PROSÍME O POMOC! Otázky týkajúce sa vodného kúpeľa a rotovapu...

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ahoj chlapci,
Čaká ma syntéza (momentálne čakám na hlavné činidlo) a syntéza si vyžaduje vodný kúpeľ aj rotovap.
Aby som uviedol svoju situáciu na pravú mieru, je dôležité povedať, že chémiu sa učím ako hobby a nevyrábam veci pre iných ľudí ako pre seba!
Dobre, takže najprv s tým vodným kúpeľom, slúži na odstránenie rozpúšťadiel alebo na udržanie rxn pri veľmi špecifickej teplote? Alebo oboje? Alebo ani jedno?
Po druhé, píše sa tu, že RM sa má dať do rotovapu a zbaviť rozpúšťadla - keďže som chemický hobbyista, rotovap samozrejme nemám - a musel by som si ho zaobstarať.
Chápem, prečo by bol neuveriteľne užitočný, ale zaujímalo ma, či ho môžem jednoducho zbaviť rozpúšťadla vo vákuu, aby som nepoškodil cennú, ale pomerne krehkú zlúčeninu, ktorú som práve vytvoril.
Chápem, že to nie je nastavený a zabudnutý spôsob, len je nepríjemné, že na to budem musieť dávať pozor.
Môže si niekto nájsť čas na vysvetlenie? Ospravedlňujem sa, ak sú to naozaj základné otázky a nikto ma neberie vážne, vzhľadom na to, ako sa učím sám a operujem s VELMI obmedzeným rozpočtom!
A tiež, môže niekto odporučiť celkom slušnú rotačnú žilovú vývevu, ktorú sa oplatí kúpiť na spustenie reakcií? Som v Spojenom kráľovstve, ale spôsob, akým všetci kupujeme všetko z Číny, tak trochu znamená, že je možné urobiť návrhy. Kúpil som si jednu predtým, avšak neuvedomil som si, že je to hlúpa nemastná-neslaná a nedá sa nechať dlho zapnutá, a tak sa používa ako moja pumpa na filtráciu namiesto toho, aby sa používala na RXN.
Viem, že týmto príspevkom žiadam veľa, ale naozaj by som veľmi ocenil akúkoľvek pomoc!
S pozdravom
RR
 

OTC_HomeChemist

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 30, 2024
Messages
17
Reaction score
7
Points
3
Hej,

Vodný kúpeľ sa používa len ako prostriedok na rovnomerné ohrievanie sklenených nádob na určitú teplotu. Určite existujú aj iné spôsoby, ako to urobiť, ale vodný kúpeľ sa dá jednoducho vytvoriť jednoduchým položením hrnca alebo žiaruvzdorného skleneného riadu na horúcu platňu.

Rotavap je len pohodlný spôsob odstraňovania rozpúšťadiel z reakčnej zmesi, ale nikdy nie je nevyhnutný a vákuová destilačná súprava je v mnohých ohľadoch ešte lepšou možnosťou. Magnetické miešanie alebo varné triesky zlepšia proces a môžu byť dokonca absolútne nevyhnutné v závislosti od toho, čo chcete destilovať.

Existujú lacné a pomerne tiché vákuové pumpy bez oleja, ktoré môžu pracovať dlhý čas, ale nevytvoria veľmi silné vákuum.

Vákuové pumpy na naozaj nízky tlak sú buď dosť drahé, alebo veľmi hlučné.

Ak máte vodovodný kohútik s dobrým tlakom, potom môže byť dobrou voľbou Venturiho vákuový adaptér, ktorý má mnoho výhod a vákuum bude dostatočne silné pre väčšinu potrieb.

V závislosti od zlúčeniny, ktorú sa snažíte destilovať, môže byť ďalšou dobrou voľbou parná destilácia. Aj keď je pomerne pomalá, môže viesť k oveľa čistejšiemu produktu v závislosti od rôznych faktorov.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Zaujímavé a veľmi pekne ďakujem za odpoveď. V podstate by som to, čo som si myslel, že áno - bohužiaľ, potrebujem čerpadlo, aby sa destilácia, pretože musím byť z tých neolejových, ktoré môžu bežať len pomaly.
áno, uvažoval som o odsávačke, ale nebol som si istý, ako veľmi by to znížilo bod varu - problém je, že buď mám vodné čerpadlo, ktoré by som mohol použiť, ALEBO kohútik kuchynského drezu, ku ktorému by sa to nepripojilo....
Hluk, naozaj mi nevadí tbh, budem len používať metódu utlmenia pestovateľských ventilátorov pre čerpadlo, ak niekto narieka - úprimne, moji susedia sú zvyknutí na to, že spúšťam elektrické píly a hovno dosť často! Som trochu blázon s množstvom koníčkov!!
Môžem tu povedať, čo sa snažím vyrobiť? Nechcel som to dať do názvu, pretože , úprimne, je veľa zlúčenín, ktoré mám v úmysle vyrábať, ale môžem vám povedať, že môj prekurzor je tryptamín.
Nie som si istý, či je potrebná vákuová destilácia, ale viem, že by bolo vhodnejšie nevákuová, keď hovoríme o tryptamínoch.....
 

OTC_HomeChemist

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 30, 2024
Messages
17
Reaction score
7
Points
3
Aspirátor môžete prevádzkovať pomocou vodného čerpadla, pokiaľ má dostatočný tlak, a mali by ste používať veľký zásobník vody a/alebo vodu z času na čas meniť... Alebo ju ochlaďte. Keďže maximálny tlak vákua bude závisieť od teploty vody. Vždy si tiež môžete zaobstarať adaptér na vodovodný kohútik. Pokiaľ je tlak vody v poriadku, potom bude vákuum dostatočne silné pre takmer akúkoľvek destiláciu.

Mám profesionálnu laboratórnu vákuovú pumpu za 800 eur a ak mám byť úprimný, takmer nikdy ju nepoužívam, pretože je tak smiešne hlučná. Dal som ju do DIY Silent Boxu a použil som gumové krúžky na jej zavesenie a stále... Používam odsávací ventilátor Prima Klima pre môj digestor a ten je v podstate v prevádzke 24/7 a vôbec ma to neobťažuje...

Vodný odsávač má aj tú výhodu, že z neho neunikajú žiadne plyny ako z nízkovrúcich rozpúšťadiel, nie je potrebný studený sifón.

Som si celkom istý, že je tu povolená takmer akákoľvek látka, takže sa nebojte ;)
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Aha, dobre, tak to je super. V tom prípade mám pre vás dokonca ďalšie otázky.
po prvé, ďakujem, že ste mi otvorili oči, že teplota vody, ako aj prietok ovplyvňujú podtlak, ktorý aspirátor vyťahuje - to je naozaj zaujímavé.
úprimne povedané, vždy nakoniec pridávam do nádoby s čerpadlom ľad, pretože je to taký malý objem vody, v ktorom ho prevádzkujem - mám tendenciu mať buď len ľad, alebo aspoň nádoby s ľadom (čo iv prišiel nazvať nádoby plné vody, vložené do mrazničky), a do vody pridávam soľ 🧂.
Dobre, takže sa snažím vyrobiť DMT - okrem iných primárnych amínov - teraz viem, že vákuum nie je potrebné, ale mám jednu otázku týkajúcu sa syntézy DMT.
Chcem postupovať podľa "hamiltonovho chlapíka s troma očami", ktorý požaduje výrobu STAB-u na mieste.
Chápem, že všetky tie rxn a skvelé, exotermické a tiež sa musia udržiavať v ace kúpeli tak či tak ideálne pre moje potreby.
čo ma zaujíma, je, že na konci videa na YouTube, ak vyhľadáte syntézu DMT a pozriete sa na postup jeho chlapcov, hovorí priamo na konci - potom používa PH na manipuláciu s ním anagolous spôsobom, ako keby ste robili MHRB.
Teraz to znamená, že používam hydroxid sodný, keď vidím, že bodnutie, ktoré robíte v Situ, je kyslé?
Tiež mám len 3a mol seives, ale ako som pochopil, niekto iný tu povedal, že 3a funguje lepšie.
Mám tiež v úmysle vyrobiť DET (v skutočnosti ma viac zaujímajú iné veci ako DMT, ktoré môžem vyrobiť z tryptamínu) a mám nejaký alkohol/acetaldehyd (ale naozaj malé množstvo!). Vyhľadajte na Reddite DET SYNTH a opäť Hamilton vytvoril príspevok, kde v podstate nahradíte formaldehyd acetaldehydom a dostanete DET? Je to správne? Som si celkom istý, že hovorí, aby ste na to použili iba NaBH4, aj keď....
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Človeče, niekedy mám pocit, že som si toho na seba vzal priveľa, a potom si spomeniem, čo všetko som sa naučil za 5 alebo 6 mesiacov, a pomyslím si, že možno stojí za to, aby som sa tomu venoval ako koníčku.
mojím hlavným problémom je, aby som dokázal vybaviť minimálne 1 kg objednávok z Číny!
Mám šťastie, že mi niekto predal 500 g trypu z HK za slušnú cenu v porovnaní s pol kľúča 3,4,5-tmoby alebo 2,5-dmby, aby som vyrobil zaujímavé fenetylamíny, ale potom potrebujete aj nitro...
Gosh it’s all very long,,.,YET ADDICTIVE AS F.
Doslova sa snažím prestať s drogami, a pritom mi v tom pomáha chémia, čo je trochu protichodné!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Oceňujem, že tie čerpadlá môžu byť hlučné AS FUCK tho! Aj ja bývam v byte!! Možno by bolo lepšie použiť odsávačku. Vyrábajú sa nejaké možno gumové konvertory alebo niečo, čo sa obtáča okolo kohútika typu umývadlo, na rozdiel od toho, čo sme mali v chemickom laboratóriu v škole... viete, tie, ktoré vyzerajú ako prívod akéhokoľvek plynu alebo prívod vody na skle?
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Predpokladám, že výkonnejšie vodné čerpadlo = vyšší tlak aj v prípade, že vodu ľadujem? Vždy si môžem nájsť aj väčšiu vaňu na uvedenú vodu, čo znamená viac vody a menej tepla
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Dang, prečo som si tak skoro kúpil studenú pascu! Haha, hádam ho môžem používať s mojím nemastným-neslaným čerpadlom 20 minút v kuse! Haha jk
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
A tiež mi môžete niečo objasniť, pretože som trochu zmätený v súvislosti s podtlakomermi.
Pozeral som video na pootube a tam sa hovorí, že nižšie číslo = vyššia miera vákua, ale IME vyššie číslo (pretože je v mínuse) = vyššie vákuum))
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Fuck....im uvedomiť si, že budem potrebovať viac DCE a môj taliansky poskytovateľ ukončil činnosť (aj keď som v Spojenom kráľovstve)
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Do prdele, yeh, to je to, na čo som sa chcel spýtať. Ako viete, aký tlak vyťahujete na odsávačku?
 
Top