P2np Syntézy Katalýza acetátu amónneho

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
182
Reaction score
21
Points
18

Katalýza acetátu amónneho v nadbytku nitroetánu3

Roztok benzaldehydu (6,4 g) a octanu amónneho (1,0 g) v nitroetáne (20 ml) sa zahrieval 5 h na reflux. Po ochladení a odstránení rozpúšťadla sa zvyšok prečistil stĺpcovou chromatografiou na silikagéle 60 N (neutrálny; hexán-chloroform, 2:1, v/v), potom sa rekryštalizoval z hexánu a získal sa 1-fenyl-2-nitropropén ako svetložltý kryštál s hmotnosťou 6,2 g (63 %), mp 71-73 °C.
---------------------------------------------------------------
Existuje syntéza, ale nerozumiem tomu, že sa čistí chromatografiou. Čo môžem urobiť namiesto toho? Koľko stupňov bude mať reflux? Môžete napísať podrobne, ako to urobiť?
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
182
Reaction score
21
Points
18
Dokážete podrobne napísať syntézu? N- butylamín a cyklohexylamín sa v mojej krajine nepredávajú, predáva sa len octan amónny.
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Takáto je moja skúsenosť s octanom amónnym:
80 ml benzaldehydu
80 ml nitroetánu
60 g bezvodého octanu amónneho
70ml GAA

refluxované vo vodnom kúpeli pri teplote blízkej varu (myslím, že 90°-95°) počas 5-6 hodín.

Kolba sa pravidelne pretrepáva
ZekCSvy5UR


Po 6 hodinách:
D4nSseXPFW


Nechajte ho vychladnúť na izbovú teplotu a vložte ho do mrazničky.
Výťažok je 78 g.


Poznámka:
- Ak zmes nekryštalizuje, vložte do nej tyčinku.
-Ak máte hotový P2np, vložte ho trochu do zmesi a okamžite vykryštalizuje.

-Použite suchý octan amónny (môj octan amónny bol veľmi vlhký a vysušil som ho čo najviac pomocou tkanín, myslím, že to je dôvod nízkeho výťažku).
Ďakujem odborníkom za pomoc
@G.Patton @HIGGS BOSSON
ZGRfK4uX6A
 
View previous replies…

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Za toto veľmi pekne ďakujeme!! Nemôžem uveriť, že som mal všetky prekurzory, ktoré som potreboval pre jednu z najjednoduchších RXN, a ani som si to neuvedomil!!!
Veľmi si cením, že ste ma nasmerovali na tento príspevok!!!
Dá sa octan amónny vysušiť nejakou inou metódou, napríklad možno rozpustením do niečoho, čo sa má upraviť bezvodým MgSO4? Len myšlienka, pretože áno, môžem kúpiť bezvodý octan amónny, ale je to dosť veľa £ viac.

Musím priznať, že mám problémy s kryštalizáciou konečného produktu n,n-DMT, keď som použil NaBH4.

Potrebujem ďalší projekt, ktorý ma rozptýli od toho, že sa mi nedarí! Ha
Získal som NIEKTORÝ DMT, ale výťažky sú neprijateľné...

Syntéza hovorí, že sa má rexovať konečný olej z vriaceho heptánu, ale môj odmieta mať čokoľvek spoločné so vzájomne oddelenými vrstvami! Je to v nepríjemné.
Momentálne mám plnú chladničku metanolu a formaldehydu v príprave, aby som to skúsil znova - VIEM, že v niektorých momentoch to išlo nad 0c a viem, že to nie je dobré!
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Octan amónny sa ľahšie syntetizuje ako suší, preto je lepšie kúpiť ho bezvodý.

Hľadal som spôsob, ako ho vysušiť, ale nenašiel som spôsob, ktorý by mi vyhovoval
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
KONEČNE som sa skutočne dostal k tomu, aby som to vyskúšal, teraz je to vlastne pod refluxom - farba sa tam určite dostane!
Kurevsky neznášam pachy, ktoré sa získavajú pri skladaní tohto rxn... naozaj nemám rád tú mandľovú čerešňovú vôňu, ktorú tento aldehyd uvoľňuje, je to hnus - tiež je to naozaj ťažká tekutina.

Pozor, aspoň je to tu legálne... v štátoch to nie je obmedzené? Spomínam si, ako som pozeral tú epizódu Hamiltonovho programu "pozitívny amfetamín", kde mal, že by to bol strýko Fester? Bol to jeden z chemikov, ktorý napísal veľa kníh na túto tému a syntetizoval benzaldehyd alebo sa o to aspoň pokúšal - nechápem, prečo by to skúšal, keď si to môžeš kúpiť ako tu....môže sa mýliť tho... každopádne to kurva smrdí!

A áno. S octanom amónnym sa pracuje trochu ťažko - úprimne povedané, vzal som nôž, prepichol som 250g vaničku a potom som z nej vybral celé kúsky a napichol som ich do lievika v banke.
Je to zvláštna vec, v skutočnosti mi to naozaj pripomínalo ľad... nie názov metamfetamínu na ulici, ale obyčajný, studený ľad typu snehových gúľ 🧊 zvláštna vec, ale dúfal som, že sa to pri zahrievaní celé roztopí - mal som pravdu Bug áno, nabudúce by som to skúsil kúpiť bezvodé - aj keď som omylom kúpil asi kilo a pol tejto veci!

Vďaka za návod - zdá sa, že je to podobné ako pri nitroaldole, ktorý som robil na 2,5-DMOBA, len s použitím šialeného katalyzátora a oveľa väčšieho množstva nitroetánu ako nitrometánu, ale myslím, že to je kompromis za to, že nemám n-butylamín... oveľa radšej som mal správny katalyzátor - etyléndiamín v prípade 2,5-DMOBA...

dúfam, že to bude fungovať....nemám predstavu, ako to budem redukovať, aj keď sa mi podarí niečo vykryštalizovať a neskončí to nejakým posratým otravným olejom...

mimochodom, teraz sa dostávam do rxn a nie...totálne zlá farba.... Jasne červená! Bah!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Ummmmm....divná farba - mám veľké pochybnosti nad týmto 🤨
NHtQuKrhE9
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Rekryštalizácia. K dispozícii je téma s podrobným videonávodom, zápisom a širokou diskusiou v sekcii komentárov. Stačí sa poobzerať po BB fóre, než vytvoríte nový príspevok s rovnakou problematikou, ktorá je veľmi častá a už miliardkrát diskutovaná a opísaná.
 

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
80 ml benzaldehydu
80ml nitroetán
60g bezvodého octanu amónneho
70ml GAA

Toto nebude fungovať...., takže ak to niekto číta, nestrácajte čas a chemikálie!
 

TheCook

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2024
Messages
17
Reaction score
18
Points
3
Potom mi len uveďte jeden dobrý dôvod, prečo by to nemalo fungovať?
 

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Vzhľadom na tradičnú Henryho reakciu a vzhľadom na tento pomer: Benzaldehyd 1000 ml, nitroetán 1000 ml, ľadová kyselina octová 250 ml a n-butylamín 50 ml

Vysvetlenie:

  1. Benzaldehyd (C6H5CHOC6H5CHO):
    • Táto aromatická zlúčenina poskytuje benzénový kruh a aldehydovú skupinu.
  2. Nitroetán (CH3-CH2-NO2CH3-CH2-NO2):
    • Poskytuje nitroskupinu (-NO2).
  3. Kyselina octová (CH3-COOHCH3-COOH):
    • Pôsobí ako slabý kyslý katalyzátor a poskytuje acetylovú skupinu.
  4. n-utylamín (C4H9NH2C4H9NH2):
    • Funguje v reakcii ako zásada.
  5. Produkt (fenyl-2-nitropropén):
    • Hlavným vznikajúcim produktom je fenyl-2-nitropropén.

Rozdeľme reakciu na vznik fenyl-2-nitropropénu z daných reaktantov:

Krok 1: Nukleofilná adícia nitroetánu na benzaldehyd

  1. Vznik medziproduktu enamínu:
    • n-Butylamín (C4H9NH2C4H9NH2) reaguje s benzaldehydom (C6H5CHOC6H5CHO) za vzniku enamínového medziproduktu.
    • Osamelý pár elektrónov na atóme dusíka n- butylamínu atakuje karbonylový uhlík benzaldehydu, čo vedie k vzniku enamínu.
\ceC6H5CHO+C4H9NH2−>C6H5CH=CH−NH−C4H9\ceC6H5CHO+C4H9NH2−>C6H5CH=CH−NH−C4H9

Krok 2: Adícia nitroetánu na enamín

  1. Adícia nitroetánu:
    • Nitroetán (CH3-CH2-NO2CH3-CH2-NO2) sa pridáva k medziproduktu enamínu nukleofilnou adičnou reakciou.
    • Nitronátový ión atakuje enamín, pričom sa vytvorí nová väzba uhlík-uhlík a vznikne medziprodukt nitroalkán.
\ceC6H5CH=CH−NH−C4H9+CH3−CH2−NO2−>C6H5CH=CH−NO2+C4H9NH2\ceC6H5CH=CH−NH−C4H9+CH3−CH2−NO2−>C6H5CH=CH−NO2+C4H9NH2

Krok 3: Tvorba fenyl-2-nitropropénu

  1. Dehydratácia a tvorba fenyl-2-nitropropénu:
    • Kyselina octová (CH3-COOHCH3-COOH) reaguje s medziproduktom nitroalkánu, čo vedie k eliminácii vody (dehydratácii) a vzniku fenyl-2-nitropropénu.
\ceC6H5CH=CH−NO2+CH3−COOH−>C6H5CH=CH−NO2+H2O\ceC6H5CH=CH−NO2+CH3−COOH−>C6H5CH=CH−NO2+H2O

Celková reakcia: \ceBenzaldehyd+Nitroetán+Kyselina octová+n-Butylamín->Fenyl-2-nitropropén+Ostatné produkty->\ceBenzaldehyd+Nitroetán+Kyselina octová+n-Butylamín->Fenyl-2-nitropropén+Ostatné produkty

Kľúčové body:

  • Reakcia zahŕňa viacero krokov, ktoré začínajú vznikom medziproduktu enamínu.
  • Nukleofilná adícia a dehydratačné reakcie prispievajú k syntéze fenyl-2-nitropropénu.
  • Reakčné podmienky, ako je teplota a koncentrácia, ovplyvňujú výsledok a na dosiahnutie optimálnych výťažkov môže byť potrebná optimalizácia
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vzhľadom na variant Henryho reakcie a vzhľadom na tento pomer: 80 ml benzaldehydu 80 ml nitroetánu 60 g bezvodého octanu amónneho 70 ml GAA

Nebudem prepisovať reakčný mechanizmus, pretože by sme mali predpokladať, že je rovnaký?

Nahradenie n-butilaminu octanom amónnym v reakcii, ktorú ste uviedli, by výrazne zmenilo reakčný priebeh. Octan amónny zvyčajne pôsobí ako katalyzátor v niektorých reakciách, ale neplní rovnakú nukleofilnú funkciu ako n- butylamín. Reakcia by pravdepodobne prebiehala podľa iného mechanizmu a konečný produkt by sa mohol líšiť.

Tu je stručný prehľad očakávaných zmien:

  1. Tvorba medziproduktu enamínu:
    • Namiesto nukleofilného útoku osamelým párom dusíka v n- butylamíne môže reakciu uľahčiť inak acetát amónny. Mechanizmus reakcie bude závisieť od konkrétnych podmienok.
  2. Adícia nitroetánu na enamín:
    • K adícii nitroetánu na medziprodukt enamínu by mohlo dôjsť, ale podrobnosti reakcie by boli ovplyvnené povahou medziproduktu vytvoreného s octanom amónnym.
  3. Tvorba fenyl-2-nitropropénu:
    • Dehydratačný krok za účasti kyseliny octovej môže stále prebiehať, ale jeho špecifiká sa môžu líšiť a celkový výsledok môže viesť k vzniku rôznych vedľajších produktov alebo izomérov.
Vyváženie reakcie s octanom amónnym by si vyžadovalo podrobné pochopenie špecifických reakčných podmienok, koncentrácií a mechanizmu, ktoré nemusia byť ľahko dostupné bez experimentálnych údajov.

V súhrne, hoci octan amónny môže zohrávať úlohu v niektorých reakciách, jeho nahradenie n-butilaminom v danom kontexte by pravdepodobne viedlo k odlišnému priebehu reakcie a prípadne k odlišnému konečnému produktu. Na určenie konkrétneho výsledku by bol potrebný podrobný experimentálny výskum a optimalizácia.

Poďme ďalej skúmať a uvidíme, či nájdete nejaký dôvod, prečo by to malo fungovať?


Toto sú hodnoty pre
n-utylamín
Kyslosť (pKa)0
Základnosť (pKb)3,2

Toto sú hodnoty pre octan amónny
Kyslosť (pKa)9.9
Zásaditosť (pKb)33

n-butylamín nemusí fungovať alebo môže viesť k odlišným výsledkom:

  1. Rozdiel v reaktivite:
    • n- butylamín je primárny amín s nukleofilnou aminoskupinou, čo mu umožňuje zúčastňovať sa reakcií nukleofilnej adície. Octan amónny ako soľ nemá nukleofilnú aminoskupinu. Jeho reakčné správanie môže zahŕňať skôr prenos protónu alebo katalytickú aktivitu než priame nukleofilné útoky.
  2. Úloha octanu amónneho:
    • Octan amónny sa často používa ako katalyzátor alebo na uľahčenie určitých reakcií prostredníctvom svojich kyslých alebo zásaditých vlastností. Jeho špecifická úloha však závisí od reakčných podmienok a povahy reaktantov. V uvedenej reakcii môže neprítomnosť nukleofilnej skupiny v octane amónnom obmedziť jeho priamu účasť v určitých krokoch.
  3. Reakčný mechanizmus:
    • Substitúcia n-butilaminu octanom amónnym by mohla zmeniť celkový mechanizmus reakcie. Nukleofilný útok, ktorý je rozhodujúci pri tvorbe enamínového medziproduktu, by nemusel prebiehať tak, ako sa očakáva s octanom amónnym.
  4. Vedľajšie produkty a vedľajšie reakcie:
    • Rôzne reakčné cesty môžu viesť k vzniku alternatívnych vedľajších produktov alebo vedľajších reakcií. Selektivitu a účinnosť reakcie môžu ovplyvniť špecifické činidlá a podmienky.
  5. Výzvy pri optimalizácii:
    • Aj keby bola reakcia zahŕňajúca octan amónny možná, dosiahnutie optimálnych výťažkov a selektivity by si mohlo vyžadovať rozsiahlu optimalizáciu reakčných podmienok, ako je teplota, koncentrácia a reakčný čas.
  6. Vyváženie rovnice:
    • Nahradenie octanu amónneho by si mohlo vyžiadať aj úpravu reakčnej stechiometrie, aby sa vyrovnala rovnica. Závisí to od špecifických reakcií, ktorým acetát amónny za daných podmienok podlieha.
V podstate je výber reakčného partnera pri organickej syntéze rozhodujúci a každé činidlo prispieva odlišnými funkčnými skupinami a reaktivitou. Bez experimentálnych údajov alebo konkrétnych podrobností o reakčných podmienkach je náročné predpovedať presný výsledok zámeny octanu amónneho za n-butilamin v danej reakcii. Na preskúmanie životaschopnosti tejto substitúcie a pochopenie výslednej chémie by bolo potrebné experimentálne testovanie.

Pozrite si prílohy a uvidíte, či to dokážete pochopiť. ja to nedokážem. čísla nesedia, rozdiely v roztoku pufru a čoho sa týka, pôsobí ako katalyzátor. nechápte ma zle, dúfam, že sa mýlim, pretože je oveľa lacnejšie a jednoduchšie vyrobiť octan amónny ako n-butylamín, to je isté.
 

Attachments

  • fh8zRYHD6d.pdf
    15.9 MB · Views: 259
  • 0u4y9EnQXi.pdf
    599.2 KB · Views: 247

TheCook

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2024
Messages
17
Reaction score
18
Points
3
Dobrý deň!

Toto nie je správne, pretože porovnávate iba octan amónny s n- butylamínom. Rozdiel je v kombinácii octanu amónneho s kyselinou octovou. Octan amónny je hygroskopický (preto má napätie na disociáciu len za prítomnosti nevysušených rozpúšťadiel alebo pár vzduchu) a v roztoku disociuje za vzniku amónnych iónov NH4+ a octanových iónov (OAc-).
Acetátové anióny pôsobia ako slabé zásady. V reakcii vytvárajú rovnováhu s protónmi kyseliny octovej, čím sa vytvára mierne zásadité prostredie. Amonný ión tiež prispieva k rovnováhe, ale nie ku katalýze.
Toto sa deje:
Najskôr dochádza k disociácii octanu amónneho (stopy vody v rozpúšťadlách zvyčajne stačia na solvatáciu niektorých iónov). Keďže pri reakcii vzniká voda, mohla by sa použiť na solvatáciu väčšieho množstva octanu amónneho:

NH4OAc <-> NH4+ + OAc-

Nitroetán sa aktivuje zásaditým prostredím, ktoré poskytuje octanový ión, a vytvára nitronátový anión:

CH3CH2NO2+OAc-->CH3CHNO2-+HOAc
Nitroetán tu reaguje s acetátovým iónom za vzniku nitronátového aniónu a uvoľnenia kyseliny octovej.

Nitronátový anión potom atakuje benzaldehyd za vzniku medziproduktu nitroalkoholu:

C6H5CHO+CH3CHNO2 -> C6H5CH(OH)CH2NO2C6H5CHO+CH3CHNO2->C6H5CH(OH)CH2NO2

Nakoniec dochádza k dehydratácii za vzniku P2NP a vody:

C6H5CH(OH)CH2NO2 -> C6H5CH=CHNO2 + H2O

Niekedy sa niektoré amónne ióny môžu deprotonovať, ale kyselina octová ich opäť protonuje.


S pozdravom
 

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
ďakujem! vyskúšam to. teraz to dáva väčší zmysel. na prvý pohľad to na papieri vyzeralo, že by to nebolo schopné udržať reakciu v chode, ale predpokladám, že človek musí byť výnimočne istý, že každá vec je bezvodá a že GAA je v skutočnosti 99 % a nie 90+, pretože hydratácia amínovej soli by bola nasýtená skôr, ako by sa proces dokončil, alebo ak mám byť úprimný, najprv som si myslel, keď som to videl, že octan amónny by mohol reakciu dokonca uľahčiť. ale zase nič nie je väčšie ako naučiť sa niečo nové a najmä keď to aj uľahčí život. Takže ešte raz ďakujem!
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Toto je najhorší spôsob, ako spustiť Henryho reakciu na výrobu P2NP z benzaldehydu a nitroetánu. Mizerné výťažky a tmavá kaša, ktorá sa ťažko spracúva. Neexistuje ani miesto, ani dôvod, aby sa toto svinstvo vôbec považovalo za užitočného kandidáta na túto reakciu.

Upozorňujeme! Držte sa od neho ďalej! Veľké plytvanie prekurzormi a časom, jediná zlúčenina, ktorú táto syntéza produkuje vo vynikajúcich výťažkoch, je nešťastie.
 
View previous replies…

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
na základe čoho ste dospeli k tomuto záveru? pýtam sa zo zvedavosti, keďže to bola pôvodne moja prvá diplomová práca?

G.Patton

William Dampier

úprimne sa ospravedlňujem, že som vás priviedol na túto tému, môžete mi v tejto veci pomôcť?

 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Ak nemôžete získať cyklohexylamín, najlepšou možnosťou je octan amónny.
Výťažok nie je zlý a produkt nie je veľmi znečistený. Stačí ho rekryštalizovať len raz.
Keď som syntézu robil naposledy, výťažok bol 100 g z 90 ml nitroetánu.
Zatiaľ som ho nerekryštalizoval
NeZIy1O8s7
 
View previous replies…

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
To nevyzerá dobre, má to zlú kryštalickú formu a farbu. ste si vôbec istí, že je to p2np? v prípade, že to nepoužívate, vyzerá to jedovato
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
90 ml nitroetánu, 90 ml benzaldehydu, 70 ml GAA a 70 g octanu amónneho.
Podrobnosti boli predtým napísané vyššie.
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Pretože som to ešte nevykryštalizoval.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Vezmite akýkoľvek objemný amín, rozpustite ho v malom množstve IPA a pridajte GAA, kým ph nebude kyslé. To si váš katalyzátor. Áno, nebude rozpustený v IPA, ale to nevadí. 10 g amínu na 100 ml benzaldehydu je dosť, môžete použiť menej a získať skvelé výťažky, len dvakrát viac v mikroteplote na max. 60 °C. Zmiešajte nitro a benzaldehyd a pridajte časť katalyzátora, premiešajte, nechajte vychladnúť a zopakujte. Nikdy som nemal výťažok nižší ako 90 % a použil som celý rad rôznych amínov. Nesmiete hľadať jeden jediný amín, ale musíte sa pozrieť, ktoré amíny môžete ľahko získať, a potom zistiť, ktorý funguje najlepšie.
 
Top