Oxidácia benzylalkoholu zriedenou kyselinou dusičnou

Stretcher5335

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 20, 2022
Messages
16
Reaction score
9
Points
3
Len hľadám, či má niekto skutočný čas strávený v laboratóriu pri tejto reakcii. Zdá sa, že je to jedna z priamočiarejších a reagenčne prístupnejších ciest na získanie benzaldehydu s dobrými výťažkami. BnOH+HNO3+NaNO2
 

Attachments

  • nNxVgRJCSE.pdf
    175.5 KB · Views: 650

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
dude.... wow... to je sakra dobrý článok... vďaka, že si to našiel...

Ešte som to nerobil, práve som strávil víkend tým, že som robil oxidáciu BzOH kyselinou sírovou v DMSO na ceste.... cez reflux... len hodinové refluxovanie, ale dobrý bože, DMSO sa tepelne rozkladá a zostane vám smrad, ktorého je ťažké sa zbaviť. Myslím tým, že je to hrozné. Hovorí sa, že refluxom, ale nie... Myslím, že chcem povedať, že som si vybral alternatívu a trochu ľutujem, že som to urobil, radšej by som bol išiel touto cestou... Pretože môj surový benzaldehyd smrdí ako akýkoľvek produkt rozkladu síry a je to hrozné.... Aj po extrakcii a praní.... Práve teraz je v ňom aktívne uhlie.. možno som to niekde posral, ale čo už, viem si predstaviť, že tak či tak budeš musieť destilovať a tak.... Pri ceste so sírou je var len 1 hodina a tak nejako preto som si ju vybral, s výťažnosťou takmer 95 %, ale nedostal som sa k tomu...

Pri tejto metóde som videl, že na konci je odfarbená a ešte ju treba vydestilovať. Ale aspoň je to len benzaldehyd a možno trochu nezreagovaného alkoholu... Som si celkom istý, že táto cesta je lepšia. najmä s týmto článkom, ktorý sa zaoberá podrobnosťami...
 

Stretcher5335

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 20, 2022
Messages
16
Reaction score
9
Points
3
Preskúmal som mnoho ciest a táto sa javí ako vedúca zo všetkých. Na oxidáciu benzal alc môžete použiť aj bielidlo (chlórnan sodný).
 
Top