Syntéza hydroxidu sodného

KornerStore

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 24, 2022
Messages
10
Reaction score
1
Points
1
Takže viem, že je to len jednoduchá chemikália na objednávku, ale myslel som si, že by bolo zábavné mať niečo jednoduché a základné, čo by niektorí mohli robiť, a mohlo by to byť užitočné na výrobu hydroxidu sodného doma.

Nebudem dávať návod, pretože nie som chemik, ale vo všeobecnosti sa dajú na internete ľahko nájsť aj videá na tú istú vec.

Všetko, čo však potrebujete, je hydroxid vápenatý a uhličitan sodný. Hydroxid vápenatý sa dá nájsť v obchodoch, kde sa nachádzajú potreby na morenie, a uhličitan sodný sa dá vyrobiť z jedlej sódy, ktorá sa chvíľu zohrievala.

Jednoducho ich zreagujte vo vode (pozor, v teple!) a hydroxid sa presunie z vápnika na sodík a uhličitan sa presunie na vápnik.

Uhličitan vápenatý je vo vode veľmi nerozpustný (niečo okolo 15 mg na liter pri teplote 25 C), takže sa dá odfiltrovať a máte roztok hydroxidu sodného, ktorý by sa mohol podľa potreby odpariť alebo úplne dehydrovať.

Každopádne sa ospravedlňujem, ak je to hlúpe, len som si myslel, že by to mohlo niekomu pomôcť.
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Elektrolýzou vody môžete vytvoriť NaOH, pričom z NaCl ako vedľajšieho produktu vyrobíte plynný chlór
 
Top