Syntéza fenylacetónu (P2P) z benzaldehydu s butanónom

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Činidlá.
  • Benzaldehyd 1000 g.
  • Metylétylketón (MEK) 1000 ml.
  • Destilovaná voda 14,5 l.
  • Chloroform (CHCl3) 7,6 l.
  • Roztok hydrogenuhličitanu sodného (NaHCO3).
  • bezvodýsíran horečnatý (Na2SO4).
  • Ľadová kyselina octová 10 l.
  • Peroxid vodíka (H2O2) 1300 g 50 %.
  • Hydroxid sodný (NaOH) 600 g.
Vybavenie a sklo.
Krok 1. Syntéza 3-metyl-4-fenyl-3-butén-2-ónu (cas 1901-26-4).
1. Benzaldehyd 1000 g a metyletylketón (MEK) 1000 ml sa zmiešajú v 5 L banke, miešajú sa a ochladzujú pri 0 °C.
2 . Plynná HCl sa pomaly prebubláva cez zmes počas 1,5 h.
3. Roztok sa dodatočne mieša 1,5 h pri izbovej teplote.
4. Pridá sa 2 l destilovanej vody. Roztok sa
extrahuje chloroformom (CHCl3) 800 ml x2, potom sa extrakt premyje roztokom hydrogenuhličitanu sodného (NaHCO3) na neutrálne pH a vysuší sa nad síranom horečnatým (MgSO4).
5. Rozpúšťadlo sa odparí
vo vákuu a 3-metyl-4-fenyl-3-butén-2-ón (cas 1901-26-4) sa vydestiluje vo vákuu (b.p. 269,6 ± 9,0 °C pri 760 mm Hg). Výťažok reakcie je 1000 g.
4k0BofLsw6

Krok 2. Syntéza 2-acetoxy-1-fenyl-1-propénu (cas 24175-87-9).
1. 3-metyl-4-fenyl-3-butén-2-ón (cas 1901-26-4) 1 kg z kroku 1, ľadová kyselina octová 10 l a peroxid vodíka (H2O2) 1300 g 50 % sa nalejú do 25-30 l vsádzkového reaktora so spätným chladičom, miešajú sa a pri 55 °C sa udržiavajú 23 h.
2. Potom sa pridá 10 l destilovanej vody.
3. Reakčná zmes sa
extrahuje chloroformom 5 l a vysuší sa nad síranom horečnatým (Na2SO4).
4. Rozpúšťadlo sa odparí
vo vákuu. Výťažok 2-acetoxy-1-fenyl-1-propénu (cas 24175-87-9) je 800 g.
Vfl5HAXyiP

Krok 3. 1-fenyl-2-propanón (P2P; cas 103-79-7).
1. 2-acetoxy-1-fenyl-1-propén (cas 24175-87-9) 800 g z kroku 2 a hydroxid sodný (NaOH) 600 g v destilovanej vode 2500 ml sa mieša pri 50 °C počas 12 h v 10 l banke so spätným chladičom.
2. V prípade, že sa v 10 l banke nachádza2-acetoxy-1-fenyl-1-propén (cas24175-87-9) 800 g z kroku 2a hydroxid sodný (NaOH) 600 g v destilovanej vode 2500 ml, mieša sa 12 h. Reakčný roztok sa extrahuje chloroformom 1000 ml, vysuší sa nad síranom horečnatým (Na2SO4) a rozpúšťadlo sa odparí
vo vákuu. Výťažok1-fenyl-2-propanónu je 650 g.
MNKxfZ5Mng
 
Last edited by a moderator:

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
17
Points
18
Ďakujeme za vysvetlenie. Uveďte, prosím, požadované materiály, ktoré ste poznali
benzaldehyd a metyletylketón ( MEK )
Je to všetko, čo sa vyžaduje?
Ďakujem
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Veľmi pekne ďakujeme za jednoduchý a podrobný opis syntézy!
Ako je to s peroxidom vodíka, dal by sa nahradiť? V súčasnosti je to naozaj kontrolovaná chemikália a je mrcha syntetizovať si ju sám. Je tam hlavne ako katalyzátor v reakcii medzi ľadovou kyselinou octovou a 3-metyl-4-fenyl-3-butén-2-ónom, však? Čo by mohlo byť dobrou náhradou?
 
Last edited:

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Peracidy budú fungovať (nižšie výťažky) Baeyerova-Villigerova oxidácia. prečítajte si vyššie uvedený vyšetrovací spis.
 
View previous replies…

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Použili ste 50/50 voda/alkohol alebo len vodu a bázu?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Alkohol/voda s bázou.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Oplatí sa hľadať v rôznych internetových obchodoch alebo bežných pouličných predajniach, ktoré predávajú H2O2 na pestovanie rastlín.
 

Jack

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 24, 2021
Messages
53
Reaction score
17
Points
8
Nie je to katalyzátor, je to oxidačné činidlo, prečítajte si uvedený odkaz, vyhľadajte si baeyer villiger oxidation.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Dobre, dobre, oxidačné činidlo. A v odkaze vidím reakciu. Ďakujem! V nej sa na oxidáciu BV používa perboritan sodný. To by mohlo byť prístupnejšie. Myslím, že by sa mohol použiť aj roztok pirane? Akí ďalší kandidáti existujú?
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Po krátkom prečítaní: Ako je to s perkarbonátom sodným? Stačilo by to? Pretože ak by áno, táto syntéza by sa stala oveľa viac OTC. A rozhodne stojí za to venovať čas výpočtu molárneho pomeru.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
To je dokonale realizovateľné. Samozrejme, je to druhá najlepšia možnosť, ale peroxid vodíka v koncentráciách nad 3 % je v súčasnosti vo väčšine krajín EÚ prísne kontrolovanou látkou.
Jedna myšlienka však: nebude uhličitanový ión reagovať s kyselinou octovou naozaj živo? A možno ju neutralizovať?
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Pozrite sa na hydroponický roztok ph+ - je to 35 % Som zo Spojeného kráľovstva. Neviem, či by to stačilo, ale takto získavam svoj peroxid vodíka a svoju 35 % kyselinu sírovú tiež tbf! Veľmi užitočné pre viaceré aplikácie v mojom živote!
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
možno si kúpiť hotovú kyselinu peroctovú a použiť ju na kompletnú reakciu bez kyseliny octovej a H2O2
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Ako používame kyselinu peroctovú? Existuje vysvetlenie?
 

Jamroz

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 16, 2022
Messages
16
Reaction score
2
Points
3
Je nevyhnutné, aby sa to robilo vo vákuovej destilácii, alebo postačí normálna tlaková destilácia ? Mohli by ste rozšíriť prvý krok reakcie o plyn hcl prebublávaný v zmesi
 

n00by Blitz

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Len na potvrdenie. Je to tak: 10 litrov ľadovej kyseliny octovej. Mám pravdu?
 
Last edited:

n00by Blitz

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Je v poriadku použiť na túto časť plastový bubon alebo PVC rúru?
 

a_king

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 22, 2022
Messages
8
Reaction score
1
Points
1
Je možné nahradiť chloroform?
 

Waspamine

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 16, 2024
Messages
11
Reaction score
2
Points
3
yh viem, že o 2 roky neskôr, ale yh, tak chloroform sa naozaj ľahko syntetizuje, pozri si nejaké na ytb, uvidíš
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Prečo by ste chceli nahradiť chloroform? Je ľahké syntetizovať si ho pomocou acetónu a bielidla. Pozrite sa na youtube.
Ale ak to z nejakého dôvodu naozaj potrebujete, dichlórmetán a chloroform sú zvyčajne zameniteľné.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Prvýkrát som vyskúšal DCM a úplne sa mi to nepodarilo.
Produkt som extrahoval etylacetátom (viac) a xylénom (menej) - zmes.
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Ako dosiahnuť, aby MPB stvrdol? V mrazničke vidím kryštály, ale mimo mrazničky skvapalnie.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
BTW, prečo také ENORMNÉ množstvá GAA a H2O2? Je možné použiť menej? Aké sú ich úlohy v tejto reakcii?
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Myslím, že to, čo ma naozaj zaujíma, je stochiometria tejto reakcie. Zdá sa mi, že v iných zápisoch o Bayerovej-Willigerovej reakcii nemôžem nájsť toto obrovské množstvo GAA. Môže mi niekto pomôcť s odôvodnením? Som naozaj blízko k tomu, aby som to vyskúšal, ale množstvo GAA je problematické.
 

billythekid

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 18, 2024
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
toto množstvo gaa je veľa a môj najlepší odhad, prečo je to tak, je, že príprava kyseliny peroctovej in situ (počas reakcie) a bez katalyzátora je neefektívna, takže chemik to preháňa, aby si s tým pomohol, tiež sa tu ako rozpúšťadlo používa GAA
ak pripravíte kyselinu peroctovú niekoľko dní vopred a otestujete obsah dostupného kyslíka, pravdepodobne dosiahnete lepšie výsledky. To znamená, že som videl profesionálov, ktorí používali túto metódu a získali v najlepšom prípade len 35 až 65 % hotového výrobku. takže neskúsený chemik pravdepodobne dosiahne ešte horšie výsledky a nováčik pravdepodobne zlyhá alebo si ešte horšie ublíži. Odporúčam čítať a študovať a začať v malom
uistite sa, že ste dôkladne vyčistili hotovú reakčnú zmes na konci každého kroku, neprekračujte -5c v aldolovej kondenzácii nechajte mek/benzaldehyd miešať cez noc v chladničke po splynutí.
neprekračujte 60c v Bayerovom villageri. a skúmajte iné oxidačné činidlá, pretože ja dosahujem lepšie výsledky s iným.
 
View previous replies…

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Máte pravdu. Bez H2SO4 ako katalyzátora potrebujete šialené množstvo GAA na získanie kyseliny peroctovej, pretože kyselina octová jednoducho nie je dostatočne silná. Preto sa často uprednostňuje kyselina mravčia, pretože kyselina mravčia JE dostatočne silná na to, aby sama katalyzovala tvorbu kyseliny peroctovej.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
P2P a silné zásady sa spolu dobre nekombinujú, P2P má tendenciu samovoľne kondenzovať a polymerizovať na neslávne známy červený decht. Použitie OBROVSKÉHO množstva bázy/alkoholu v objemovom pomere je jediný spôsob, ktorý ma napadá, ako zabrániť tomu, aby sa to stalo nadmerne. Ak je P2P menej koncentrovaný, je menej príležitostí na samokondenzáciu. Takisto hovorím, že sa treba vyhnúť lokálnym miestam vyššej koncentrácie pomalým kvapkaním za veľmi dobrého miešania. Nikdy nepodceňujte obyčajné mechanické faktory, ako je koncentrácia, miešanie atď. - je to polovica nájomného.
 

ByHyde

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 21, 2024
Messages
16
Reaction score
6
Points
3
Na tejto syntéze som pracoval dlhší čas. Pracujem s perboritanom sodným a sám syntetizujem perboritan sodný. A rozdeľujem ho na časti, pričom oxidáciu rozložím na 12 hodín.
1 GR MPT= 3,5 ML GAA +2,5 GR PSB+2 ML ACETONU Dúfam, že dobré dni sú blízko.
 
Top