Oceľové reaktory, epoxidové?

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Spomínam si, že som tu čítal, ako niekto odporúčal natrieť oceľové nádoby nejakým epoxidovým náterom alebo náterom zo živice, aby sa zabránilo degradácii ocele od kyselín, zásad, všeobecná vrstva normatívneho náteru, ktorá uľahčí život chemikom.

Existuje niečo podobné, čo by ľudia mohli konkrétne odporučiť? Napríklad značku alebo chemické zloženie?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Nemôžem odporučiť nič, čo som kedy vyskúšal. Čo sú epoxidové živice a uv živice. Neobstoja ani za svet. Pred mesiacom som nemohol nájsť miešadlo, tak som vzal kus oceľovej tyče, maličký materiál, 1/16", a natrel som ho uv živicou, aby som si ho vyrobil. Práve som destiloval nejaký chloroform. Nevydržalo to. Zničil som chloroform. To isté som skúsil pri destilácii metanolu, rovnaký výsledok. Musí existovať nejaký špeciálny materiál určený len na toto použitie
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ptfe, teflón, to je to, čo potrebujete
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Videl som niekoľko teflónových povlakov ponúkaných online, ale všetky si vyžadovali vytvrdzovanie pri teplote, ktorú by som nebol schopný dosiahnuť, iirc.

Budem však hľadať ďalej. Nie je to super dôležité, ale vždy sa mi páčila myšlienka postaviť si vlastnú destilačnú/jednoduchú reakčnú nádobu (nie dávkový reaktor, skôr trojhrdlový s okrúhlym dnom, ale oceľový a nie s okrúhlym dnom). Ide skôr o to zistiť, či je to možné.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Spoločnosť 3M vyrába nádherný červený náter, fluórovanú polymérovú farbu pre priemyselné reaktory pri teplotách do 140 stupňov, ale bojí sa horúcej koncentrovanej kyseliny sírovej. Číňania majú analógiu - PVA náterovú farbu (tiež fluórovaný plast), ale teplota je do 110 stupňov. Nevýhodou týchto farieb je, že je potrebné pripraviť oceľ na aplikáciu, naniesť základný náter a po nanesení fluórovanej farby je potrebné reaktor za určitých podmienok zapiecť v termostate. Medzi jednoduchými farbami existujú rôzne zmesi fluórovaných tyčiniek v rozpúšťadlách, ale pevnosť a trvanlivosť takýchto náterov je najhoršia.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Nie 3M, ale práve DuPont. Moja chyba)
 

PseudoMicroGravity

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 28, 2023
Messages
39
Reaction score
35
Points
18
Viem, že reakčné nádoby sa dajú vytlačiť 3D tlačou z PP (polypropylénu)
 
Top