skvelá z hľadiska toho, že si uvedomila, čo hľadá u opatrovateľky, takže sa môžete uistiť, že ju nezaťažíte, keď príde čas na veľkú dávku. Ešte raz vám želám veľa úspechov na vašej ceste.
Dobre povedané :)
 

paletto10

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 21, 2023
Messages
6
Reaction score
4
Points
3
Čo mi vyráža dych, je to, koľko ľudí je naklonených mikrodávkovaniu. Zdá sa, že bežní ľudia, nie nevyhnutne užívatelia drog, sú touto myšlienkou mikrodávkovania zaujatí. Stretávam čoraz viac ľudí, ktorí to chcú vyskúšať alebo už začali.
Myslím si, že myšlienka, že psychedeliká sa dostali do povedomia bežných ľudí, je celkom fajn. Tí ľudia, ktorí by si nikdy nevzali psychedelikum na trip, teraz prijali myšlienku, že mikrodávkovanie tohto psychedelika je v poriadku a veľa ľudí to robí.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Myslím si, že za to je stopercentne zodpovedná zmena tónu mainstreamových médií.
Odkedy USA začali dekriminalizovať trávu v celej šou, pohľad médií na vojnu proti drogám sa zmenil a s ním aj vnímanie verejnosti.

Ľudia sa teda všeobecne boja veľkých zlých drog, ale keď sa to zarámcuje ako liečivé nástroje, ktoré pomáhajú práve s vecami, s ktorými ľudia denne bojujú, a nie ako únik z reality, určite budú vnímavejší.
 
Top